Samo pretplatnici mogu pristupiti kompletnom izdanju časopisa.
Prijava za pretplatnike.
Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.
Metode procjene imovine i metode utvrđivanja prihoda i rashoda
Dr. sc. Jozo Piljić
Pouzdano i transparentno financijsko izvještavanje, koje rezultira istinitim i poštenim prikazivanjem financijskih ostvarenja poduzeća, bitna je determinanta pouzdanosti i stabilnosti financijskog sustava. Visok nivo povjerenja u kvalitetu informacija iz financijskih izvještaja povećava sigurnost investitora, ohrabruje nove investicije, ubrzava financijske i robne tokove i podiže efikasnost tržišta kapitala i gospodarstva u cjelini.Posljedica raznih manipulacija računovodstvenim podacima jesu neistiniti financijski izvještaji koji obmanjuju korisnike i cjelokupnu javnost, te dovode do nepovjerenja u financijsko-računovodstveni sustav. MRS/MSFI zahtijevaju odabir metoda iskazivanja imovine, obveza i kapitala, prihoda, rashoda i dobiti koje će cjelovito, realno i objektivno prikazati stanje i poslovanje društva.
PiF – br. 2.,str.11. –31.
Oporezivanje dobiti stalnih poslovnih jedinica nerezidenata u FBiH
Mirela Mašić, dipl. oec.
Poslovne jednice stranih pravnih lica čije se sjedište, odnosno stvarna uprava i nadzor nad poslovanjem, nalaze van teritorije BiH smatraju se obveznicima poreza na dobit u FBiH za dobit koju ostvare obavljanjem tržišne djelatnosti na teritoriji FBiH, pod uslovom da takva poslovna jedinica zadovoljava uslov stalnosti mjesta poslovanja i kao takva je registrovana kod PU FBiH. U novim propisima o porezu na dobit koju su u primjeni od prošle godine posebna pažnja se posvetila upravo oporezivanju stalnih poslovnih jedinica nerezidentnih pravnih lica u FBiH, kako u smislu decidnijeg definisanja kriterija po kojima se obavljanje određene djelatnosti nerezidentnog pravnog lica na teritoriji FBiH smatra stalnom poslovnom jedinicom, tako i u smislu jasno propisane procedure njihove registracije kod nadležne Porezne uprave.
PiF – br. 2., str.32. – 43.
Amortizacija – računovodstveni i porezni tretman
Mr. Sabina Džanović
S obzirom na uobičajno visoki udio u strukturi troškova, kao i na različit računovodstveni i porezni tretman amortizacije, te njen uticaj na finansijski položaj i uspješnost pravnog lica, amortizaciji je potrebno posvetiti posebnu pažnju. Računovodstveni tretman amortizacije regulisan je Međunarodnim računovodstvenim standardima (MRS) i Međunarodnim standardima finansijskog izvještavanja (MSFI), dok porezni tretman amortizacije, u smislu porezno priznate i porezno nepriznate amortizacije, uređuju propisi o porezu na dobit.
PiF – br. 2., str.44. –53.
Pravni aspekt pripajanja društava kapitala
Rialda Ćorović, magistar prava
Pripajanje društava kapitala veoma je složena poslovna aktivnost, koja se najčešće primjenjuje između dva najpoznatija pravna oblika društava kapitala, i to dioničkih društava i društava sa ograničenom odgovornošću. Da bi se aktivnost pripajanja dvaju privrednih društava kapitala efikasno sprovela, nužno je razmotriti tri veoma važna aspekta, a to su pravni, računovodstveni i porezni. U ovom tekstu bavit ćemo se isključivo pravnim aspektom pripajanja društava kapitala. Pravni aspekt pripajanja društava kapitala u Federaciji Bosne i Hercegovine reguliran je Zakonom o privrednim društvima, Zakonom o registraciji poslovnih subjekata u Federaciji Bosne i Hercegovine i, posredno, Pravilnikom o objavljivanju informacija i izvještavanju na tržištu vrijednosnih papira
PiF – br. 2.,str.54. –62.
Zakonodavno uređenje poslovanja pravnih lica
Kurtović Hakija, mr. iur.
Federacija Bosne i Hercegovine odmah nakon njenog ustavnopravnog uspostavljanja kao entiteta Bosne i Hercegovine pristupila je zakonodavnom uređenju oblasti privrednog poslovanja. Sa tim u vezi, doneseni su propisi o pretvorbi društvene imovine, o preduzećima, vanjskotrgovinskom poslovanju i finansijskom poslovanju. U ovom članku opisujemo nastanak propisa o privrednom poslovanju u periodu od 1994. godine do izrade ovog članka, te vršimo stručnu analizu zakonodavnih uređenja pomenutih oblasti.
