Preskoči na glavni sadržaj Preskoči na pretragu

Časopis Pravo i finansije – Januar 2025

Časopis Pravo i finansije - Januar 2025

PDF

Samo pretplatnici mogu pristupiti kompletnom izdanju časopisa.


Prijava za pretplatnike.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.



Škola za javne nabavke – 4 dana – Sarajevo



Sarajevo - Hotel “Hollywood” - 01. 04. – 04. 04. 2025.

Sadržaj: Časopis Pravo i finansije – Januar 2025

PRAVO

Vještačenje u reformi pravosuđa BiH i usklađivanje sa standardima Evropske unije

Analiza sudske prakse iz radnog prava i parničnog postupka u Bosni i Hercegovini (januar-avgust 2024)

Odgovornost poslodavca za štetu nastalu usljed povrede radnika na radu opasnom stvari ili opasnom djelatnošću

Pravilo o iskorišćavanju lokalnih pravnih lijekova u međunarodnoj investicionoj arbitraži

Pravne posljedice osude maloljetnih počinitelja krivičnih djela u krivičnom zakonodavstvu BiH


RADNI ODNOSI

Rad državljana trećih država – najčešća pitanja i odgovori


JAVNE NABAVKE

Standardni (tipski) ugovori o izvođenju radova, MTK model ugovora o izvođenju velikih radova, FIDIK ugovori


RAČUNOVODSTVO I FINANSIJE

Praktična primjena ESG standarda za mala i srednja preduzeća u BiH

Obračun i plaćanje doprinosa za radnika iz Republike Srpske koji je radni odnos zasnovao u Federaciji BiH

Izbor računovostvenih politika


OSVRT

Planiranje i izvršenje IT revizije


SAVJETODAVNI SERVIS
ODGOVORI NA PITANJA PRETPLATNIKA – kliknite na oblast za pregled pitanja

Javne nabavke – str. 141 – 154.

Radni odnosi u Republici Srpskoj – str. 155 – 172.

Radni odnosi u FBiH – str. 173 – 190.


PRAVO

Vještačenje u reformi pravosuđa BiH i usklađivanje sa standardima Evropske unije

Nermin Šehović

Svrha građanskog postupka je zaštita privatnopravnih dobara, na način da pred parničnim sudom sudija rješava sporni predmet parničnih stranaka i utvrđuje koje će pravne posljedice nastati iz konkretnog činjeničnog stanja. Najveći dio ovog sudskog postupka predstavlja dokazivanje.

Kako su dosadašnje teoretske obrade vještačenja u građanskom parničnom postupku rijetke i segmentirane, cilj rada je predstaviti ovu oblast te stanje i izazove usklađivanja domaćih propisa s propisima Evropske unije na putu BiH prema članstvu u EU-u.

U toku obrade podataka, primijenjena je analiza korpusa relevantnih zakonskih odredbi u BiH i regiji, te kvantitativna i kvalitativna analiza podataka prikupljenih na bazi upitnika i intervjua. Rezultati istraživanja ukazuju da zakonodavnopravni organi vlasti u BiH i entitetima, u aktuelnim i dostupnim propisima koji se odnose na oblast vještačenja (u bilo kom dijelu i obimu), nisu uvrstili niti inicirali usvajanje konkretno navedenih i kvalitetnih preporuka datih od Svjetske banke i Smjernica CEPEJ, što će svakako u pravnom sistemu BiH održati aktuelne probleme u praksi u vezi s institutom vještaka te njihove uloge i dužnosti u parničnim postupcima, a aktuelno stanje – ako se ne poduzmu mjere – zasigurno će usporiti put BiH ka članstvu u EU-u.

str. 16 – 36.

Analiza sudske prakse iz radnog prava i parničnog postupka u Bosni i Hercegovini (januar-avgust 2024)

Adis Poljić

Predmet rada je sudska praksa za radno pravo i parnični postupak za period januar-avgust 2024. godine, što ukazuje na njenu aktuelnost. Analiza je izvršena na način da su navedene najznačajnije odluke za radno pravo i parnični postupak. Odluke su donesene od strane vrhovnih sudova entiteta. U okviru analize odluke navedena je sentenca kao najvažniji dio odluke, zatim kraće obrazloženje iz odluke i nakon toga je izvršena analiza odluke, ukazujući na značaj odluke i njenu zakonitost. Dolazi se na kraju do zaključka da određene odluke imaju izuzetno veliki značaj i da je potrebno na identičan način donositi odluke u budućnosti.

str. 37 – 52.

