
Samo pretplatnici mogu pristupiti kompletnom izdanju časopisa.
Prijava za pretplatnike.
Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.
Materijalnopravni aspekti istupanja iz društva sa ograničenom odgovornošću
U susret novom Zakonu o zaštiti ličnih podataka
Sticanje statusa malog poduzetnika u 2025. godini
Povreda zakonske zabrane natjecanja radnika s poslodavcem – I dio
Oslobađanje od plaćanja poreza na dodatu vrijednost
Upravljanje poslovanjem na bazi finansijskih izvještaja
Obračun najniže plaće u Federaciji BiH za 2025. godinu
Procjena nivoa zrelosti upravljanja kibernetičkom sigurnošću – COBIT pristup
Javne nabavke – str. 144 – 160.
Radni odnosi u Republici Srpskoj – str. 161 – 176.
Radni odnosi u FBiH – str. 177 – 193.
Adis Poljić
Predmet ovog rada je institut istupanja iz društva sa ograničenom odgovornošću, i to njegovi materijalnopravni aspekti. Procesnopravni aspekti ovog instituta bit će predmet drugog rada. U radu se analizira i istupanje iz privrednih društava lica, ali zbog manjeg njihovog broja i posebnih odnosa rad je primarno ograničen na društvo sa ograničenom odgovornošću. Članovi društva sa ograničenom odgovornošću također imaju široku slobodu kod normiranja uslova za istupanje iz privrednog društva, ali zakonodavac normira slučajeve u kojima član društva sa ograničenom odgovornošću može istupiti iz privrednog društva. Primjetan je u sudskoj praksi manji broj slučajeva za istupanje iz privrednog društva iz razloga što je i kod društva sa ograničenom odgovornošću bitna stvarna karakteristika da se ono osniva i posluje na osnovu posebnih odnosa između članova društva. Na osnovu sudske prakse zaključuje se da je veći broj tužbenih zahtjeva odbijen i da nije jednostavno dokazati razloge za istupanje iz privrednog društva. Analiza ovog instituta u radu može poslužiti za članove privrednog društva koji žele istupiti iz privrednog društva, i ujedno pokazati da je moguće istupanje iz privrednog društva bez saglasnosti ostalih članova uz nadoknadu tržišne vrijednosti udjela. Kada se član društva odluči istupiti iz privrednog društva primarno treba koristiti mogućnost prenosa udjela, a tek ukoliko ne može prenijeti udio da koristi institut istupanja iz privrednog društva.
str. 16 – 28.
Danijela Radonić
Više od šest godina je bilo potrebno da nacrt novog Zakona o zaštiti ličnih podataka bude usvojen te objavljen u službenom glasilu. Zakon je usklađen sa evropskom GDPR uredbom, ali sadrži i pravila iz tzv. Policijske direktive. Novinu u zakonu predstavlja bolja sistematizacija, jasnoća i razrada ovih pravila, kao i visoke kazne za nepoštovanje tih pravila.
str. 29 – 47.
Danijela Samardžija
Mali preduzetnik je institut poreskog zakonodavstva Republike Srpske koji je propisan Zakonom o porezu na dohodak („Službeni glasnik Republike Srpske“, br. 60/15, 66/18, 105/19 123/20, 49/21, 119/21, 56/22, 112/23 i 110/24), u dijelu zakona kojim je regulisano oporezivanja dohotka od samostalne djelatnosti. Iako su propisi kojima se uređuje oporezivanje dobiti sve do 2015. godine predviđali sličan poreski institut, trenutno je ovaj poreski institut predviđen samo za fizička lica – samostalne preduzetnike. Termin „Mali preduzetnik“ kao poseban način oporezivanja dohotka samostalnih preduzetnika, u današnjem konceptu uveden je 2007. godine. Uz manje izmjene u pogledu uslova za sticanje statusa malog preduzetnika, može se reći da do 2025. godine nije pretrpio neke značajnije izmjene.
str. 47 – 55.
Jusuf Brkić i Danijela Radonić
Mjesto (obavljanja) rada je glavni element na osnovu kojeg se određuje primjena propisa o radu kod poslodavaca koji poslovnu djelatnost obavljaju na teritoriji oba entiteta. To znači da će u nekim situacijama doći do primjene različitih normi iako radnici rade kod istog poslodavca. U članku je razmatrano regulisanje radnog odnosa kod poslodavca koji zapošljava radnike na teritoriji oba entiteta i/ili Brčko Distrikta BiH.
str. 56 – 71.
Alan Vajda
U stručnom članku dajemo prikaz zakonske zabrane natjecanja (utakmice) radnika s poslodavcem što je propisano odredbama Zakona o radu i nekih drugih posebnih zakona s prikazom aktualne sudske prakse.
str. 72 – 81.
