Preskoči na glavni sadržaj Preskoči na pretragu

5.1. Odmor u toku radnog vremena

NAZAD

Vrijeme korištenja pauze u Službi medicinske pomoći Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Imamo pitanja u vezi korištenja pauze (odmora u toku radnog vremena) u Službi za hitnu medicinsku pomoć. Zakonom o radu FBiH propisano je da radnik koji radi duže od šest sati dnevno, ima pravo na odmor u toku radnog dana u trajanju od najmanje 30 minuta, te da se vrijeme odmora ne uračunava u radno vrijeme. Pravilnikom o radu Ustanove propisano je da se vrijeme odmora u toku rada ne uračunava u radno vrijeme, a koristi se u skladu sa odlukom direktora. Odlukom direktora o rasporedu radnog vremena određeno je da, za Službu za hitnu medicinsku pomoć pauza traje 30 minuta u jednoj smjeni. Za razliku od ostalih službi Ustanove, za koje je, Odlukom direktora, određeno da se pauza koristi u periodu od 10,00-10,30 u prvoj smjeni, a od 16,00-16,30 u drugoj smjeni, za radnike Službe za hitnu medicinsku pomoći određena je samo dužina trajanja iste, a upravo iz razloga jer se radi o specifičnoj Službi. Tako Zakon o zdravstvenoj zaštiti FBiH u čl. 182. st. 1. alineja 1. propisuje da Zdravstvene ustanove utvrđuju općim aktom pružanje zdravstvene zaštite i to u hitnoj medicinskoj pomoći neprekidno 24 sata. Dakle, korištenje pauze radnika koji rade u predmetnoj Službi organizuje se na način da se ista koristi kada je to najpovoljnije, uzimajući u obzir potrebe Službe i posla kojeg obavljaju. Radnici koriste odmor od rada (pauzu) u objektu Ustanove. U skladu sa važećim Kolektivnim ugovorima iz ove oblasti na području HNK-a, radnik koji radi puno radno vrijeme ima pravo na odmor u toku radnog dana u trajanju od 30 minuta, a koristi ga u skladu s rasporedom koji odredi poslodavac ili ovlašteno lice. Vrijeme odmora u toku radnog dana ne uračunava se u radno vrijeme i ne može se koristiti na početku i na kraju radnog vremena. Kada je u pitanju rad u turnusu, u skladu sa važećim Kolektivnim ugovorima iz ove oblasti na području HNK-a, pod istim se smatra rad radnika prema utvrđenom rasporedu radnoga vremena poslodavca koji radnik naizmjenično obavlja tokom sedmice ili mjeseca po 12 sati u ciklusima 12 – 24 – 12 – 48. Tako radnici koji rade od 19:00 do 07:00 sati rade 4 sata dnevnog rada, a 7,30 sati noćnog rada, a pola sata pauze se ˝oduzima˝ od noćnog rada. Moramo napomenuti da se u skladu sa važećim Kolektivnim ugovorima iz ove oblasti, osnovna plaća radnika uvećava za noćni rad najmanje 50% od bruto satnice. Stoga radnici traže da im se pauza (30 minuta) ˝oduzima˝ od dnevnog rada, a ne od noćnog. Da li je traženje opravdano, te da li je ovakav način određivanja pauze (tj. samo trajanje, a ne i period korištenja iste) ispravan uzimajući u obzir specifičnost službe, te da li je ispravno traženje poslodavca se ista koristi samo u objektu Ustanove?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Pauza u toku radnog vremena Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Molimo za povratnu informaciju o načinu korištenja pauze tijekom radnog vremena. Da li se pauza mora koristiti u komadu ili se može koristi u više dijelova? Ako se koristi u više dijelova na koji način?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Korištenje odmora od jednog sata na zahtjev radnika Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Radnik se obratio ustanovi sa zahtjevom da mu se omogući odmor u toku radnog dana, jednom sedmično u trajanju od jednog sata u skladu sa članom 44. stav 2 Zakona o radu (Sl. novine FBiH br.26/16, 89/18 i 44/22). Koje su obaveze poslodavca po ovom pitanju i da li je podnosilac zahtjeva bio dužan da u zahtjevu navede tačno koji je to dan u sedmici za koji traži odmor u trajanju od jednog sata?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Pauza u toku radnog vremena Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Ako poslodavac i pored redovnog odmora (pauze) od 30 minuta uvede po svom nahođenju još jednu pauzu za sve radnike u trajanju od 15 minuta, ima li pravo da radno vrijeme u toku dana produži za tih 15 minuta.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Uračunavanje pauze u radno vrijeme po ZOR u institucijama BiH Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Molim Vas za tumačenje člana 19. i 23. Zakona o radu u institucijama BiH. Naime, radno vrijeme smo rasporedili Pravilnikom o radu na način da je početak i završetak radnog vremena utvrđen od 08.