Odgovornost poslodavca za štetu nastalu usljed povrede radnika na radu opasnom stvari ili opasnom djelatnošću

Dušan Đuričić

Pitanje povrede radnika na radu opasnom stvari ili opasnom djelatnošću je jedno od bitnih pitanja koja se odnosi na oblast radnog prava i obligacionog prava koje se primjenjuje u ovim slučajevima. Kao što je poznato, određena radna mjesta podrazumijevaju rad sa mašinama, hemikalijama, raznim vrstama alata, koje mogu prouzrokovati povrede radnicima, pa je u tom smislu na poslodavcu posebna odgovornost da se takve povrede spriječe prije njenog nastanka.

U kontekstu ovog rada biće obrađeno ovo pitanje kada je do povrede radnika došlo usljed korištenja opasne stvari, odnosno pitanje objektivne odgovornosti poslodavca, te uslovima pod kojima se poslodavac oslobađa odgovornosti za štetu prouzrokovanu opasnim stvarima.

U svrhu razumijevanja cijelog koncepta odgovornosti za štetu, biće prethodno obrađeno i pitanje koje se odnosi na pojam štete i vrste, uz osvrt na relevantne zakonske odredbe, kojima je regulisana ova materija.

str. 53 – 57.

Pravilo o iskorišćavanju lokalnih pravnih lijekova u međunarodnoj investicionoj arbitraži

Srđan Branković

Iskorišćavanje lokalnih pravnih lijekova nastalo je kao pravilo međunarodnog običajnog prava koje stranim ulagačima nameće obavezu da prije pokretanja arbitražnog postupka iskoriste dostupna pravne lijekove države prijema ulaganja. Prilikom rješavanja međunarodnih investicionih sporova, pojavila su se neka otvorena pitanja, poput pravne prirode ovog pravila. Njegovo tumačenje kao procesno-pravne pretpostavke za pokretanje arbitražnog postupka sa jedne strane, ili istovremeno i kao materijalno pravnog uslova za nastupanje međunarodno-pravne odgovornosti države sa druge strane, proizvodi vazne praktične posljedice. Rad je fokusiran na nastanak pravila o iskorišćavanju lokalnih pravnih sredstava i na njegovu primjenu kao procesno-pravnog preduslova za otpočinjanje međunarodne investicione arbitraže, kao i na kratki prikaz njegove dvostruke pravne prirode.

str. 58 – 65.

Pravne posljedice osude maloljetnih počinitelja krivičnih djela u krivičnom zakonodavstvu BiH

Ilda Čuljević i Ena Gurda

Pravne posljedice osude su ograničavajuće ili zabranjujuće mjere represivnog karaktera koje osuđenoj osobi otežavaju ponovno uključivanje u redovan društveni život na određeno vrijeme.

One imaju specijalno-preventivni karakter i mogu se propisati samo zakonom, te nastupaju automatski ex lege poslije izricanja određene vrste krivične sankcije.

Kada su u pitanju maloljetnici, pravne posljedice osude su drugačije u odnosu na punoljetna lica, što je i opravdano obzirom na samu kategoriju maloljetnika i svrhu kažnjavanja istih koja je okrenuta ka njihovoj rehabilitaciji i resocijalizaciji.

Ovaj rad ima za cilj da predstavi ulogu pravnih posljedica osude maloljetnih počinilaca krivičnog djela u odnosu na punoljetna lica u zakonodavstvu Bosne i Hercegovine, nastupanje i prestanak istih putem brisanja osude sa naglaskom na specifičnosti postupka prema maloljetnika.

str. 66 – 73.


