Samo pretplatnici mogu pristupiti kompletnom izdanju časopisa.
Prijava za pretplatnike.
Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.
Sadržaj: Pravo i finansije 7-8 /2017
JAVNE NABAVKE
Javna nabavka vozila i opreme putem lizinga
Amir Rahmanović, dipl. ecc.
Obrađen je praktični aspekt javne nabavke vozila i opreme putem lizinga. Praktično provođenje nabavke zahtijeva, pored poznavanja propisa iz oblasti javnih nabavki, i poznavanje propisa koji regulišu predmet nabavke. Iz tog razloga u prvom dijelu rada obrađena je zakonska regulativa oblasti lizing poslovanja u Bosni i Hercegovini. U drugom dijelu rada obrađen je praktični aspekt izrade tenderske dokumentacije za nabavku opreme i vozila putem lizinga sa posebnim akcentom na pojedine tačke tenderske dokumentacije kojima treba posvetiti posebnu pažnju prilikom sačinjavanja tenderske dokumentacije. Takođe je na kraju prikazan praktičan izgled obrazaca za cijenu ovisno od vrste lizinga (finansijski ili operativni).
str. 11 – 18.
Novosti u oblasti električne energije i javne nabavke
Ivana Grgić, dipl. ecc.
Članom 10. stav (1) tačka d) Zakona o javnim nabavkama propisano je da su od odredbi primjene ovog zakona izuzeti ugovori o javnoj nabavci prirodnih i zakonskih monopola, a koji mogu uključiti nabavke vode, električne energije, gasa, toplotne energije i drugih usluga, do otvaranja relevantnog tržišta za konkurenciju. Prema propisima iz oblasti električne energije u BiH, zakonske pretpostavke za otvaranje tržišta električne energije stvorene su od 1. 1. 2015. godine. U januaru 2016. godine, Konkurencijski savjet BiH je na osnovu relevantnih pokazatelja ocijenio da tržište električne energije, iako su stvorene zakonske pretpostavke, nije otvoreno za konkurenciju. Međutim, u januaru 2017. godine Konkurencijski savjet BiH tržište električne energije u BiH ocjenjuje otvorenim za konkurenciju. U nastavku rada dajemo kratki pregled šta to znači za pojedine kategorije ugovornih organa u BiH, iz aspekta javnih nabavki.
str. 19 – 30.
RADNI ODNOSI
Nejednak raspored radnog vremena i prekovremeni rad
Dipl. iur. Emina Hasanagić, MA.
Analiziraju se pojmovi nejednakog rasporeda radnog vremena i prekovremenog rada, kao bitne kategorije vezane za organizaciju i raspored radnog vremena. Radno vrijeme je važan institut radnopravnog odnosa, a pravilan raspored radnog vremena u funkciji je zaštite zdravlja i sigurnosti radnika na radu. Dužina radnog vremena, kao i odnos između radnog i slobodnog vremena veoma su bitni i za radnika i poslodavca.
Pojašnjava se značaj radnog vremena, njegova podjela i njegov adekvatan raspored u teoriji i zakonodavstvu, fokusirajući analizu prvenstveno na nejednak raspored radnog vremena i prekovremeni rad. Data je teorijska i normativna analiza ovih bitnih instituta, prikazujući rješenja u pravu Evropske unije, zatim pozitivno-pravna rješenja u BiH, te se na kraju rada prikazuju i zakonska rješenja u uporednom pravu.
str. 31 – 43.
Uvjeti rada izaslanih radnika kod pružanja prijevozničkih usluga u Republici Austriji
Alan Vajda, mag. iur.
Dat je prikaz uvjeta za rad izaslanih radnika u djelatnosti prijevoza iz država članica Europske unije, odnosno Europskog gospodarskog prostora u Republiku Austriju, što je propisano izmjenama i dopunama Zakona o suzbijanju nelojalne konkurencije u segmentu plaća i socijalnih davanja, koje su objavljene u Saveznom službenom listu Republike Austrije, br. 44/16, te se primjenjuju od 1. siječnja 2017. godine.
str. 44 – 58.
