Samo pretplatnici mogu pristupiti kompletnom izdanju časopisa.
Prijava za pretplatnike.
Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.
Sadržaj: Pravo i finansije 12/2018
PRAVO
Borislav Matić, dipl. iur.
Novim zakonskim rješenjima određeno je da se samo zemljište smatra nekretninom sa svim što je sa njime trajno spojeno ispod ili iznad njegove površine ili je na zemljištu izgrađeno, na koji način se ponovo uspostavlja pravno jedinstvo nekretnine i djejstvo načela „superficies solo cedit“. Etažno vlasništvo se zasniva na suvlasništvu na zemljištu sa zgradom, što predstavlja jednu karakterističnu suvlasničku zajednicu – spojeni su suvlasnički dio na cijelom i vlasništvo na posebnom dijelu. Etažni vlasnici imaju obavezu da učestvuju u upravljanju nekretninom / zgradom
str. 11 – 20.
Uspostava pravnog okvira za zaštitu „zviždača“
Bernard Iljazović, univ. bacc. admin. public
U sadašnjim okolnostima, korupcija se uvukla u sve pore društva, te se njezini negativni učinci primjećuju na svakom koraku. Stoga kreatori politika nastoje preko zakonskih rješenja donositi određene mjere kako bi prevenirali i sankcionirali njezine različite oblike, te osvijestili širu javnost o štetnim posljedicama za cjelokupnu društvenu zajednicu. No, problem je kada se i sami kreatori politika nađu „sa rukama u pekmezu“, a što nije rijedak slučaj, te pri tome još ne snose ni odgovarajuće sankcije za koruptivne radnje, čime se zapravo postiže suprotan efekt i daje jako loš primjer građanima. Ipak, unatoč tome postoje i dalje građani koji ne podržavaju i ne prihvaćaju korupciju i koruptivne radnje, te se zalažu za primjenu visokih etičkih standarda. S obzirom da te osobe često znaju biti na meti onih koji se ne pridržavaju pozitivnih zakonskih normi, potrebno im je osigurati pravnu zaštitu kako bi bez straha mogli prijavljivati nemoralna postupanja i tako doprinijeli smanjivanju stupnja korupcije, kao i pružili primjer ostalim članova društvene zajednice da se samo zajedničkim snagama mogu postići pozitivni rezultati
str. 21 – 26.
Deklarisanje proizvoda ili obavještenje o proizvodu
Momir Stefanović, dipl. oec.
Označavanje ili deklarisanje proizvoda je bitno tržišno oruđe, koje se može posmatrati kao integralni dio komunikacije između proizvođača i potrošača. Deklaracija potrošaču omogućuje da dođe do osnovnih informacija i podataka o proizvodu ili proizvodima koje namjerava da kupi. Sa druge strane, deklaracije i oznake na proizvodima pružaju proizvođačima mogućnost za davanje osnovnih informacija o proizvodu i ostalih korisnih informacija. Kada se koristi efikasno i odgovorno, deklarisanje pruža proizvođaču mogućnost za isticanje prednosti njegovog proizvoda u poređenju sa konkurencijom. S obzirom na to da je postojanje deklaracije u funkciji zaštite potrošača, razumljivo je što inspekcijski organi vrše česte provjere kod proizvođača i trgovaca da li je na proizvodima istaknuta propisana deklaracija. Sa tim u vezi postavljaju se pitanja koji propisi regulišu ovu problematiku, šta treba da sadrži deklaracija, koje su kazne zbog neisticanja deklaracije ili nepotpune deklaracije i sl.
str. 27 – 31.
Staž sa uvećanim trajanjem, pravo ili obaveza? (Neka od aktuelnih pitanja iz oblasti primjena Zakona o PIO/MIO FBiH)
Pripremio: Mr. sc. Kenan Spahić
Donošenje novog Zakona o PIO/MIO, kao jednog od sistemskih zakona, kojim se uređuje bitan segment društva na sasvim novim postavkama je veoma značajno. Međutim, kao i uvijek praksa i sama primjena zakona izaziva različite dileme i nedoumice u vezi pojedinih odredbi, čija neadekvatna primjena može uzrokovati ozbiljne negativne posljedice kako za osiguranike, tako i za poslodavce. Stoga, u ovom članku je predstavljeno pitanje staža sa uvećanim trajanjem.
str. 32 – 36.
RADNO PRAVO
Šta donose izmjene i dopune Zakona o radu u FBiH?
Ljiljana Ćehajić, dipl. iur.
U članku su predstavljene i analizirane izmjene i dopune Zakona o radu FBiH i ukazano je na nedostake i nedorečenosti pojedinih odredaba, sa prijedlogom mogućih ispravki izostavljenih pravnih rješenja
str. 37 – 43.
Evidencije o radnicima i drugim licima angažovanim na radu
Mirela Gljiva, mr. iur.
Shodno propisanoj obavezi poslodavca da inspektoru rada, na njegov zahtjev, predoči navedene evidencije, propisane su novčane kazne za prekršaj poslodavca i odgovornog lica kod poslodavca u slučaju da ne vodi evidencije o radnicima koji su kod njega zaposleni. Ili, ukoliko evidencije vodi suprotno propisanom načinu i sadržaju, ili inspektoru rada na njegov zahtjev ne predoči podatke iz evidencije (čl. 176. stav 1. Zakona o radu FBiH). Kaznene odredbe zakona o radu odnose se na prekršaje poslodavca učinjene povredom Pravilnikom propisanog načina vođenja evidencija. Pravilnik se odnosi na sve poslodavce u Federaciji BiH, bez obzira da li se radi o javnom ili privatnom sektoru, odnosno organima državne službe
str. 44 – 48.
