Preskoči na glavni sadržaj Preskoči na pretragu
Pon - Pet 8:30 - 17:00
+387 (0)33 214 582

Časopis Pravo i finansije – Decembar 2024

Časopis Pravo i finansije - Decembar 2024

PDF

Samo pretplatnici mogu pristupiti kompletnom izdanju časopisa.


Prijava za pretplatnike.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.



Seminar – Kancelarijsko i elektronsko poslovanje u FBiH – Januar



Sarajevo - Hotel “Hollywood” - 23. 01. 2025.

Sadržaj: Časopis Pravo i finansije – Decembar 2024

Časopis Pravo i finansije – Decembar 2024

PRAVO

Analiza sudske prakse iz obligacionog prava u Bosni i Hercegovini (januar-april 2024)

Bosna i Hercegovina po kontinuitetu i sukcesiji isključivi je titular državne imovine

Odgovornost upravljača puta za štetu nastalu sudarom u nepravilno signalisanim raskrsnicama

Harmonizacija sudske prakse u BiH u pogledu naknade nematerijalne štete

Primjena mjerodavnog prava u ugovorene odnose i nadležnosti sudova/primjer arbitraže


RADNI ODNOSI

Utvrđivanje organizacijskog viška radnika kod poslodavca


JAVNE NABAVKE

Dokumentacija na gradilištu, kvalitet materijala i radova, rokovi u ugovoru o građenju, raskid ugovora o građenju, primopredaja i konačni obračun


RAČUNOVODSTVO I FINANSIJE

Značaj i uloga ovlaštenih procjenitelja u poslovanju

Vrijednosno usklađenje materijalne imovine


OSVRT

Svrha IT revizije, uloge i odgovornosti


SAVJETODAVNI SERVIS
ODGOVORI NA PITANJA PRETPLATNIKA – kliknite na oblast za pregled pitanja

Javne nabavke – str. 137 – 152.

Radni odnosi u Republici Srpskoj – 153 – 167.

Radni odnosi u FBiH – str. 168 – 184.

Bibliografija objavljenih autorskih radova u časopisu PRAVO I FINANSIJE u 2024. godini – str. 185 – 192.


PRAVO

Analiza sudske prakse iz obligacionog prava u Bosni i Hercegovini (januar-april 2024)

Adis Poljić

Predmet rada je sudska praksa iz obligacionog prava za period januar-april 2024. godine, što ukazuje na njenu aktuelnost. Analiza je izvršena na način da su navedene najznačajnije odluke za ovu granu prava. Odluke su donesene od strane vrhovnih sudova entiteta. U okviru analize odluke navedena je sentenca kao najvažniji dio odluke, zatim kraće obrazloženje iz odluke i nakon toga je ukazano na značaj odluke, zatim na zakonitost odluke. Dolazi se na kraju do zaključka da određene odluke imaju izuzetno veliki značaj i da je potrebno na identičan način donositi odluke u budućnosti.

str. 16 – 34.

Bosna i Hercegovina po kontinuitetu i sukcesiji isključivi je titular državne imovine

Muhamed Grabus

Državna imovina obuhvata, s jedne strane, pokretne i nepokretne stvari koje su u rukama javne vlasti i koje joj služe radi vršenja te vlasti, a s druge strane, ona obuhvata «javno dobro» kao što su morska voda i morsko dno, riječna voda i riječna korita, jezera, planine i druga prirodna bogatstva, javna saobraćajna mreža, saobraćajna infrastruktura itd. U tom smislu u tekstu se analizira pojam državne imovine, nadležni organi ovlašteni za prometovanje/raspolaganje državnom imovinom, neovlašteno raspolaganje državnom imovinom od strane nižih nivoa vlasti, pokušaji popisa imovine od strane Vijeća Ministara Bosne i Hercegovine i OHR-a, formiranje i rad Komisija za državnu imovinu, Zakon o zabrani raspolaganja državnom imovinom, te sudske odluke koje regulišu materiju državne imovine. Analiziran je ustavni osnov za donošenje Zakona o regulisanju državne imovine, i u tom kontekstu kontinuitet pravnog postojanja Bosne i Hercegovine i kontinuitet pravnih propisa, te relevantni pravni propisi i to Ustav Bosne i Hercegovine, Sporazum o pitanjima sukcesije, zakoni donijeti na nivou Bosne i Hercegovine, kao i Odluke Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine o prodaji nekretnine Sjedinjenim Američkim Državama i Odluke kojima se utvrđuje pravo vlasništva i pravo korištenja određenih zgrada za smještaj institucija Bosne i Hercegovine. Prikazani su i analizirani propisi doneseni u Federaciji BiH, Republici Srpskoj i Kantonu Sarajevo kojima se pokušava/lo urediti materija državne imovine, te analizirani nalozi OHR-a kojima se stavljaju van snage svi propisi koji su u suprotnosti s odlukama Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.

str. 35 – 56.

