Preskoči na glavni sadržaj Preskoči na pretragu

9.1. Zakonska zabrana takmičenja sa poslodavcem

NAZAD

Dodatni radni odnos Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li zaposlenik u Zdravstvenoj ustanovi, konkretno inžinjer radiologije, može da zasnuje dodatni radni odnos na 5 sati sedmično u privatnoj praksi radiološkoj ordinaciji, koja je registrirana kao dopunski rad ljekara specijaliste radiologije?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Dopunska djelatnost Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Našoj ustanovi (Dom zdravlja) se obratila radnica koja je po zanimanju dipl. psiholog i radi u Centru za mentalno zdravlje ustanove, sa zahtjevom da joj se izda saglasnost za dopunsku djelatnost. Dalje u zahtjevu navodi da će dopunska djelatnost biti prijavljena kao djelatnost srodna obrtničkoj te da će se baviti psihoterapijom i psihološkim savjetovanjem. Obzirom da prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti dipl. psiholog se ne smatra zdravstvenim radnikom, pa se shodno tome za obavljanje dopunskog rada ne primjenjuju odredbe Pravilnika o načinu, postupku i uvjetima kao i drugim pitanjima od značaja za organiziranje i obavljanje dopunskog rada zdravstvenih radnika u zdravstvenoj ustanovi ili privatnoj praksi (“Sl. novine FBIH” broj: 60/12) , pitanje glasi na koji način riješiti predmetni zahtjev i ukoliko se istom može udovoljiti koje propise primijeniti ? Napominjem da internim aktima ustanove nije predviđen dopunski rad za ovu vrstu zanimanja.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Zabrana konkurencije nakon što radnik prestaje sa radom i zasniva odnos sa drugim poslodavcem Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Našim ugovorima o radu određena je zabrana konkurencije poslodavcu, kojim je određeno da radnik, bez izričite prethodne saglasnosti poslodavca neće stupiti u radni odnos kod drugog poslodavca koji je na tržištu konkurent poslodavcu radi obavljanja istih ili sličnih poslova koje je obavljao kod poslodavca. Radnik nam se obratio zahtjevom za sporazumni prestanak ugovora o radu, te istim zahtjevom traži od poslodavca da ga oslobodi klauzule konkurencije. Poslodavac ima namjeru da aktivira klauzulu konkurencije radniku i pismenim putem je obavijestio i ponudio radniku Sporazumom o prestanku ugovora o radu u kojem je odredio: – da se period od 6 mjeseci ne može angažovati kod konkurencije, – da će za navedeni period isplaćivati polovinu prosječne plate koju je radnik imao u posljednja tri mjeseca, – da će za navedeni period zabrane uplaćivati obavezne poreze i doprinose i da će radnika sa obaveznog osiguranja u Poreznoj upravi odjaviti tek sa protekom perioda zabrane (prema pismenom mišljenju Porezne uprave Federacije koje smo dobili). Međutim, radnik nije saglasan sa periodom zabrane i želi period zabrane na dvije godine koliko je određeno zakonom o radu, te ne želi potpisati ponuđeni sporazum. Molimo za Vaše mišljenje koji bi bili dalji koraci Poslodavca u ovom slučaju. Da li bi bilo protivno zakonu da Poslodavac otkaže ugovor u radu ako radnik ne želi potpisati već ponuđeni Sporazum koji sadrži uslove klauzule konkurencije.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Klauzula zabrane konkurencije između radnika i poslodavca Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Našim ugovorima o radu određena je zabrana konkurencije poslodavcu, kojim je određeno da radnik, bez izričite prethodne saglasnosti poslodavca, neće stupiti u radni odnos kod drugog poslodavca koji je na tržištu konkurent poslodavcu radi obavljanja istih ili sličnih poslova koje je obavljao kod poslodavca. Radnik nam se obratio zahtjevom za sporazumni prestanak ugovora o radu, te istim zahtjevom traži od poslodavca da ga oslobodi klauzule konkurencije. Poslodavac ima namjeru da aktivira klauzulu konkurencije radniku i molimo Vas za mišljenje o sljedećem: Da li je dovoljno sporazumom o prestanku ugovora o radu između radnika i poslodavca u nekoliko članova odrediti uslove zabrane, odnosno period u kojem se radnik ne može zaposliti kod drugoog poslodavca i visina naknade koju će poslodavac plaćati radniku ili bismo trebali donijeti poseban akt kojim bismo odredili sve uslove zabrane konkurencije? Koja bi to forma akta bila? Također, zamolili bismo vas za mišljenje kako bi poslodavac trebao postupati u slučaju da radnik odbije potpisati sporazum o prestanku ugovora o radu u kojem su navedeni uslovi zabrane konkurencije ili eventualni drugi akt kojim su određeni uslovi zabrane konkurencije?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Definiranje konsekvenci po osnovu zabrane konkurencije sa poslodavcem Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Može li se u pravilniku o radu definisati da je obavljanje drugih poslova (slične prirode za drugog poslodavca), teži prijestup radnika?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Zabrana takmičenja s poslodavcem Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li je ugovornu zabranu takmičenja dovoljno regulisati samo pravilnikom o radu, jer ugovor o radu se poziva na pravilnik o radu, i kada se ugovor o zabrani takmičenja sa poslodavcem treba zaključiti, u kojem momentu?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Ugovorna zabrana takmičenja sa poslodavacem i obaveza čuvanja poslovne tajne Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Ugovorom o radu se radnik obavezuje da sve informacije i baze podataka važne za poslovanje čuva u tajnosti u toku trajanja ugovora o radu i nakon njegovog prestanka, te da na području BiH neće ugovarati i obavljati poslove iz djelatnosti koju obavlja poslodavac za svoj ili tuđi račun, bez saglasnosti poslodavca, kao i da će, ukoliko radnik prekrši zabranu konkurencije, poslodavac zahtijevati naknadu štete. Koliko ovakva zabrana može da traje i koje su obaveze radnika i poslodavca?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.