RAČUNOVODSTVO I POREZI
Lizing – specifični oblik finansiranja kompanije
Doc. dr. sc. Erdin Hasanbegović
Ukazije se na važnost lizinga kao specifičnog oblika finansiranja. Lizing predstavlja ekonomsku efikasnost u osiguranju srednjoročnog i dugoročnog izvora finansiranja potrebnih za poslovanje. Lizing je veoma značajan za kompanije koje žele da se moderniziraju sa novim tehnologijama da bi ostvarili konkurentniju i efikasniju prednost na tržištu. Lizing nudi veliku pogodnost malim i srednjim kompanijama, a naročito novim kompanijama, koje često ne mogu da računaju na druge mogućnosti finansiranja. Danas je lizing veoma popularan instrument finansiranja
str. 49 – 54.
Upravljanje procsima i rizicima u kontekstu finansijskog upravljanja i kontrole
Dr. sc. Mirna Pajević
Finansijsko upravljanje i kontrola obuhvata sve finansijske i nefinansijske procese i aktivnosti u poslovanju i provodi se u svim organizacionim jedinicama i na svim nivoima u kompaniji. Ovaj proces daje razumno uvjeravanje da će doći do ostvarenja ciljeva i zbog toga je veoma značajan. Za ostvarenje ciljeva ključne aktivnosti u svakoj kompaniji su upravljanje procesima i rizicima na efikasan, efektivan i ekonomičan način.
Upravljanje procesima je sistemski pristup poboljšavanja poslovanja, temeljen na oblikovanju, mjerenju, analizi, poboljšanju i upravljanju procesima.
Upravljanje rizicima je cjelokupan proces utvrđivanja, procjenjivanja i praćenja rizika, uzimajući u obzir ciljeve kompanije, te preduzimanja potrebnih radnji u svrhu smanjenja rizika kroz primjenu sistema finansijskog upravljanja i kontrola.
Tematiku finansijskog upravljanja i kontrole definiše Zakon o finansijskom upravljanju i kontroli u javnom sektoru u Federaciji Bosne i Hercegovine, koji je usvojen u aprilu 2016. godine.
str. 55 – 66.
Novi Zakon o porezu na promet nekretnina i porezu na naslijeđe i poklone u Kantonu Sarajevo
Mirela Mašić, dipl. oec.
Od 01. januara 2019. godine u Kantonu Sarajevo počinje primjena novog Zakona o porezu na promet nekretnina i porezu na naslijeđe i poklone Kantona Sarajevo („Službene novine Kantona Sarajevo“, broj 28/18), a koji donosi određene novine, posebno u dijelu poreznih oslobađanja, ali i načina i predmeta oporezivanja u odnosu na ranije važeći zakon.
Stoga, u ovom tekstu se daje osvrt na nova zakonska rješenjima sa fokusom na promjene koje će sa početkom primjene novog zakona nastupiti u narednom periodu u ranije važeći zakon kojim je bilo regulisano oporezivanje prometa nekretnina, kao i poreza na naslijeđe i poklone u Kantonu Sarajevo.
str. 67 – 73.
JAVNE NABAVKE
Zloupotreba preferencijalnog tretmana domaćeg
Mr. Admir Bašić, dipl. oec.
Prilikom kreiranja Zakona o javnim nabavkama vođeno je računa o zaštiti domaće ekonomije. S ciljem da se unaprijedi poslovno okruženje i omogući domaćim firmama da se pripreme za uslove konkurencije na otvorenom tržištu, usvojena je zakonska regulativa prema kojoj se ponuđačima koji nude robu, usluge i radove domaćeg porijekla primjenjuje preferencijalni tretman domaćeg. Vođeni trenutnom zaradom i bez dugoročne strategije, ponuđači su pronašli način kako da zloupotrijebe primjenu preferencijalnog tretmana. Izigravanjem odredbi Zakona o javnim nabavkama je nanijeta šteta brojnim ugovornim organima i cjelokupnoj domaćoj privredi. U ovom radu je analiziran primjer zloupotrebe preferencijalnog tretmana domaćeg za nabavku roba s kojim se svakodnevno susreću brojni ugovorni organi.
str. 74 – 77.
Izvodi iz rješenja Ureda/Kancelarije za razmatranje žalbi
Priredila: Ivana Grgić, dipl. ecc
U ovom broju časopisa „Pravo i finansije“ dat je pregled prakse i izvodi iz obrazloženja Ureda / Kancelarije za razmatranje žalbi po pitanjima:
str. 78 – 81.
SAVJETODAVNI SERVIS
ODGOVORI NA PITANJA PRETPLATNIKA
Javne nabavke
str. 82 – 92.
Radni odnosi u FBiH
str. 93 – 101.
Radni odnosi u RS
Porezi i finansije
Info stranica
str. 116 – 126.
Bibliografija objavljenih radova u 2018. godini
str. 127 – 129.