Samira Memić
Porez na dodatu vrijednost dužni su plaćati svi poreski obveznici upisani u Jedinstveni registar obveznika indirektnih poreza, a koji vrše promet dobara ili usluga na teritoriji Bosne i Hercegovine. Međutim, Zakonom o PDV-u propisana su i poreska oslobađanja na određene promete usluga. Postavlja se pitanje, koji su prometi usluga oslobođeni od plaćanja PDV-a, iako ih pruža poreski obveznik na teritoriji BiH. U ovom članku autor, uz primjere, daje odgovor na postavljena pitanja sa namjerom da riješi dileme poreskih obveznika.
str. 82 – 92.
Jozo Piljić
Uspjeh poduzeća u velikoj mjeri ovisi o sposobnosti definiranja i ostvarivanja financijskih ciljeva koji su ujedno i realni i ambiciozni. Za ostvarivanje postavljenih ciljeva, nužno je razviti detaljan plan akcije. Ovaj plan treba uključivati konkretne korake, rokove i odgovorne osobe. U procesu ostvarivanja financijskih ciljeva, kontinuirano praćenje i analiza financijskih izvještaja od suštinske su važnosti za svako poduzeće, što omogućava rano identificiranje potencijalnih odstupanja od planiranih ciljeva te pruža mogućnost za brzu prilagodbu strategija. Računovodstvo uglavnom daje informacije preko financijskih izvještaja, prezentira vrijednosno financijske efekte prošlih događaja, što ga čini ograničenim u pružanju potpunih informacija dovoljnih za donošenje poslovnih odluka. Korisnicima za donošenje odluka, su potrebne i druge informacije kao i saznanja o predviđanjima događanja u poslovnoj i financijskoj aktivnosti poduzeća u budućnosti, koje financijski izvještaji ne pružaju.
str. 93 – 105.
Mirela Mašić Crnica
Najniža plaća za period od 1. januara do 31. decembra 2025. godine u Federaciji BiH je utvrđena u neto iznosu od 1.000,00 KM. S obzirom na značajno povećanje u odnosu na prošlu godinu, novi iznos najniže plaće je u javnosti pokrenuo čitavu lavinu različitih komentara i analiza, sa aspekta opravdanosti tako značajnog povećanja troškova poslodavca, a posebno u dijelu obaveza za doprinose, imajući u vidu da je porezna reforma i dalje na čekanju.
S aspekta prava radnika, nema dileme da je ovakva promjena u radno-pravnom zakonodavstvu dobrodošla, s obzirom na kontinuirano povećanje troškova života. S druge strane, jasno je da je kalkulacija sa troškovima radne snage uvijek na strani poslodavaca, pa i u ovom dijelu ostaje otvoreno pitanje koliko će se ukupna primanja radnika zaista povećati.
U cilju kompenziranja dodatnog poreznog opterećenja poslodavaca, kao i osiguranja finansijske pomoći poslodavcima, pod propisanim uslovima, Vlada Federacije je donijela i tri nove uredbe, od kojih se jedna odnosi na mogućnost neoporezive isplate utvrđenog iznosa pomoći radnicima od strane poslodavaca, a druge dvije na mogućnost ostvarivanja prava na finansijsku pomoći poslodavcima koji ispunjavaju propisane uslove. Također, u parlamentarnu proceduru upućen je i Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, kojim je predviđeno smanjenje doprinosa na teret poslodavca za 5,5%.
U ovom tekstu ćemo se zadržati na temi obračuna najniže plaće u Federaciji BiH u 2025. godini, posebno sa aspekta obračuna obaveza za porez na dohodak i doprinose, u kontekstu utvrđivanja najniže bruto osnovice za obračun doprinosa.
str. 106 – 120.
Procjena nivoa zrelosti upravljanja kibernetičkom sigurnošću – COBIT pristup
Haris Hamidović
U skladu sa zakonodavstvom u Bosni i Hercegovini, obaveza interne revizije odnosi se na institucije na svim nivoima vlasti, javna preduzeća, finansijske institucije i druge pravne osobe prema relevantnim propisima. Interna revizija mora biti usklađena s međunarodnim standardima, uključujući nove zahtjeve za kibernetičku sigurnost koje je Institut internih revizora (IIA) uveo u februaru 2025. godine. Organizacije bi trebale implementirati ove zahtjeve koristeći okvire kao što je COBIT, kako bi ocijenile trenutni nivo kibernetičke sigurnosti i razvile akcijske planove za unapređenje, osiguravajući time odgovarajući nivo zaštite od novih prijetnji.
str. 121 – 129.
Priredio: Faruk Latifović
str. 130 – 143.
2015 – Časopis 2016 – Časopis 2017 – Časopis 2018 – Časopis 2019 – Časopis 2020 – Časopis 2021 – Časopis 2022 – Časopis 2023 – Časopis 2024 – Časopis 2025 – Časopis