Preskoči na glavni sadržaj Preskoči na pretragu

Časopis Pravo i finansije – Oktobar 2020.

Časopis Pravo i finansije - Oktobar 2020

PDF

Samo pretplatnici mogu pristupiti kompletnom izdanju časopisa.


Prijava za pretplatnike.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.



Seminar – Javne nabavke – April

Seminar – Javne nabavke – April

Bihać - 22. 04. 2024.

Sarajevo - 24. 04. 2024.

Banja Luka - 25. 04. 2024.

Mostar - 29. 04. 2024.


Sadržaj: Časopis Pravo i finansije – Oktobar 2020.

Časopis Pravo i finansije – Oktobar 2020.

 

PRAVO

Zaštita individualnih duhovnih tvorevina – autorska i srodna prava u BiH

Mr. Adnan Hadžimusić

Kako je čovjek i duhovno biće, svoju duhovnu kreativnost ispoljava na razne načine, a zavisno od svog individualnog talenta, stvara djela koja su odraz njegove kreativnosti. Tako na svijet dolaze individualne duhovne tvorevine koja se nazivaju autorska djela. Osoba koja svojim duhovnim radom stvori autorsko djelo, kako ta osoba s obzirom na kvalitet i promociju djela stiče određenu priznatost, ima interes da na neki način zaštiti to svoje djelo od neovlaštenog prisvajanja ili iskorištavanja.

Autorska djela mogu biti iz područja književnosti, nauke i umjetnosti bez obzira na vrstu, način i oblik. Autorsko djelo može biti izraženo u određenoj formi, bez obzira na njegovu umjetničku, naučnu ili drugu vrijednost, njegovu namjenu, sadržinu i način ispoljavanja. U modernom vremenu mogućnosti da se jedno autorsko djelu prezentuje javnosti su velike. Sa tim u vezi, pored prava koja pripadaju osobi koja je stvorila djelo, odnosno autoru, i svi oni koji su, po osnovu ovlaštenja koje im autor prenese, učinili određene radnje u prezentiranju autorskog djela, imaju određena prava koja se definišu kao srodna prava (izvođači, producenti, diskografske kuće, izdavačke kuće i slično).

str. 11 – 17.


O ustavnosti izmijenjenih odredbi Zakona o krivičnom postupku Republike Srpske u žalbenom postupku

Adis Poljić, Mahir Muharemović, Nejra Orić

Predmet ove analize su zakonske odredbe o mogućim odlukama drugostepenih (žalbenih) sudova ili vijeća po izjavljenoj žalbi na prvostepenu presudu u Bosni i Hercegovini u dijelu koji se odnosi na mogućnost drugostepenog suda za ukidanje prvostepene odluke i vraćanje predmeta na ponovno suđenje prvostepenom sudu. Izmjenama Zakona o krivičnom postupku Republike Srpske data je mogućnost drugostepenom sudu da, ukoliko su ostvareni zakonski razlozi za ukidanje prvostepene presude, prvostepenu presudu ukida i vraća prvostepenom sudu na ponovno suđenje bez ograničenja u pogledu mogućeg broja ukidanja i vraćanja predmeta na ponovno suđenje prvostepenom sudu u istom predmetu.

Ovo ne samo da se razlikuje od odredbi u Zakonu o krivičnom postupku Bosne i Hercegovine, Zakonu o krivičnom postupku Federacije Bosne i Hercegovine i Zakonu o krivičnom postupku Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine nego i narušava pravo na žalbu u krivičnim stvarima, narušava pravo na pravično suđenje, narušava princip vladavine prava – što jasno ukazuje na neustavnost istih.

str. 18 – 28.


Moderne tendencije u razvoju prava obezbjeđenja potraživanja

Prof. dr. Duško Medić

Pravo obezbjeđenja potraživanja u cijelom svijetu doživljava pravu ekspanziju. Obezbjeđenje potraživanja predstavlja jedan od osnovnih uslova za stvaranje pravne sigurnosti i povjerenja, te podsticanje ulaganja u privredu jedne države. Normiranje ove materije je jako delikatno, jer treba na odgovarajući način pomiriti interese sigurnosti povjerilaca, dužnika i trećih lica, te voditi računa i o interesima društvene zajednice. U praksi ne postoji sredstvo obezbjeđenja koje sa sigurnošću može preduprijediti sve potencijalne opasnosti i na taj način garantovati povjeriocu namirenje. Ugovaranjem obezbjeđenja povjerilac samo podiže granicu vjerovatnoće da će zaista namiriti svoje potraživanje. Neposredna prednost koju obezbjeđenje donosi povjeriocu jeste povećanje vjerovatnoće da će on prinudnim putem namiriti potraživanje ukoliko dužnik dobrovoljno ne ispuni svoju obavezu. Kada se imaju u vidu moderne tendencije u razvoju ovih sredstava nesumnjivo je da se ne radi o jedinstvenom procesu u svim zemljama.

str. 29 – 33.