PRAVO
Zaštita slobode izražavanja prema praksi Europskog suda za ljudska prava
Ivana Primorac, mag. iur
Sloboda izražavanja je vrlo diskutabilno pitanje kako na državnoj tako i na europskoj razini. Europska konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda teži sustavnoj zaštiti slobode izražavanja, ali i ističući razloge ograničavanja. Sloboda izražavanja predstavlja jedno od temeljnih ljudskih prava te jedan od osnovnih temelja demokratskog društva. Razvoj slobode izražavanja je presudan za napredovanje društva i od posebnog je značaja za zemlje u tranziciji, odnosno zemlje koje su se u bližoj prošlosti osobodile komunističkog režima te razvijaju svoj demokratski poredak. U okviru ovog rada opisuju se tri ključna aspekta članka 10. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, potreba omogućavanja značajne medijske slobode izražavanja, posebno u tranzicijskim zemljama te posebne okolnosti u kojima se ograničava sloboda izražavanja.
str. 59 – 62.
Societas rimskog prava
mr. sc. Sanda Kočan Brković, dipl. pravnik
Societas, odnosno ortakluk u našem pravu je veoma značajan ugovor imajući u vidu činjenicu da je svaki odnos u moderno doba zasnovan na ugovornom odnosu, odnosno na zaključenom ugovoru, kojim su decidirano određena prava i obaveze ugovornih strana. Ovim radom nastoji se obraditi societas, sa prikazom dugog historijskog razvoja ovog instituta, njegovih elemenata, ciljeva, kao i vrste ortakluka, prava i obaveza ortaka, zaštite prava ortaka i, na kraju, pitanje prestanka ortakluka u rimskom pravu, te njegovog inkorporiranja u modernim zakonodavstvima, tj. u pozitivnom pravu. Pored navedenog, radom se nastoji ukazati na značaj samog rimskog prava, tj. rimske države koja je ostavila definisane institute, koji se nisu bitnije mijenjali u savremenom pravu, nego su zadržali temeljne karakteristike bez obzira na protek dugog niza godina, iz čega proizlazi veoma važan zaključak da su rimska rješenja preuzimana zbog njihove racionalnosti i superiornosti.
str. 63 – 72.
RAČUNOVODSTVO I POREZI
Pojam i djelokrug forenzičnog računovodstva
Doc. dr. Ševala Isaković-Kaplan
Iako su posao revizora i zadaci revizije svakim danom sve složeniji i zahtjevniji, računovodstveni skandali posljednjeg desetljeća jasno su ukazali na činjenicu da revizori nisu dovoljno, a niti najbolje rješenje za sprečavanje prevara u privrednim društvima. Budući da je osnovna svrha revizije „povisiti stepen povjerenja namjeravanih korisnika u finansijske izvještaje“, a primarni zadatak revizora izražavanje mišljenja da li su „finansijski izvještaji sastavljeni, u svim značajnim odrednicima, u skladu sa primjenjivanim okvirom finansijskog izvještavanja“ , odnosno da li prezentirani finansijski izvještaji pružaju istinit i fer prikaz poslovanja društva u skladu s odredbama MSFI-ova i relevantne nacionalne legislative, pojavila se potreba za posebnom naučnom disciplinom iz oblasti računovodstva i revizije čija će primarna uloga biti upravo otkrivanje prevara u finansijskim izvještajima i općenito u poslovanju društva. Upravo sa tim ciljem osmišljeno je i razvijeno forenzično računovodstvo.
str. 73 – 77.