Odgovornost upravljača puta za štetu nastalu sudarom u nepravilno signalisanim raskrsnicama

Dragan Stanišić i Nikola Trivić

Ovaj rad analizira odgovornost upravljača puta u Bosni i Hercegovini u kontekstu nepravilno signalisanih raskrsnica, oslanjajući se na važeći zakonski okvir, sudske presude i primjene u praksi. Fokusirajući se na analizu relevantnih zakonskih odredbi, rad istražuje kako pravni sistem BiH adresira pitanje sigurnosti i odgovornosti na raskrsnicama te u kojoj mjeri postojeći pravni okvir štiti prava učesnika u saobraćaju. Kroz proučavanje sudskih presuda i primjera iz prakse, rad identifikuje ključne izazove u implementaciji prava i nudi konkretne preporuke za unapređenje signalizacije i povećanje sigurnosti na raskrsnicama, u skladu sa zakonskim propisima.

str. 57 – 67.

Harmonizacija sudske prakse u BiH u pogledu naknade nematerijalne štete

Milica Guzina i Stefan Ostojić

Analiza jednakosti sudske prakse u Bosni i Hercegovini, pogotovo u kontekstu dodjeljivanja naknade za nematerijalnu štetu, predstavlja ključan element za razumijevanje kako se pravda implementira i percepira unutar pravnog sistema. Ovo pitanje je izuzetno relevantno u oblastima prava osiguranja i odštetnog prava, gdje pravednost i objektivnost igraju centralnu ulogu u utvrđivanju visine naknade za žrtve. Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine i Vrhovni sud Republike Srpske, te Apelacioni sud Brčko Distrikta, imaju presudnu ulogu u oblikovanju i usmjeravanju sudske prakse kroz svoje presude. Kroz interpretaciju zakona i razvoj pravne prakse, ovi sudovi postavljaju standarde koji su od presudne važnosti za ostatak pravosudnog sistema, uključujući i postupanje nižih sudova. Njihove odluke služe kao vodič za ocjenu štete, posebno nematerijalne, gdje se u obzir uzimaju različiti faktori poput prirode i trajanja povrede, stepena patnje, gubitka životnih radosti, kao i psihičkih i fizičkih posljedica koje žrtva trpi. Ovakvu štetu nije lako kvantifikovati, stoga sudovi moraju pažljivo vagati okolnosti svakog pojedinačnog slučaja.

str. 68 – 77.

Primjena mjerodavnog prava u ugovorene odnose i nadležnosti sudova/primjer arbitraže

Jovana Tešnjak

Široki spektar pravnih odnosa podrazumijeva primjenu prava i odgovarajućih normi. U ovom članku, nastojat ću da objasnim kako se na specifičan ugovorni odnos primjenjuje specifično pravo, kao i definisanje nadležnog suda u konkretnim situacijama, a sve sa osvrtom na složenu ustavnu strukturu Bosne i Hercegovine i podjelu zakonodavnih nadležnosti, koja je u slučaju regulisanja privatno pravnih odnosa, uključujući i one obilježene stranim elementom, stavljena u nadležnost entiteta (FBiH i RS).

Primjena mjerodavnog prava na ugovorne odnose odnosi se na pravila koja određuju koje će se pravo primjenjivati na određeni ugovor kada postoji međunarodni element. Ovo je posebno važno u situacijama kada ugovorne strane dolaze iz različitih država ili kada ugovor ima druge međunarodne aspekte.

str. 78 – 85.


RADNI ODNOSI

Utvrđivanje organizacijskog viška radnika kod poslodavca

Alan Vajda

Navedenim člankom uz primjere iz sudske prakse sudova u Republici Hrvatskoj, analiziraju se obveze poslodavca pri odlučivanju o poslovno uvjetovanom otkazu, tumače se tzv. socijalni kriteriji, te se ističe u kojim slučajevima poslodavac neće imati obvezu utvrđiva­ti organizacijski višak radnika.

str. 86 – 97.


JAVNE NABAVKE

Dokumentacija na gradilištu, kvalitet materijala i radova, rokovi u ugovoru o građenju, raskid ugovora o građenju, primopredaja i konačni obračun

Ervin Kreševljaković

Značaj i složenost poslova građenja zahtijeva preciznu dokumentaciju o svim relevantnim momentima koji se tiču njihovog izvršavanja. Zbog toga je zakonskim propisima građevinaru odnosno izvođaču radova nametnuta dužnost vođenja odgovarajuće dokumentacije na gradilištu poput građevinskog dnevnika, građevinske knjige, projektne dokumentacije (projekata) i slično.