RADNI ODNOSI

Rad državljana trećih država –najčešća pitanja i odgovori

Alan Vajda

Državljani trećih zemalja (osobe koje nemaju hrvatsko državljanstvo, državljanstvo države članice Europ­skoga gospodarskog prostora ili Švicarske Konfederacije) mogu u Republici Hrvatskoj raditi na temelju dozvole za boravak i rad ili potvrde o prijavi rada.

str. 74 – 89.


JAVNE NABAVKE

Standardni (tipski) ugovori o izvođenju radova, MTK model ugovora o izvođenju velikih radova, FIDIK ugovori

Ervin Kreševljaković

Potreba standardizovanja ugovora o građenju leži u nastojanju da svi učesnici u procesu gradnje na ujednačen način ugovaraju i primjenjuju bitne elemente ugovora o građenju a to je naročito bitno zbog pravila javne nabavke koja ne omogućavaju kasnije (tokom provođenja postupka) pregovaranje o uslovima ugovora.

U međunarodnoj praksi izvođenja (građevinskih) radova figuriše veliki broj standardnih (tipskih) ugovornih dokumenata tj. ugovora koji su zasnovani na principima formiranja ugovorne cijene i definisanja ključnih odnosa nad tim projektima. Ako je, u skladu sa ovim faktorima (kriterijima), riječ o međunarodnom ugovoru onda se govori o tzv. MTK Modelu ugovora o izvođenju velikih radova po principu „ključ u ruke“ ili grupi FIDIC ugovora.

Pod ugovorom o građenju po principu „ključ u ruke“ podrazumijeva se takav građevinski posao kod koga se cijeli objekat i svi radovi koji su potrebni za njegovo izvršenje obuhvataju jednom jedinstvenom cijenom, za razliku od (opštih ili klasičnih) ugovora o građenju kod kojih se cijena određuje paušalno.

S druge strane FIDIC, u svrhu ostvarenja  svojih ciljeva, objavljuje međunarodne standardne forme ugovora za izvođenje radova, izbor konsultanata, pod-konsultanata, joint-venture projekte, zajedno sa sličnim materijalima kao što su standardne forme pretkvalifikacija.

FIDIC ugovori ne govore samo o pravima i obavezama strana koji bi se koristili za razrješenje sporova izolovano od ostalih dokumenata koji sačinjavaju ugovor. Oni uključuju i procedure upravljanja projektom koje su od velike važnosti za kompletno ostvarivanje projekta.

str. 90 – 104.


RAČUNOVODSTVO I FINANSIJE

Praktična primjena ESG standarda za mala i srednja preduzeća u BiH

Mirna Pajević Rožajac

Rano usvajanje ESG agende (okolišni, društveni i standardi upravljanja) i obraćanje pažnje na razvoj ESG strategije može imati značajnu finansijsku korist, kao i korist u pogledu upravljanja rizicima i reputacijom.

Malim i srednjim preduzećima treba pokazati opravdanost usvajanja ESG standarda s fokusom da se objasni kako oni smanjuju rizike i mogu pomoći učvršćivanju odnosa s važnim klijentima.

Mala i srednja preduzeća koja danas daju prioritet ESG standardima stavljaju se u bolju poziciju da uđu na nova tržišta, prošire se na postojećim tržištima i osiguraju svoj dugoročan uspjeh. Mala i srednja preduzeća dobro su poznata po svojoj agilnosti i inovativnosti, ali implementacija ESG standarda može biti značajan teret za njih. Mala i srednja preduzeća koja zaostaju u provedbi ESG standarda riskiraju gubitak dragocjenih mogućnosti, u odnosu na velika regionalna i međunarodna preduzeća.

ESG standarde treba integrisati u poslovnu strategiju, a ne tretirati ih kao zasebnu inicijativu. Na taj način je moguće osigurati da je ESG prioritet i integrisan u procese odlučivanja u cijelom preduzeću.

str. 105 – 110.