Porez na dodanu vrijednost u Europskoj uniji – podudarnost bh. rješenja sa komunitarnim zakonodavstvom
Dr. sc. Jozo Piljić
Porez na dodanu vrijednost (PDV) je određena vrsta poreza, sa tim što se plaća u svakoj fazi prometa dobara na dio vrijednosti koji je dodan u tom lancu. U jednofaznom porezu na promet, plaća se porez po određenoj stopi na cjelokupnu vrijednost dobara. Porez na dodanu vrijednost prvi put je uveden 1953. godine u Francuskoj (Taxe sur la Valeur Ajouteé). Međutim, tek po uvođenju poreza na dodanu vrijednost u Europskoj uniji (tadašnjoj Europskoj zajednici) dolazi do njegovog naglog širenja u svjetskim razmjerama. Sustav poreza na dodanu vrijednost u Bosni i Hercegovini koncipiran je s osloncem na komunitarnu regulativu u ovoj oblasti.
str. 78 – 93.
Ispravka odbitka ulaznog PDV-a
Mr. Anes Muslimović
Ispravka odbitka ulaznog PDV-a jedna je od čestih dilema poreskih obveznika koja rezultira velikim brojem pitanja, pogotovo prilikom promjene namjene korištenja nabavljenih objekata i opreme. Promjena namjene korištenja nabavljenih sredstava je rezultat promjena u djelatnostima koje obavlja poreski obveznik jer se u turbulentnom tržišnom okruženju donedavne profitabilne niše gase, a nove se pojavljuju, ili odluci da se izvrši update postojeće opreme. Kod opreme i objekata koji podliježu obračunu amortizacije uspostavlja se razdoblje za ispravku koje se uspostavlja samo za poresku svrhu, tj. u cilju praćenja upotrebe dobara u poslovnu svrhu koja podliježe oporezivanju.
str. 94 – 96.
Oblik angažovanja i porezni tretman primanja prokuriste
Momir Stefanović, dipl. oec
Punomoć – prokura i osoba po punomoći – prokurist su institut Zakona o privrednim društvima. Pored zakonskih zastupnika (direktor i članovi uprave) društvo može zastupati i prokurista. Postoji više oblika angažovanja prokuriste, a u praksi su najzastupljeniji ugovor o radu (na određeno ili neodređeno vrijeme) i ugovor o djelu. Od forme angažovanja zavisi i porezni tretman primanja koja prokurist ostvari za svoj rad, kao i različitih troškova koje mu društvo za tu svrhu isplaćuje.
str. 97 – 100.
Obveznice – pojam, podjela i model vrednovanja
Dr. sc. Mirna Pajević
Obveznica je vrijednosni papir koji određeni iznos kamate plaća investitoru, iz razdoblja u razdoblje, sve dok je ne povuče kompanija koja ju je emitovala. Imaoci obveznice ne učestvuju u odlučivanju i raspodjeli dobiti, već je njihov glavni interes ugovorena kamata. Pored kamata koje se isplaćuju periodično (godišnje, polugodišnje, kvartalno), vlasnici obveznice imaju pravo na povrat uložene glavnice nakon isteka roka dospijeća.
str. 101 – 108.
Utjecaj interne kontrole na sprečavanje nepravilnosti u financijskom izvještavanju
Bernard Iljazović, univ. bacc. admin. public
S obzirom na sve intenzivnije financijske malverzacije i „friziranje“ financijskih izvještaja u uvjetima nestabilne ekonomske klime, odgovorne osobe u tvrtkama trebale bi više pažnje posvetiti nadzoru poslovnih aktivnosti, a posebice financijskih izvještaja. Za otkrivanje i sprečavanje takvih situacija potrebno je uspostaviti cjelokupan sustav internog nadzora, koji će se sastojati od nekoliko segmenata, a jedan od njih je i interna kontrola. Stoga je u tekstu naglasak stavljen na način funkcioniranja interne kontrole i njezinu ulozu u sprečavanju nepravilnosti u financijskim izvještajima, sa kratkim osvrtom na razinu primjene interne kontrole u tvrtkama u BiH.
str. 109 – 113.
SAVJETODAVNI SERVIS
Javne nabavke
str. 114 – 123.
Radni odnosi FBiH
str. 124 – 136.
Radni odnosi u RS
str. 137 – 144.
Porezi i finansije
str. 145 – 154.
Info stranica
str. 155 – 165.