PiF – br. 2.,str.63. – 69.
Stanje i perspektive u oblasti oduzimanja poslovne sposobnosti u Federaciji Bosne i Hercegovine
Ervin Mujkić, dipl. iur.
Poslovna sposobnost je sposobnost da osoba svojim izjavama volje stiče prava i obaveze, odnosno da samostalno odlučuje o pravima i obavezama. Oduzimanje poslovne sposobnosti ima ozbiljne i dalekosežne posljedice, jer osoba kojoj je oduzeta poslovna sposobnost ne može poduzimati pravne radnje, niti može odlučivati o svom bračnom, porodičnom, poslovnom, društvenom, zdravstvenom životu. Čin oduzimanja poslovne sposobnosti neizbježno dovodi do kršenja osnovnih ljudskih prava kao što su pravo na slobodu izražavanja, pravo na brak i porodicu, pravo glasa, pravo na rad, pravo na slobodu kretanja, itd. Sasvim je jasno da ovakva praksa nije u skladu sa međunarodnim standardima o ljudskim pravima sadržanim u presudama Evropskog suda za ljudska prava i obavezama koje je Bosna i Hercegovina preuzela ratifikacijom Konvencije o pravima osoba s invaliditetom
PiF – br. 2., str.70. – 79.
Žalbeni postupak pred ugovornim organom
Amir Rahmanović, dipl. ecc – trener za JN
Žalbeni postupak, odnosno pravna zaštita u postupku javne nabavke regulisana je odredbama Zakona o javnim nabavkama („Službeni glasnik BiH“, broj 39/14). Cijeli jedan dio Zakona o javnim nabavkama (ZJN), tačnije „dio treći“, nosi naziv Pravna zaštita. Ovaj dio Zakona podijeljen je na dva poglavlja i to „Poglavlje I. Postupak pravne zaštite“ i „Poglavlje II. Pravna zaštita protiv odluka Ureda za razmatranje žalbi“.
U dosadašnjoj primjeni ZJN, a posebno posmatrajući praksu pravne zaštite u postupcima javnih nabavki, pojavile su se nejasnoće i nepoznanice kako postupiti u određenim situacijama i po određenim pitanjima u postupku pravne zaštite. U ovom tekstu daju se pojašnjenja kako i na koji način postupiti kada su u pitanju određene dileme, a koje su vezane za žalbeni postupak pred ugovornim organom.
PiF – br. 2.,str.80. –90.
Zaštita na radu u radnom zakonodavstvu Federacije BiH
Emina Hasanagić i Vahida Hasanagić, dipl. iur.
Analizirano je pitanje zaštite na radu, odnosno zaštite radnika u radnom zakonodavstvu FBiH. Najprije se prikazuje rješenja u pogledu sigurnosti i zdravlja na radu općenito, te obaveze radnika i poslodavaca u pogledu ostvarivanja zaštite na radu, a zatim se daje osvrt na zaštitu pojedinih kategorija radnika koji uživaju posebnu zaštitu, kao što su maloljetni radnici, žene – radnice, radnici u slučaju privremene spriječenosti za rad zbog povrede na radu ili profesionalnog oboljenja, kao i radnici sa promijenjenom radnom sposobnosti. Poseban osvrt se daje na zaštitu žena, primarno u kontekstu prava zaposlenih žena na porođajno odsustvo i naknadu plaće za vrijeme korištenja istog, gdje postojeća rješenja diskriminiraju porodilje u FBiH.
PiF – br. 2.,str.91. –100.
Obrazovanje, osposobljavanje i usavršavanje za rad prema Zakonu o radu u FBiH
Azra Bublin, dipl. iur.
U članku se elaborira institut obrazovanja, osposobljavanja i usavršavanja za rad sa stanovišta interesa i potrebe poslodavca, radnika i društva u cjelini. U sadašnjim uslovima privređivanja i tržišne utakmice, uslov bez koga se ne može je stalno i kontinuirano obrazovanje, osposobljavanje i usavršavanje radnika i sticanje novih znanja i vještina, što u budućnosti osigurava bolji ekonomski položaj i poslodavcu i radniku. Autorica poseban ostvrt daje na nove odredbe instituta plaćeno odsustvo koje sadrže pravo radnika na plaćeno odsustvo i za vrijeme obrazovanja ili stručnog osposobljavanja.
PiF – br. 2., str.101. – 104.
Javne nabavke – Dragana Kovačević. str. 105-128
Radni odnosi u FBiH – Ljiljana Ćehajić str.129-143.
Radni odnosi u RS – Radmila Puzić, dipl. iur. str.144-147.
Porezi i finansije – str.148-155
PREGLED str.156-166