Obračun i plaćanje doprinosa za radnika iz Republike Srpske koji je radni odnos zasnovao u Federaciji BiH 

Grupa autora – saradnici REC-a

Bez obzira na složenost društvenog uređenja, Bosna i Hercegovina se smatra jedinstvenim ekonomskim prostorom, zbog čega se često dešava da fizička lica, čije je mjesto prebivališta na teritoriji jednog entiteta, radni odnos zasnivanju na teritoriji drugog entiteta ili Brčko distrikta BiH. Dakle, fizička lica čije se mjesto prebivališta nalazi na teritoriji Republike Srpske nesmetano zaključuju ugovore o radu sa poslodavcima – pravnim licima i preduzetnicima iz Federacije BiH ili Brčko distrikta BiH. Ukoliko se i radno mjesto radnika nalazi također na teritoriji Federacije BiH ili Brčko distrikta, prava i obaveze iz radnog odnosa ostvaruju se u skladu sa Zakonom o radu FBIH, odnosno u skladu sa Zakonom o radu Brčko distrikta.

Međutim, kada je u pitanju ostvarivanje prava na socijalna osiguranja, situacija je nešto složenija, jer poreski propisi, koji uključuju i propise o doprinosima, dozvoljavaju odstupanje od opšteg pravila da se na radnike koji su radni odnos zasnovali na teritoriji jednog entiteta isključivo primjenjuju propisi tog entiteta.

str. 111 – 115.

Izbor računovostvenih politika

Jozo Piljić

Donošenje i primjena računovodstvenih politika ima krajnji cilj, da informacije u financijskom izvještaju odražavaju istinit i fer pregled financijskog stanja i uspješnosti poslovanja, a objavljivanje korištenih računovodstvenih politika u financijskim izvještajima ima za cilj da korisnicima financijskih izvještaja ukaže na sadržaj određenih informacija u izvještaju. Računovodstvene politike su posebna načela, osnove, dogovori, pravila i praksa koje primjenjuje subjekt pri sastavljanju i prezentiranju financijskih izvještaja. Računovodstvene politike se utvrđuju u skladu sa odgovarajućim standardom ili tumačenjem koji se primjenjuje na određenu stavku putem koje se vrši evidencija konkretnog poslovnog događaja, odnosno transakcije. Računovodstvena politika integralni je dio opće poslovne politike poduzeća i kao takva nema samostalne ciljeve, već su njezini ciljevi izvedeni iz ciljeva upravljanja poduzećem kao cjelinom.

str. 116 – 129.


OSVRT

Planiranje i izvršenje IT revizije

Haris Hamidović

U savremenom poslovnom okruženju, IT revizija postaje sve značajnija s obzirom da informacione tehnologije čine osnovu poslovnih procesa i zaštite podataka. Cilj IT revizije je osigurati da informacioni sistemi organizacije zadovoljavaju postavljene standarde u pogledu sigurnosti, usklađenosti i učinkovitosti. IT revizija je ključna komponenta u osiguravanju integriteta, sigurnosti i efikasnosti informacionih sistema. Menadžment i revizori imaju zajedničku odgovornost za postizanje usklađenosti i očuvanje sigurnosti podataka. IT revizija omogućava poslovnim subjektima da donose informisane odluke i osiguraju zaštitu od prevara, nepravilnosti i sigurnosnih prijetnji. Kontinuirana edukacija i prilagođavanje novim IT prijetnjama ključ je za uspješno obavljanje IT revizije.

str. 130 – 140.


