Samo pretplatnici mogu pristupiti kompletnom izdanju časopisa.
Prijava za pretplatnike.
Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.
Časopis Pravo i finansije – Juli/Avgust 2023.
Eutanazija u slovenskom zakonodavstvu
Odgovornost države za međunarodne zločine
Aktuelna pitanja instituta priprevnika
Prikaz provedbe postupka prijave ozljede na radu u Republici Hrvatskoj
Odredbe (elementi) ugovora. (Osnovni) bitni i sporedni elementi ugovora prethodna provjera tržišta
Određivanje troškova kapitala preduzeća
Statističke metode u internoj reviziji
Značaj etične komunikacije kod prodajnog osoblja
Zaštita na radu u FBiH – str. 148. – 160.
Radni odnosi u Republici Srpskoj – str. 161. – 178.
Javne nabavke – str. 179. – 186.
Radni Odnosi u Federaciji BiH – str. 187. – 213.
Predrag Krsmanović
Stanje u pogledu pouzdanosti, tačnosti i ažurnosti evidencija o nekretninama u Bosni i Hercegovini već dugo vremena nije zadovoljavajuće, što može da stvara velike probleme, kako fizičkim i pravnim licima koja učestvuju u prometu nekretnina, tako i organima koji vode ove evidencije, poreznim organima, investitorima, i drugim subjektima. Dodatni problem predstavljaju entitetski propisi, koji počev od 2012. godine, nisu više usklađeni u pogledu načina vođenja ovih evidencija i organa nadležnih za njihovo vođenje. S obzirom na brojnost i složenost propisa kojima je regulisana ova materija, svrha ovog rada je prikaz ranijih i trenutno važećih zakona i drugih propisa koji regulišu pitanja evidencija o stvarnim i drugim pravima na nekretninama, te vođenje katastarskih podataka. U zaključku su dati i konkretni prijedlozi za unapređenje postojećeg stanja.
str. 14 – 29.
Sara Ahlin Doljak
U ovom kratkom članku predstavljamo slovenske zakonske regulative koje se odnose na eutanaziju i probleme s kojima se suočavamo. Cilj članka je utvrditi je li Slovenija jedna od zemalja s malim krugom prava i je li konkurentna u području eutanazije u usporedbi s drugim zemljama EU-a.
str. 30 – 34.
Željko Petrović
Država je najvažniji subjekt međunarodnih odnosa i kao takav subjekt preduzima određene aktivnosti u međunarodnoj zajednici kojim može da načini određenu štetu, te može da odgovora za istu. Od međunarodnih delikata treba razlikovati međunarodne zločine. Međunarodni zločin je povreda međunarodne obaveze od strane države, koja je od značaja za čitavu međunarodnu zajednicu. Međunarodnim zločinima dovode se u pitanje interesi cjelokupne međunarodne zajednice. Rad se bavi pitanjem odgovornosti država za međunarodne zločine kao posebnim oblikom odgovornosti koji je naročito aktuelan u današnjim složenim odnosima u međunarodnoj zajednici.
str. 35 – 40.
Azra Bublin
Nove tehnologije, vještačka inteligencija, tržišna konkurencija zahtijevaju nove i obučene kadrove. Oni, koji imaju radno iskustvo i potrebne vještine, uspješno i brzo će se zaposliti. Obzirom na navedeno, autorica smatra da bi se više trebao aktuelizirati i institut pripravnika, posebno pitanja obavljanja pripravničkog staža i polaganja stručnog ispita.
str. 41 – 46.
Nejra Muharemović Orić
Autorica u ovom radu prikazuje proceduru koja se provodi u skladu sa Kriterijima za iskazivanje prestanka potrebe za radnicima u osnovnim školama na području Tuzlanskog kantona. Naime, kriterijima su utvrđeni uslovi za iskazivanje prestanka potrebe za radnicima i način zbrinjavanja viška radnika u javnim ustanovama – osnovnim školama na području Tuzlanskog kantona u skladu sa Zakonom o radu Federacije Bosne i Hercegovine, Kolektivnim ugovorom za djelatnost osnovnog odgoja i obrazovanja u Tuzlanskom kantonu i Pedagoškim standardima i općim normativima za osnovni odgoj i obrazovanje u Tuzlanskom kantonu, te se radi usklađivanja broja izvršilaca u odgojno-obrazovnom radu sa Pedagoškim standardima, na nivou škole, provodi postupak iskazivanja viška zaposlenika koji su u radnom odnosu na neodređeno vrijeme.
str. 47 – 55.
Alan Vajda
Provedba zakonskih mjera koje se odnose na zaštitu života i očuvanje zdravlja radnika obveze su koje proizlaze iz Zakona o zaštiti na radu i iz međunarodnih deklaracija, a uspješnost provedbe tih mjera proizlazi iz izvješća o ozljedama na radu za 2021. godinu. Republika Hrvatska je pristupanjem u punopravno članstvo Europske unije dužna primjenjivati ESAW metodologiju prikupljanja podataka o ozljedi na radu. Prethodni postupak utvrđivanja i priznavanja ozljede na radu provodi Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, a statistička izvješća priprema Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Navedenim tekstom obrađujemo postupanje kod prijave ozljede na radu te prikaz statističkih podataka u svezi ozljeda na radu u 2021. godini u Republici Hrvatskoj.
str. 56 – 72.
