Preskoči na glavni sadržaj Preskoči na pretragu

Časopis Pravo i finansije – Oktobar 2021.

Pravo i finansije - Oktobar 2021.

PDF

Samo pretplatnici mogu pristupiti kompletnom izdanju časopisa.


Prijava za pretplatnike.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.



Seminar – Javne nabavke – April

Seminar – Javne nabavke – April

Bihać - 22. 04. 2024.

Sarajevo - 24. 04. 2024.

Banja Luka - 25. 04. 2024.

Mostar - 29. 04. 2024.


Sadržaj: Časopis Pravo i finansije – Oktobar 2021.

Časopis Pravo i finansije – Oktobar 2021.

 

PRAVO

O novom stečajnom zakonodavstvu u Federaciji BiH prima facie

Prof. dr. Zinka Grbo i Prof. dr. Mehmed Hadžić

U Federaciji Bosne i Hercegovine 5. jula 2021. usvojen je, po hitnom postupku, Zakon o stečaju, čime je nakon osamnaest godina prestao da važi Zakon o stečajnom postupku. Osim izmijenjenog naziva generalnog propisa koji uređuje oblast stečaja, Zakon o stečaju donekle mijenja perspektivu prezaduženog privrednog subjekta u pravcu njegovog opstanka na tržištu uvođenjem novog instituta – predstečajnog postupka. Predstečajni postupak je ujedno i najznačajnija novina u stečajnom pravu Federacije Bosne i Hercegovine.

Autori u radu daju kratak osvrt na pojedine evidentne promjene u de lege lata zakonodavstvu.

str. 11 – 17.

 

Uslovi za (ne)dosuđivanje troškova u predmetima protiv Republike Hrvatske: iskustvo za sudsku praksu Bosne i Hercegovine

dr. sc. Adis Poljić, sudija u Osnovnom sudu u Zvorniku

Predmet rada je analiza odluka Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu u predmetima Cindrić i Bešlić protiv Republike Hrvatske i Klauz protiv Republike Hrvatske. U ovim predmetima odluke o troškovima odstupaju od pravila parničnog postupka i sudske prakse. Odluke Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu zasnivaju se na Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima i osnovnim slobodama koja zahtijeva posebnu ocjenu okolnosti konkretnog slučaja i povećanje pravno relevantnih činjenica za odlučivanje o troškovima. Cilj analize ovih odluka je utvrđivanje uslova koji moraju biti ispunjeni za njihovu primjenu u slučajevima protiv Republike Hrvatske. Značaj analize je primjena odluka Suda u sudskoj praksi samo u određenim slučajevima, a ne kao opštih pravila. Nakon analize navedenih odluka dolazi se do zaključka da je potrebno cijeniti tri okolnosti, i to postojanje jasnog stav sudske prakse ili Vrhovnog suda Republike Hrvatske u pogledu spornog pravnog pitanja, zastupanje Republike Hrvatske od strane Državnog odvjetništva Republike Hrvatske i finansijske situacije stranke koja treba da nadoknadi troškove parničnog postupka.

str. 18 – 26.

 

Zakonsko regulisanje prava potrošača u BiH

dr. sci. Samir Sabljica

U prvom dijelu ovog rada su predstavljena prava potrošača u Bosni i Hercegovini kao zakonski utemeljene kategorije. Osam osnovnih prava potrošača su u članu 3. Zakona o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini samo taksativno pobrojana pa se analizom zakonskih odredbi uočilo gdje su ova prava situirana u tekstu zakona. U drugom dijelu rada su predstavljeni statistički rezultati empirijskog istraživanja koje je provedeno putem anketnog upitnika među službenicima koji direktno rade na poslovima zaštite potrošača.

Radi se o službenicima u organima uprave različitih nivoa vlasti (državni, entitetski, kantonalni i nivo Brčko distrikta BiH) koji su određeni članom 98. Zakona o zaštiti potrošača u BiH kao nosioci zaštite potrošača.

Najveći teret sankcionisanja kršenja prava potrošača je na tržišnim inspekcijama. Pitanje efikasnosti tržišnih inspekcija je u korelaciji sa stepenom kršenja prava potrošača od strane trgovaca. Porast stepena nedovoljne efikasnosti inspekcijskih organa u BiH za sobom povlači i veći broj kršenja prava potrošača od strane trgovaca.

str. 27 – 36.

 

Postupak davanja egzekvature (priznanja) i izvršenja stranih sudskih presuda

Muhamed Grabus, dipl. iur.