Ugovor o doživotnom izdržavanju

Elma Omerćajić, mr. iur.

Ugovor o doživotnom izdržavanju ima veliki praktični značaj i primjenu u našoj državi. On spada u obligacionopravne ugovore sa nasljednopravnim djelovanjem. U Federaciji Bosne i Hercegovine ugovor o doživotnom izdržavanju uređen je Zakonom o nasljeđivanju FBiH („Sl. novine FBiH“, br. 80/14 i 32/19 – ZNFBiH).

Ugovor o doživotnom izdržavanju je imenovan ugovor, jer ga ZNFBiH zbog svoje važnosti prepoznaje i imenuje. Dalje, to je dvostrano obavezujući ugovor jer stvara obligaciju za obje ugovorne strane. On je i teretan, budući da svaka od ugovornih strana prima protivčinidbu. Uslovi za zaključivanje ove vrste ugovora su saglasnost volje i predmet ugovora.

Iz dosadašnje prakse može se vidjeti da iz godine u godinu sve više osoba u našoj zemlji stiče imovinu sklapajući ugovore o doživotnom izdržavanju. To se može vidjeti iz raznih izvora, a najčešće su to oglasi u kojima se traže osobe za njegu usamljenih staraca i starica, gdje im takve osobe zauzvrat prenose vlasništvo na kući ili stanu. Zakonski nasljednici često pokreću tužbe zbog ovih ugovora, međutim na sudu ih je skoro pa nemoguće oboriti.

str. 34 – 38.



RAČUNOVODSTVO

Izmjene Međunarodnih standarda finansijskog izvještavanja i Međunarodnih računovodstvenih standarda

Dr. sc. Mirna Pajević Rožajac

Upravni odbor Saveza računovođa, revizora i finansijskih djelatnika FBiH donio je Odluku o objavljivanju Međunarodnih standarda finansijskog izvještavanja i Međunarodnih računovodstvenih standarda dana 19. 6. 2020. godine. Odluka o objavljivanju je obuhvatila sljedeće: Izmjene i dopune MSFI 16 Najmovi, Izmjene i dopune MSFI 3 Poslovne kombinacije, Izmjene i dopune MSFI 9, MRS 39 i MSFI 7 Finansijski instrumenti, Izmjene i dopune MRS 1 Prezentacija finansijskih izvještaja, Izmjene i dopune MRS 16 Nekretnine, postrojenja i oprema, Izmjene i dopune MRS 37 Rezervisanja, potencijalne obaveze i potencijalna imovina i Godišnja unapređenja 2018-2020.

Računovodstveni i revizorski standardi su standardi, prateća uputstva, objašnjenja i smjernice, principi profesionalne etike, koji su obavezni za cjelokupnu računovodstvenu i revizorsku profesiju u Federaciji Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, te je stoga izuzetno važno upoznati se sa svim izmjenama Međunarodnih standarda finansijskog izvještavanja i Međunarodnih računovodstvenih standarda.

str. 39 – 47.


Revalorizacija dugotrajne materijalne imovine

Dr. sc. Jozo Piljić

U skladu sa MRS-om 16 – Nekretnine, postrojenja i oprema, društvo treba izabrati model naknadnog vrednovanja dugotrajne materijalne imovine ili po trošku ili korištenjem metode revalorizacije. Odabrani model treba se uvrstiti u računovodstvene politike društva i primjenjivati konzistentno na sve stavke imovine. Prema modelu revalorizacije imovina čija se fer vrijednost može pouzdano izmjeriti evidentira se po revaloriziranoj vrijednosti, koja predstavlja fer vrijednost na datum revalorizacije umanjenu za naknadnu akumuliranu amortizaciju i naknadne akumulirane gubitke od umanjenja vrijednosti. Revalorizacija ove imovine se mora provoditi dovoljno često kako bi se izbjegle značajne razlike između knjigovodstvene vrijednosti imovine i vrijednosti koja bi se odredila po fer vrijednosti na kraju izvještajnog razdoblja

str. 48 – 56.



POREZI

Ugovor o djelu – pravni i porezni aspekt

Mr. ecc. Sabina Džanović

Ugovor o djelu je jedan od najčešćih načina angažmana lica bez zasnivanja radnog odnosa. U našoj poslovnoj praksi ugovor o djelu se često koristi kao pravna osnova rada kod poslodavca na poslovima za koje je, prema Zakonu o radu („Službene novine FBiH“, br. 26/16 i 89/18) obavezno zasnivati radni odnos na osnovu ugovora o radu, jer su obaveze poslodavca za doprinose po osnovu ugovora o djelu, još uvijek mnogo manje u odnosu na obaveze za doprinose po osnovu ugovora o radu. Međutim, prilikom nadzora, ukoliko se utvrdi da je ova ugovorna forma pogrešno upotrijebljena, odnosno zloupotrebljena, isti imaju pravo da nalože retroaktivno obračunavanje obaveza po osnovu poreza na dohodak i „punih“ doprinosa.

