Preskoči na glavni sadržaj Preskoči na pretragu

ZAKON O PRIVREDNIM DRUŠTVIMA

ZAKON O PRIVREDNIM DRUŠTVIMA

ZAKON O PRIVREDNIM DRUŠTVIMA

Mostar, 1.6.2016., Intera Tehnološki park

Sarajevo, 2.6.2016., hotel Hollywood – Ilidža 

 
Stupanjem na snagu Zakona o privrednim društvima, koji je donesen s ciljem omogućavanja slobodnog i jednostavnog uspostavljanja i registracije privrednih društava, jačanja efikasnosti i konkurentnosti društava, kao i modernizaciji zakona u pogledu korporativnog upravljanja, stvorene su određene obaveze za privredna društva koje se pored ostalog odnose i na usklađivanje statuta.

Nadzorni odbor dioničkog društva odgovoran je za cjelokupno poslovanje društva. S tim u vezi, precizirane su nadležnosti u kontekstu strateškog vođenja dioničkog društva kroz poslovne strategije i planove poslovanja. Koje odluke bi mogle imati status „odluke strateškog karaktera“ i kako donijeti kvalitetnu „poslovnu strategiju“ predstavljat će izazov za privredna društva koja posluju u prilikama koje pruža okruženje Federacije Bosne i Hercegovine.   

Pored unaprijeđenja rada nadzornog odbora u skladu sa smjernicama OECD-a, precizirane su nadležnosti skupštine društva, između ostalog, i u pogledu lica koja mogu sazvati skupštinu, tako da sada skupštinu može sazvati i član odbora za reviziju.

Odboru za reviziju, kao organu društva, dodjeljene su nove nadležnosti koje se odnose kako na godišnji tako i na polugodišnji obračun i istovremeno kontrolu usklađenosti poslovanja društva i funkcionisanja organa društva sa propisima i osnovnim principima korporativnog upravljanja, o čemu dostavlja izvještaje skupštini i nadzornom odboru. I za ove novouspostavljene obaveze odbora za reviziju bit će potrebno dodatno usklađivanje odredbi statuta.

Preciziranjem odgovornosti i obaveza lica s ovlaštenjima za zastupanje, odnosno preciziranjem u kojim slučajevima su odgovorni za štetu koja nastane prekoračenjem ovlaštenja, uvode se novi pojmovi u Zakon o privrednim društvima, kao i pitanje ličnog interesa i lica koja imaju posebne dužnosti prema društvu, te ko se smatra povezanim licem (članom porodice) u pravnom poslovanju društva. Također, uvodi se mogućnost podnošenja tužbe u slučaju povrede ovih dužnosti, čime se doprinosi pravnoj sigurnosti, odnosno smanjuje se mogućnost koruptivnih radnji. Kako se u slučaju povrede određenih odredbi predviđa i mogućnost sankcionisanja ovu oblast je potrebno detaljnije regulisati statutom društva.

Namjera nam je da sve učesnike upoznamo sa obavezama privrednog društva kod implementacije odredbi Zakona o privrednim društvima i usklađivanja statuta društva.

Nadamo sa da će Vam ovaj seminar i angažovani predavači pomoći da otklonite određene nedoumice i proširite svoje znanje iz navedene oblasti.

 

SADRŽAJ SEMINARA:

Strateško planiranje

  • Uloga Nadzorog odbora i Uprave društva
  • Poslovne stategije i odluke strateškog karaktera
  • Uloga Odbora za reviziju u kontroli usklađenosti poslovanja društva s načelima korporativnog upravljanja

 Organi društva i finansijsko izvještavanje

  • Pitanja o kojima odlučuje skupština
  • Pitanja o kojima odlučuje Nadzorni odbor i Uprava
  • Odbor za reviziju, sastav, izbor, dužnosti i ovlaštenja
  • Finansijsko izvještavanje
  • COSO okvir za internu kontrolu

 Obaveze privrednih društava kod usklađivanja Statuta društva

  • Lica koja imaju posebne dužnosti prema društvu
  • Značajno učešće i kontrolni član društva
  • Nove nadležnosti organa upravljanja društva
  • Sekretar društva

 PREDAVAČI:

Strateško planiranje Prof. dr Aziz Šunje

Organi društva i finansijsko izvještavanje dr. Edin Mehić

Obaveze  privrednih društava kod usklađivanja Statuta društva  Jasmina Pašić, dipl. iur, Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije

 

KOME JE SEMINAR NAMJENJEN:

Pravnicima, ekonomistima, članovima uprava, nadzornih odbora i odbora za reviziju, sekretarima društva, računovođama, revizorima, stečajnim upravnicima, notarima, procjeniteljima i svima onim koje interesuje navedena tematika.

TRAJANJE SEMINARA

U vremenu od 09,30 – 15,30 časova

KOTIZACIJA ZA SEMINAR (sa PDV-om):

165,oo KM po jednom učesniku;

155,oo KM po osobi za dva i više učesnika iz iste organizacije;

145,oo KM po osobi za pretplatnike na časopis „Pravni savjetnik“

 

Kotizacija uključuje:

  • troškove sudjelovanja u radu seminara,
  • materijal za pisanje,
  • certifikat o odslušanom seminaru,
  • Priručnik Zakon o privrednim društvima
  • Osvježenje i zajednički ručak

Iznos kotizacije uplaćuje se prije početka održavanja seminara na osnovu dostavljenog prijavnog obrasca. Nakon dostavljenog prijavnog obrasca dostavljamo Vam profakturu na osnovu koje se vrši plaćanje.

 

VAŽNA NAPOMENA:

Budžetski korisnici svakako mogu prisustvovati seminaru uz odgodu plaćanja ali uz obaveznu prijavu!

 

Tel: + 387 33 21 45 82 Fax: + 387 33 21 45 82
Mob: + 387 61 19 11 85 Mob: + 387 61 15 04 54
E-mail: rec@rec.ba

REC d.o.o., Tabašnica 8, 71000 Sarajevo