U tekstu se prikazuju pravni sistemi koji egzistiraju u svijetu po pitanju priznanja i izvršenja stranih sudskih i arbitražnih odluka, te postupak priznanja i izvršenja stranih sudskih presuda pred sudovima u Bosni i Hercegovini i uslovi priznanja koji trebaju biti ispunjeni. Analizirane su relevantne norme Zakona o rješavanju sukoba zakona sa propisima drugih zemalja u određenim odnosima i Sporazumi o pravnoj pomoći u građanskim i krivičnim stvarima koje je Bosna i Hercegovina zaključila sa pojedinim državama, a koji tretiraju postupak priznanja, odnosno reciprocitet u priznanju, kao i Haška konvencija o ukidanju potrebe legalizacije stranih javnih isprava. Prikazan je slučaj iz prakse vezano za priznanje strane sudske presude pred sudom u Bosni i Hercegovini, te određena praksa sudova u Republici Srbiji, kao i analizirani normativno-pravni propisi koji regulišu stvarnu nadležnost sudova u Bosni i Hercegovini postupku priznanja i izvršenja stranih sudskih presuda.

str. 37 – 44.



RADNI ODNOSI

Bolovanje radnika

Ljiljana Ćehajić, dipl.iur.

U ovom tekstu predstavljen je institut privremene spriječenosti za rad radnika, koja se uobičajeno naziva bolovanje, a reguliše se zakonima u oblasti rada i zdravstvenog osiguranja.

str. 45 – 53.



RAČUNOVODSTVO I FINANSIJE

Pravilnik o kontroli kvalitete rada pravnih lica i poduzetnika koji pružaju profesionalne knjigovodstvene i računovodstvene usluge

Dr. Mirna Pajević Rožajac

Na temelju člana 53. st. (2), (3) i (4) i člana 125. stav (2) Zakona o računovodstvu i reviziji i člana 20. stav 1. alineja 13. Statuta Saveza računovođa, revizora i finansijskih radnika Federacije BiH, Skupština Saveza koja je održana 30. 8. 2021. godine usvojila je Pravilnik o kontroli kvalitete rada pravnih lica i poduzetnika koji pružaju profesionalne knjigovodstvene i računovodstvene usluge. Ovim pravilnikom utvrđuju se sadržaj i obim nadzora, provjere i kontrole kvalitete rada pravnih lica i poduzetnika koji pružaju profesionalne knjigovodstvene i računovodstvene usluge, uključujući i metodologiju vršenja nadzora od strane Saveza, mjere i postupke u vezi sa tim, organe zadužene za nadzor kvalitete, kao i druga pitanja u vezi sa kontrolom kvalitete rada.

Obveznici primjene Pravilnika su sva pravna lica i poduzetnici koji su registrovani za pružanje knjigovodstvenih i računovodstvenih usluga u skladu sa Zakonom o računovodstvu i reviziji.

Savez računovođa, revizora i finansijskih radnika Federacije BiH će utvrditi detaljne procedure, postupke, obrasce, uputstva, pomoćne i druge provedbene materijale na osnovu odredbi Statuta i ovog pravilnika za operativne aktivnosti u vezi sa kontrolom kvalitete rada članova Saveza.

str. 54 – 61.

 

Amortizacija dugotrajne materijalne imovine

Mehmed Budić, bachelor ekonomije

Vrijednost dugotrajne materijalne imovine većini poslovnih subjekata predstavlja značajnu poziciju. Iz navedenog proizlazi da je problematika obračuna amortizacije dugotrajne materijalne imovine posebno važna. Amortizacija predstavlja obračun trošenja sredstva.

Odabir određenih metoda i stopa amortizacija dugotrajne materijalne imovine, može kratkoročno uticati na financijski položaj i poslovnu uspješnost poslovnog subjekta. Dugoročno gledano, iznos amortizacije za cijeli vijek upotrebe sredstva je uvijek isti bez obzira na korištenu metodu obračuna amortizacije

str. 62 – 72.


 

INFORMACIONE TEHNOLOGIJE

Osnove korporativnog upravljanja rizikom povezanim sa korištenjem informacionih tehnologija u poslovanju

doc. dr. Haris Hamidović

Upravljanje rizikom obuhvaća koordinirane aktivnosti usmjeravanja i nadzora organizacije s obzirom na rizik. Rizik se može promatrati kao izazov postizanju ciljeva, a upravljanje rizikom kao aktivnost poduzeta za predviđanje izazova i smanjenje njihovih šansi za nastanak i/ili smanjenje njihovog utjecaja. Učinkovito upravljanje rizikom također može pomoći u maksimiziranju prilika. Napori u vezi s upravljanjem rizicima koji se odnose na informacione tehnologije trebali bi kao glavni cilj imati zaštitu organizacije i njenu sposobnost da ispuni svoje poslovne ciljeve.

str. 73 – 81.



SAVJETODAVNI SERVIS

ODGOVORI NA PITANJA PRETPLATNIKA

Radni odnosi u FBiH – str. 82. – 93.

Radni odnosi RS – str. 94. – 103.

Finansije i računovodstvo – str. 103. – 113.

Javne nabavke – str. 114 – 124.

Info stranica – str. 125. – 136.


 

 

Nazad