Kod ugovora o izvođenju radova tj. ugovora o građenju između ostalog veoma je bitno i da kvalitet upotrijebljenog građevinskog materijala, poluproizvoda i gotovih proizvoda i kvalitet izvedenih radova odgovara uslovima po važećim tehničkim propisima, normama, uslovima iz glavnog projekta te uslovima iz ugovora. U toku izvedbe radova izvođač je dužan obavljati sva potrebna prethodna ispitivanja i tekuća ispitivanja po vrsti, obimu i vremenu kako je to predviđeno uslovima ugovora. U tom smislu i garantni rokovi za kvalitet izvedenih radova predstavljaju bitan element ugovora o građenju, i to u onoj mjeri u kojoj se primjenjuje režim primjene Posebnih uzansi o građenju.

Na kraju, po završetku izvođenja građevinskih radova izvođač radova pismenim putem obavještava naručioca/investitora o datumu završetka i drugim detaljima važnim za provjeru kvaliteta i vrste izvedenih radova kada se, nakon provedene procedure (koja, između ostalog, uključuje tehnički prijem i izdavanje upotrebne dozvole) primopredaje objekta odnosno radova, vrši konačni obračun i kolaudacija.

str. 98 – 112.


RAČUNOVODSTVO I FINANSIJE

Značaj i uloga ovlaštenih procjenitelja u poslovanju

Ahmed Aljukić

Postoje brojni razlozi zašto se vlasnik ili vlasnici društva ili uprava društva odlučuje za korištenje usluge procjene vrijednosti. Nebitno o kojim razlozima se radi i koju potrebu društvo ima, procjena pokušava dati odgovor na pitanje koliko nešto vrijedi. U ovom članku navest ćemo zakonski okvir ovlaštenih procjenitelja, proces certificiranja i licenciranja, gdje je stavljen naglasak na važnost izbora licenciranih procjenitelja koji se nalaze listi Ministarstva pravde FBiH. Također navest ćemo koji su izazovi u praksi vrednovanja, kao i preporuke za Aljukićevim provođenjem i unapređenjem zakonskog okvira i prakse procjenjivanja.

str. 113 – 121.

Vrijednosno usklađenje materijalne imovine

Jozo Piljić

Vrijednosno usklađenje materijalne imovine podrazumijeva dovođenje dugotrajne i kratkotrajne materijalne imovine na fer vrijednost. Posljedica takvoga vrijednosnog usklađenja je nastanak troškova po osnovu vrijednosnog usklađenja, kao i realno iskazana imovina u financijskim izvještajima poduzeća. Dugotrajnu i kratkotrajnu materijalnu imovinu treba najmanje jednom godišnje popisati i procijeniti je li knjigovodstvena vrijednost navedene imovine veća ili manja od fer vrijednosti. Gubitak od umanjenja imovine treba se priznati u bilanci uspjeha, osim ako se imovina iskazuje u revaloriziranom iznosu. Trošak vrijednosnog usklađenja zaliha priznaje se u porezne svrhe u razdoblju u kojemu je imovina prodana ili na drugi način upotrijebljena.

str. 122 – 132.


OSVRT

Svrha IT revizije, uloge i odgovornosti

Haris Hamidović

IT revizija je ključna funkcija koja pruža nezavisno uvjerenje upravi o efektivnosti internih kontrola, upravljanju i rizicima unutar preduzeća povezanim sa informacionim tehnologijama. Revizije mogu biti provedene interno ili eksterno, a posebno su važne u kompleksnim IT okruženjima gdje se ocjenjuje usklađenost, efikasnost operacija i zaštita podataka. IT revizori su odgovorni za identifikaciju i upravljanje rizicima, te za pružanje preporuka za poboljšanja nakon provedene revizije. Njihova nezavisnost i stručnost je ključna kako bi se osigurala objektivnost i kredibilnost nalaza. Uloga IT revizora obuhvata i praćenje usklađenosti s regulativama, kao i suradnju s vanjskim revizorima kada je to potrebno. Eksternalizacija IT revizije može se razmatrati u određenim slučajevima, uzimajući u obzir zakonske okvire i profesionalne standarde.

str. 133 – 136.


