Preskoči na glavni sadržaj Preskoči na pretragu

Pravo i finansije 04-2017



PDF

Samo pretplatnici mogu pristupiti kompletnom izdanju časopisa.


Prijava za pretplatnike.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.



Seminar – Godišnji odmori, Inspekcijski nadzor, Plaćeno i neplaćeno odustvo – April

Seminar – Godišnji odmori, Inspekcijski nadzor, Plaćeno i neplaćeno odustvo – April

Sarajevo - 16. 04. 2024.

Mostar - 18. 04. 2024.

Sadržaj: Pravo i finansije 04-2017

Sadržaj “Pravo i finansije” 04-2017

RADNO PRAVO

Radni odnos za obavljanje poslova van prostorija poslodavca – zakonske odredbe, kategorije, prednosti i nedostaci

Anđa Kuzek, dipl. iur.

U posljednje vrijeme sve se više primjenjuje kategorija radnog odnosa za obavljenje posla van prostorija poslodavca, na izdvojenom radnom mjestu, pretežno kod kuće ili rada na daljinu. Zbog nastojanja poslodavaca da smanje troškove radnog prostora, a sa druge strane zahtjeva radnika za što fleksibilnijim načinom rada, takav pristup poslovnim zadacima ima sve više pristalica. U prednosti su svi oni koji su vezani za rad sa računarom, budući da su u mogućnosti koristiti se prednostima novih komunikacijskih tehnologija i raditi izdvojeno od matičnog društva.

str. 11- 19.

Aktuelna pitanja u vezi instituta pripravnika i stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa

Azra Bublin, dipl.iur.

U članku se elaboriraju institut pripravnika i stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa. Daje se analiza novih zakonskih odredaba ovih instituta i njihovo provođenje u praksi. Takođe, u članku se daje osvrt i na mišljenja analitičara da li ovi instituti daju mogućnost bržeg zapošljavanja mladih ili usporavaju ovaj proces.

str. 20 – 25.

Pravo radnika na participaciju u odlučivanju – vijeće zaposlenika u Federaciji BiH

mr. Emina Hasanagić, dipl. iur.

Analizira se pravo na učestvovanje radnika u odlučivanju kod poslodavca u radnom zakonodavstvu FBiH. U pravnom sistemu FBiH usvojen je zakonski režim regulisanja prava na participaciju, te prihvaćen institucionalni oblik, izražen kroz pravo radnika da formiraju vijeće zaposlenika. Radnici imaju pravo, ali ne i obavezu da osnuju vijeće zaposlenika, odnosno da učestvuju u odlučivanju. U radu se daje prikaz važećih zakonskih rješenja u pogledu uređenja prava na participaciju u FBiH. Zakon o radu FBiH okvirno reguliše pravo na učestvovanje radnika u odlučivanju, te upućuje na detaljnije regulisanje ovog prava posebnim zakonom. U 2004. godini usvojen je Zakon o vijeću zaposlenika kojim je uređeno ovo pravo, te se u radu daje detaljan prikaz odredbi ovog zakona.

str. 26 – 34.

JAVNE NABAVKE

Garancija za ozbiljnost ponude

Ilija Ignjatić, dipl. iur.

Zakonom o javnim nabavkama propisan je institut garancije za ozbiljnost ponude. Članom 61. Zakona propisano je kada se garancija za ozbiljnost ponude može zahtjevati, procentualni iznos tražene garancije, te odredbe o grupi ponuđača koje su vezane za garanciju za ozbiljnost ponude. Oblik, način dostavljanja, vrste, obaveze ugovornog organa vezane za garanciju za ozbiljnost ponude propisane su podzakonskim aktom koji je donijet od strane Agencije za javne nabavke Bosne i Hercegovine (Pravilnik o obliku garancije za ozbiljnost ponude i izvršenje ugovora). U praktičnoj primjeni Zakona i Pravilnika u vezi sa garancijom za ozbiljnost ponude pojavili su se određeni problemi, koje smo u ovom tekstu pokušali praktično približiti svim učesnicima u sistemu javnim nabavki i, na kraju, dali jednu vrstu preporuke da se isti otklone.

str. 35 – 45.

POREZI

Odbitak ulaznog poreza

Dr.sc. Jozo Piljić

Porezni obveznik ima pravo da odbije PDV koji je obvezan da plati ili ga je platio prilikom kupovine dobara ili usluga od drugog obveznika ili prilikom uvoza dobara, pod uvjetom da ta dobra, odnosno usluge koristi za promet dobara i usluga koji podliježu plaćanju PDV-a. Pravo na odbitak ulaznog poreza ima samo registrirani PDV obveznik. Umanjenje porezne obveze za porez obračunat prilikom nabavke dobara i usluga, ili plaćen prilikom uvoza dobara, omogućava obvezniku PDV da plati PDV samo na vrijednost koju je dodao u danoj fazi prometa. Ulazni porez jedan je od najvažnijih elemenata sustava poreza na dodanu vrijednost. Osnovna razlika između ranijeg sustava poreza na promet proizvoda i usluga i sustava poraza na dodanu vrijednost je u tome što u sustavu poreza na dodanu vrijednost postoje kategorije ulaznog poreza i odbitka ulaznog poreza, a kojih u sustavu poreza na promet proizvoda i usluga nema.

str. 46 – 63.