SAVJETODAVNI SERVIS

ODGOVORI NA PITANJA PRETPLATNIKA

Odgovori na pitanja iz javnih nabavki  – str . 141 – 154.
  • Kada UO odbije žalbu radi nedostatka aktivne legitimacije, koja je daljna procedura za žalitelja?
  • Koje posljedice bi mogao da ima UO u slučaju da ne riješi po žalbi u roku od 5 dana po zaprimanju neuredne žalbe?
  • Žalba na odluku o izboru
  • Rok za žalbu na tendersku dokumentaciju
  • Mora li uplatnica takse na žalbu u elektronskoj formi biti dodatno nadovjerena pečatom banke?
  • Rok za pitanja i rokovi za žalbu po novom Zakonu o izmjenama i dopunama ZJN?
  • Da li se ponuđač može žaliti na odredbe tenderske dokumentacije prilikom potpisivanja ugovora?
  • Koji  organ i u kojem roku je nadležan za davanje (pružanje) potvrde da je naknada za pokretanje žalbenog postupka uplaćena?
  • Ako dokaz o uplati naknade ima nedostatak u smislu nečitko popunjen i sl. da li može UO praviti pojašnjenje istog?
  • Administrativna taksa – ukoliko nije uplaćena, da li je žalba neuredna odnosno da li se ponuđač poziva da otkloni ovaj nedostatak?
  • Instrukcije o načinu uplate za pokretanje žalbe
  • Upućivanje žalbe na lotove
  • Uplata i povrat novca kod žalbe
  • Koju dokumentaciju UO dostavlja u URŽ BiH u slučaju podnošenja zahtjeva za povrat sredstava?
  • Kako postupiti ako se uz dokaz o uplati naknade ne dostavi kopija bankovnog izvoda sa kojeg je izvršena transakcija?
  • Šta činiti ako URŽ po zahtjevu povrata naknade utvrdi da naknada (taksa) nije bila uplaćena?
  • Da li ugovorni organ mora obavijestiti sve ponuđače o žalbi putem portala za javne nabavke?
Odgovori na pitanja iz radnih odnosa u Republici Srpskoj – str. 155 – 172.
  • Otkazivanje ugovora o radu donošenjem rješenja;
  • Korištenje porodiljskog odsustva zaposlenog oca djeteta;
  • Neplaćeno odsustvo i odjava radnika;
  • Korištenje godišnjeg odmora prije otvaranja porodiljnog odsustva;
  • Naplata potraživanja od strane poslodavca obustavljanjem dijela plate radnika;
  • Određivanje naziva radnih mjesta kod poslodavca;
  • Izmjena elemenata ugovora o radu;
  • Evidentiranje neplaćenog odsustva;
  • Računanje i evidentiranje u otkaznom roku;
  • Otpremnina kod odlaska radnika u invalidsku penziju;
  • Visina regresa srazmjerna broju iskorištenih dana godišnjeg odmora;
  • Rok za isplatu  plate;
  • Korištenje privatnog mobilnog telefona u prostorijama poslodavca;
  • Provjera privremene spriječenosti za rad od strane poslodavca;
  • Naknada troškova za službena putovanja;
  • Zahtjev za korištenje godišnjeg odmora;
  • Otkaz ugovora o radu na određeno vrijeme;
  • Pravo na otpremninu kod sporazumnog raskida ugovora o radu;
  • Angažovanje i rad studenata;
  • Ko može biti kontrolor za zbirku podataka?
  • Fotografisanje i snimanje u prostorijama preduzeća;
  • Pozajmica novca radniku i obračun kamate;
  • Porez na prihod od kamate kod pozajmica koje poslodavac daje radniku.
Odgovori na pitanja iz oblasti radnih odnosa u Federaciji BiH – str. 173 – 190.
  • Korištenje godišnjeg odmora po osnovu navršenih mjeseci rada;
  • Konsultacije sa vijećem zaposlenika u slučaju izmjene pravilnika o radu;
  • Privremeni raspored radnika na drugo radno mjesto
  • Može li poslodavac uvesti radnu subotu?
  • Rad na dane sedmičnog odmora;
  • Dnevnica za službeno putovanje;
  • Mora li poslodavac omogućiti povratak na radno mjesto radniku koji je vršio funkciju javne dužnosti?
  • Ugovor o radu sa redovnim studentom;
  • Korištenje plaćenog odsustva;
  • Vraćanje dokumentacije radnicima;
  • Korištenje jednog dana godišnjeg odmora;
  • Mora li poslodavac mijenjati ugovore o radu ukoliko je izmjenio pravilnik o radu u dijelu plaća?
  • Ugovor o radu sa penzionerom;
  • Službeni put na dane sedmičnog odmora;
  • Privremeni raspored radnika na drugo radno mjesto.

Nazad

2015 – Časopis 2016 – Časopis 2017 – Časopis 2018 – Časopis 2019 – Časopis 2020 – Časopis 2021 – Časopis 2022 – Časopis 2023 – Časopis 2024 – Časopis 2025 – Časopis