SAVJETODAVNI SERVIS

ODGOVORI NA PITANJA PRETPLATNIKA

Odgovori na pitanja iz javnih nabavki  – str. 137 – 152.
  • Žalba na odluku o izboru dobavljača;
  • Odgovornost ugovornih strana za ispunjavanje obaveza iz ugovora o javnoj nabavci;
  • Dokazi iz tenderske dokumentacije;
  • Da li je moguća djelomična izmjena cijena;
  • Ugovor o reversu prije provođenja postupka javne nabavke;
  • Rokovi plaćanja;
  • Postupanje ugovornog organa u situaciji kada prvorangirani ponuđač ne želi potpisati ugovor o javnoj nabavci;
  • Plaćanje naknade štete i unošenje računa na portal javnih nabavki;
  • Eliminisanje ponuđača iz pregovaračkog postupka;
  • Postupak dodjela ugovora o uslugama iz Aneksa II ZJN;
  • Mogu li nepredviđeni radovi biti naznačeni u tenderskoj dokumentaciji?
  • Ispunjavanje uvjeta iz tenderske dokumentacije;
  • Prelazak iz otvorenog u pregovarački postupak;
  • Odustajanje ugovornog organa od pokretanja javne nabavke;
  • Rok za postupanje po žalbi ugovornog organa.
Odgovori na pitanja iz radnih odnosa u Republici Srpskoj – str. 153 – 167.
  • Korištenje godišnjeg odmora iz nove kalendarske godine;
  • Neplaćeno odsustvo za potrebe stručnog usavršavanja i obrazovanja;
  • Prekovremeni rad na službenom putu;
  • Rad u dane vjerskih i republičkih praznika;
  • Pravo na godišnji odmor nakon porodiljnog bolovanja;
  • Maksimalno utvrđeno vrijeme rada noću;
  • Tretman rada po isteku ugovora o radu na određeno vrijeme;
  • Neto plata;
  • Sanitarni nadzor i sanitarne knjižice;
  • Godišnji odmor i osnovi za uvećavanje;
  • Pravo radnika na godišnji odmor uslijed promjene poslodavca;
  • Obaveze poslodavca u postupku prikupljanja prijava u vezi sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka;
  • Saglasnost za prikupljanje ličnih podataka;
  • Pravo na godišnji odmor radnice po povratku sa porodiljnog odsustva;
  • Korištenje godišnjeg odmora kod promjene poslodavca;
  • Odsustvo radnika sa posla zbog „team building“-a;
  • Potvrda o neiskorištenom godišnjem odmoru;
  • Program i trajanje programa osposobljavanja i usavršavanja;
  • Prijava na konkurs radnice na porodiljnom odsustvu;
  • Raskid ugovora o radu na određeno vrijeme prije isteka;
  • Pravo na otpremninu u slučaju sporazumnog prestanka radnog odnosa;
  • Odsustvovanje sa rada zbog učešća u radničkim igrama;
  • Odlučivanje o zahtjevu za zaštitu prava radnika;
  • Isplata štete radniku zbog povrede na radu od osiguravajućeg društva;
  • Angažovanje penzionera i poreski tretman rada;
  • Postupanje poslodavca kod utvrđene smanjene radne sposobnosti radnika;
  • Postupak pronalaska radnog mjesta radniku sa smanjenom radnom sposobnošću;
  • Evidentiranje neprisustva na poslu radnika za vrijeme postupka za promjenu radnog mjesta.
Odgovori na pitanja iz oblasti radnih odnosa u Federaciji BiH – str. 168 – 184.
  • Provođenje konsultacija sa sindikatom kod otkaza ugovora o radu s ponudom izmijenjenog ugovora o radu;
  • Isplata otpremnine direktoru društva prilikom odlaska u penziju;
  • Premještaj radnika na drugo radno mjesto po sticanju diplome višeg nivoa obrazovanja;
  • Postupak uručenja pismenog upozorenja radniku;
  • Visina naknade za prijevoz na posao;
  • Pravo na regres radnika koji je koristio dio godišnjeg odmora kod prethodnog poslodavca:
  • Radno iskustvo ili radni staž kao poseban uslov za zasnivanje radnog odnosa;
  • Ugovor o privremenim i povremenim poslovima;
  • Podnošenje inicijative za izmjene Pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta;
  • Promjena mjesta rada i izmjene ugovora o radu;
  • Rad na dan sedmičnog odmora;
  • Otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora o radu;
  • Otkazivanje ugovora o radu na određeno vrijeme zbog povrede radnih obaveza;
  • Obračun bolovanja;
  • Ljekarsko uvjerenje kod prijema u radni odnos?
  • Da li smo obavezni da od pripravnika tražimo uvjerenje o nekažnjavanju?

Nazad

2015 – Časopis 2016 – Časopis 2017 – Časopis 2018 – Časopis 2019 – Časopis 2020 – Časopis 2021 – Časopis 2022 – Časopis 2023 – Časopis 2024 – Časopis