U ovom tekstu obradit ćemo osnovne karakteristike i elemente ugovora o djelu, kao i obaveze i odgovornosti naručioca i izvršioca posla, porezni tretman isplata rezidentima i nerezidentima po osnovu ovog ugovora, kao i osnovne razlike ugovora o djelu u odnosu na ugovor o radu.

str. 57 – 63.


Primanja po osnovu menadžerskog ugovora

Momir Stefanović, dipl. oec.

Menadžerski ugovori kao poseban oblik ugovora, do donošenja novog Zakona o radu u Federaciji BiH. nisu bili pravno konstituisani, iako su u praksi bili prilično zastupljeni. Novim Zakonom o radu institut menadžerskog ugovora, koji je u razvijenom svijetu već dugo poznat, konačno je i kod nas formalno ugledao svjetlo dana. To je učinjeno kroz član 27. Zakona, kojim je utvrđeno da predsjednik i članovi uprave, odnosno poslovodni organ drugog naziva (direktor) može poslovodnu funkciju obavljati u radnom odnosu ili bez radnog odnosa.

Nagrađivanje menadžera je jedan od najvažnijih mehanizama korporativnog upravljanja. Stoga su primanja menadžera bitan element menadžerskog ugovora. Naknade menadžerima se ispoljavaju u različitim oblicima i u zavisnosti su od nivoa menadžmenta. Što je nivo menadžmenta viši to su oblici nagrađivanja brojniji i raznovrsniji. Razumljivo, neizbježno je i pitanje poreznog tretman primanja menadžera. Novo rješenje iz Zakona o radu koje omogućava da se sa menadžerom zaključi i ugovor bez zasnivanja radnog odnosa nije praćeno odgovarajućim propisima o porezu na dohodak i o doprinosima u smislu oporezivanja primanja tih lica. Međutim, prijedlogom novog Zakona o porezu na dohodak tretira se i porezni aspekt primanja menadžera koji obavlja tu funkciju bez zasnivanja radnog odnosa

str. 64 – 70.



MAKROEKONOMIJA

Ekonomski odgovor na privrednu krizu izazvanu pandemijom COVID-19

Doc. dr. sc. Mirza Čaušević

Privredna kriza izazvana koronavirusom COVID-19 jedinstvena je u dosadašnjoj ekonomskoj historiji po načinu i brzini nastanka, globalnom obuhvatu i posljedicama. U tekstu se objašnjavaju mehanizmi uticaja zdravstvenog šoka na privredu, te se predlažu najlogičniji modeli za uspješno prevladavanje ekonomskih poteškoća za što brži izlazak iz krize. Zbog jedinstvenog načina nastanka, mehanizama i dubokih posljedica, ova će kriza biti veliki izazov za ekonomsku nauku i struku. Ekonomisti su, nažalost, poznati kao najveći dogmatičari i zarobljenici starih ideja koje nerado i teško napuštaju čak i onda kada ih empirija jasno i nedvosmisleno demantira. Zadnja svjetska finansijska kriza empirijski je opovrgla brojne postulate klasične (i neoliberalne) ekonomije, ali mnogi ekonomisti se i danas čvrsto drže tih učenja iako je sasvim jasno da zbog specifičnosti ove krize za njeno rješavanje treba tražiti nova, inovativna rješenja.

str. 71 – 76.



JAVNE NABAVKE

Upotreba korektora u ponudama i neupisivanje broja Službenog glasnika – Stav Suda BiH

Ivana Grgić, dipl. ecc.

U dosadašnjoj praksi, često postavljana pitanja i od strane ugovornih organa i od strane ponuđača je da li se mogu prihvatiti ponude kod kojih je prilikom ispravki grešaka korišten korektor, te da li neupisivanje broja „Službenog glasnika BiH“ u izjave kojima se dokazuju kvalifikacije ponuđača može biti razlog eliminacije ponuda iz daljnjeg postupka javne nabavke. Kancelarija za razmatranje žalbi je o ovim pitanjima nerijetko zauzimala oprečne stavove, međutim, čini se da Sud BiH nudi konačan stav i daje rješenja za ove probleme. U radu je izložena dosadašnja praksa i praksa Suda BiH o navedenim pitanjima.

str. 77 – 80.



SAVJETODAVNI SERVIS

ODGOVORI NA PITANJA PRETPLATNIKA

Javne nabavke

str. 81 – 91.

Radni odnosi FBiH

str. 92 – 101.

Radni odnosi RS

str. 102 – 112.

Porezi i finansije

str. 113 – 122.

Info stranica

str. 123 – 133.

 

Nazad