Porezni poticaji u propisima Federacije BiH

Mirela Mašić, dipl. oec.

Novim Zakonom o porezu na dobit u FBiH, koji je u primjeni od prošle godine, porezni poticaji su znatno umanjeni u odnosu na prethodni zakon, a najznačajnija novina je svakako ukidanje poreznog oslobađanja za izvoznike. Sa druge strane, uvedena je nova poticajna mjera kojom se stimuliše zapošljavanje novih radnika. Kada je u pitanju susjedni entitet i Brčko Distrikt, moglo bi se reći da su u prethodnom vremenskom periodu napravljeni značajni koraci u harmonizaciji entitetskih propisa o porezu na dobit, pa i u dijelu koji se odnosi na porezne poticaje.  Ovaj tekst se bavi poreznim poticajima koji su na raspolaganju poreznim obveznicima u Federaciji BiH, a koji se mogu koristiti počev od obračunskog perioda 2016. godine.

str. 64 – 71.

 

Članarina turističkim zajednicama i  boravišna taksa

– Hercegovačko-neretvanski kanton, Tuzlanski kanton i Kanton Sarajevo –

Mr. Sabina Džanović

Iz godine u godinu broj turista u Bosni i Hercegovini se značajno povećava, kao i broj turističkih agencija, hotela, hostela i drugih oblika subjekata koji pružaju usluge noćenja i sl. Međutim, stanje u ovoj oblasti nije na zadovoljavajućem nivou. Naime, problemi su nastali kada je Ustavni sud Federacije BiH u svojoj presudi, iz 2014. godine ocijenio da je Zakon o turističkim zajednicama i promicanju turizma u Federaciji BiH u suprotnosti s Ustavom Federacije Bosne i Hercegovine, te je, nakon nedonošenja novih propisa iz ove oblasti, nestao pravni osnov za plaćanje članskog doprinosa turističkim zajednicama i boravišne takse. Do danas, samo tri kantona (Hercegovačko-neretvanski kanton, Tuzlanski kanton i odnedavno Kanton Sarajevo) uredili su navedenu oblasti, te na takav način prevazišli navedeni problem.

str. 72 – 82.

 

FINANSIJE

Faktoring – pogodan oblik kratkoročnog finansiranja

Momir Stefanović, dipl. oec.

Koristi i prednosti od poslovanja putem faktoringa su višestruke, a najvažnije su poboljšanje likvidnosti  i smanjenje rizika za naplatu potraživanja od dužnika. U zapadnim ekonomijama faktoring poslovi imaju dugu tradiciju, posebno u funkciji podsticanja razvoja malih i srednjih preduzeća kod kojih su prisutni veliki problemi u likvidnosti. Kod nas to nije slučaj. Faktoring poslovi u BiH, a time i u FBiH su se sporo razvijali, odnosno nisu se razvijali tempom koji bi omogućio da se prednosti ovog očigledno poželjnog načina finansiranja maksimalno iskoriste. Razlog za to treba tražiti u nepovoljnom opštem privrednom stanju, nedovoljno razvijenom finansijskom sistemu, kao i u postojanju pravnih nejasnoća u odsustvu (sve donedavno) posebnog propisa koji bi regulisao ovu oblast. Donošenjem federalnog Zakona o faktoringu početkom 2016. godine otklonjena je jedna od prepreka za širu primjenu faktoringa kod nas, čiji nosioci treba da budu poslovne banke i faktoring kuće.

str. 83 – 93.

 

Pokazatelji analize finansijskih izvjštaja

Dr. sc. Mirna Pajević

Pokazatelj je racionalni ili odnosni broj, što podrazumijeva da se jedna ekonomska veličina stavlja u odnos (dijeli) sa drugom ekonomskom veličinom. Važno je naglasiti da nema smisla dovoditi u vezu bilo koje dvije ekonomske veličine, te da sam pokazatelj puno ne znači ukoliko se ne uporedi s određenom referentnom veličinom. Pokazatelje najčešće posmatramo kao nosioce informacija koje su potrebne za upravljanje poslovanjem i razvojem preduzeća, odnosno oni služe kao informacijska podloga za donošenje određenih poslovnih odluka. Najčešće korištene veličine za poređenje su planirani pokazatelj za razdoblje koje se analizira, kretanje veličine određenog pokazatelja tokom određenog vremena u istom preduzeću, veličina tog pokazatelja u sličnom preduzeću koji pripada istoj grupaciji (privrednoj grani) i prosječna vrijednost određenog pokazatelja koji pripadaju istoj grupaciji.

str. 94 – 102.

 

SAVJETODAVNI SERVIS

Javne nabavke

str. 103 – 124.

Radni odnosi FBiH

str. 125 – 142.

Radni odnosi u RS

str. 143 – 145.

Porezi i finansije

str. 146 – 154.

Info stranica    

str. 155 – 165.