Ervin Kreševljaković
Svaki ugovor, pa tako i ugovor o javnoj nabavci, je sačinjen od određenog broja odredbi, elemenata ili klauzula koje bi trebalo da definišu o čemu je taj ugovor, ko ga zaključuje i pod kojim uslovima, prije svega u pogledu: cijene te roka i načina plaćanja ali isto tako i svih ostalih elemenata koji bi trebalo da definišu jedan obligaciono-pravni odnos. Te odredbe (elementi, klauzule) se mogu odnositi kako na tzv. bitne elemente ugovora tako i na neke (manje-više) formalno-pravne odnosno sporedne elemente ugovora ali bez kojih ugovor zapravo nije potpun i ne predstavlja zaokruženu cjelinu. No, kako bi se ugovor o javnoj nabavci zaključio na valjan i kvalitetan način prethodno je potrebno ispitati (provjeriti) tržište.
str. 73 – 81.
Jozo Piljić
Kapital koji formira strukturu kapitala nekog poduzeća ima svoju cijenu odnosno trošak, a jedna od važnijih zadaća financijskog menadžera i njegovog tima jest kontinuirano određivanje ukupnog troška kapitala angažiranog u poslovanju. Trošak kapitala odražava prinos kojeg poduzeće u prosjeku treba zaraditi koristeći sve oblike imovine kako bi zadovoljilo očekivanja investitora. Pri izračunu pondera sastavnica troška kapitala ne bi trebalo koristiti knjigovodstvene, već tržišne vrijednosti.
U članku su prezentirane metode izračuna troškova pojedinačnih komponenti kapitala jer bez poznavanja istih izračun ukupnog, odnosno prosječnog ponderiranog troška kapitala nije moguć. Stoga je posebna pozornost posvećena detaljnoj analizi različitih metoda izračuna troška glavnice, povlaštene glavnice i troška duga te su pojašnjene određene dvojbe i problemi s kojima se analitičari prilikom izračuna susreću. Pravilnim razumijevanjem ovog rada, čitateljima je omogućena direktna primjena prikazanih postupaka u praksi poduzeća u kojem rade, što ovom radu daje, ne samo teorijsku, već i aplikativnu dimenziju
str. 82 – 98.
Samira Memić
Porez na dodatu vrijednost se plaća na promet dobara i usluga koje poreski obveznik, u okviru obavljanja svojih djelatnosti, izvrši na teritoriji Bosne i Hercegovine uz naknadu, te uvoz dobara u Bosnu i Hercegovinu. Promet dobara je prenos prava raspolaganja na stvarima, licu koji tim dobrima može raspolagati kao vlasnik. Postojanje prometa između registrovanih PDV obveznika osnovni je preduslov za korištenje prava na odbitak ulaznog poreza, te se postavlja pitanje na šta treba posebno obratiti pažnju prilikom izdavanja fakture za promet dobara na teritoriji BiH. U ovom članku autor, uz primjere, daje odgovor na postavljena pitanja sa namjerom da riješi dileme poreskih obveznika.
str. 99 – 109.
Aida Bičo
U današnje vrijeme preduzeća se sve više suočavaju sa velikim konkurencijama te nastoje zadržati ali i poboljšati svoj položaj na tržištu. Njihova konkurentska prednost ogledat se u kvaliteti obavljenog posla pa interna revizija mora raspolagati sa razvijenim informacijskim i komunikacijskim sistemima. Interni revizori moraju dobro poznavati cjelokupno poslovanje preduzeća. Predmet istraživanja se upravo odnosi na istraživanje i utvrdivanje povezanosti primjene statističkih metoda uzorkovanja i zaključaka koja donosi interna revizija.
str. 110 – 120.
Asja Gojačić
Različita akademska, ali i praktična istraživanja kontinuirano pokazuju da je etika iznimno važan čimbenik uspješnog prodavanja. Dok je u početcima prodajno osoblje imalo prije svega ulogu nagovaranja, razvoj konkurencije te sve veći značaj razvijanja i održavanja dugoročnih poslovnih odnosa pomaknuo je usredotočenje na sve izraženiju brigu o zadovoljstvu kupaca i njihovom zadržavanju za buduće kupnje. Da bi se to ostvarilo, prodajno osoblje mora kroz sveukupni prodajni proces voditi brigu o potrebama i željama kupca, kako bi rezultat bio dugotrajan odnos prožet međusobnim povjerenjem. Povjerenje kao koncept je teško precizno definirati, ali za većinu taj se pojam tiče očekivanja da se možemo pouzdati u nečiju riječ, obećanje, pisanu ili usmenu izjavu. U prodaji je ono jako važno jer se prodaja često događa s kupcima s kojima nemamo prethodnih iskustava kao vjerojatno niti oni s nama.
str. 121 – 136.
Predrag Krsmanović
str. 137 – 147.
2015 – Časopis 2016 – Časopis 2017 – Časopis 2018 – Časopis 2019 – Časopis 2020 – Časopis 2021 – Časopis 2022 – Časopis 2023 – Časopis