-16.30. a radnici koje rade u smjenama i turnusima njihovo radno vrijeme traje (npr. 09- 17.30, 13.00- 21.30…..) odnosno (npr.07.00 – 19.30, 08.30 – 21.00) za radnike koji rade u turnusima. Također, u Pravilniku o radu smo propisali da se pauza (30 minuta) ne uračunava u radno vrijeme. Za razliku od Zakona o radu FBiH gdje je jasno propisano da se pauza ne uračunava u radno vrijeme, u Zakonu o radu u institucijama BiH koji primjenjujemo, nema jasno te odredbe, pa nam je potrebno tumačenje da li se pauza uračunava ili ne uračunava u radno vrijeme po Zakonu o radu u institucijama BiH, odnosno da li smo napravili zakonit raspored radnog vremena kada pauzu nismo uračunali u radno vrijeme, pa je završetak radnog vremena produžen za 30 minuta?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Pauza za vrijeme džume Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Više uposlenika ove Ustanove dostavilo je zahtjev kojim traže da im se odobri plaćeno odsustvo s posla svakog petka u trajanju od 30-45 minuta a zbog odlaska na Džumu. Isti navode da bi oni radili u vrijeme pauze koja je u skladu sa Pravilnikom o radu utvrđena u vremenu od 10,oo – 10,30 sati. Napomena: Pravilnik o radu Ustanove usklađen je sa Zakonom o radu i Kolektivnim ugovorom zdravstvenih radnika na području USK-a, a između ostalog i plaćeno i neplaćeno odsustvo. Da li je ustanova u obavezi udovoljiti podnesenom zahtjevu.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Odmor u toku rada (pauza) kao sastavni dio radnog vremena Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Zakonom o radu FBiH i našim Pravilnikom o radu propisano je da je radno vrijeme zaposlenika 40 sati sedmično, a da se pauza ne uračunava u radno vrijeme. Direktor društva donosi odluku kojom se mijenja radno vrijeme i to od 08.00-16.00 sati (pauzu uračunava u radno vrijeme). Da li je ovakvo postupanje direktora društva nezakonito? Da li u tom slučaju inspekcija nas može kazniti jer je ovakva odluka u korist radnika, a u suprotnosti sa odredbama zakona i Pravilnika?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Evidentiranje odmora u toku radnog mjeseca Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: U kolonu 9 (vrijeme i oznaka-broj neprisustva) da li je moguće voditi ovako kako je navedeno (1 G- za godišnji odmor, 1 S-za sedmični odmor, 3 Bol-za bolovanje)? S obzirom da je u pitanju godišnji i sedmični odmor, te bolovanje ovdje nije potrebno upisivati vrijeme (npr. od 8-8:30) jer radnik svakako nije bio na poslu cijeli dan? Da li je ovo ispravan način vođenja evidencije radnog vremena? Da li u kolonu broj 5 (Prekid rada) možemo upisivati 0,5 sata ili 30 min. Ili je potrebno navesti tačno vrijeme npr. 10-10:30.?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Neplaćeno odsustvo Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Ukoliko radnik, u skladu sa članom 54. Zakona o radu FBiH, podnese zahtjev za korištenje neplaćenog odsustva, a pravilnikom o radu poslodavca nije predviđeno najduže vrijeme trajanja, postoje li ograničenja u ovom pogledu ili je navedeno predmet dogovora radnika i poslodavca? Molimo za pojašnjenje dijela stava 4. ZORFBiH – „prava i obaveze radnika miruju“, da li isto podrazumijeva odjavu radnika s obaveznog osiguranja pa ponovnu prijavu po povratku na rad, a s obzirom da radniku za navedeni period neće biti isplaćivana plaća, ako ne, na koji način (iznos) vršiti uplatu obaveznih doprinosa? Postoji li obaveza obavještavanje nekog od organa uprave?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Odmor u toku radnog vremena Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Radno vrijeme u preduzeću je od 7.30 do 16.00 h, s odmorom u toku radnog vremena od 11.30 do 12.00, koji se ne uračunava u radno vrijeme. S obzirom da u pojedinim procesima rada imamo potrebu za rad u smjenama, u istim smo organizovali rad u smjenama i to prva smjena od 6.00 do 14.00 i druga smjena od 14.00 do 22.00. Problem je odmor u toku radnog vremena za radnike koji rade u smjenama, isti smo predvidjeli od 10.00 do 10.30 u prvoj te 18.00 do 18.30 u drugoj smjeni, koji uračunovamo u radno vrijeme kako bi radnici imali puni fond sati u toku sedmice (osam dnevno, odnosno 40 sati sedmično). Kako ne bi bilo diskriminacije između radnika koji rade u smjenama i ostalih koji nemaju rad u smjenama (rade od 7.30 do 16.00 sati), za ove druge smo uveli, pored odmora od pola sata koji im se ne uračuva u radno vrijeme, i dvije vanredne pauze od po 15 minuta dnevno, odnosno pola sata ukupno, koje se uračunavaju u radno vrijeme. Dakle, u oba slučaja imamo odmor u toku radnog vremena u trajanju od 30 minuta koji ulazi u radno vrijeme i koji se vodi i plaća radniku kao da je radio. Zanima nas da li na ovaj način možemo regulisati radno vrijeme, odnosno odmor u toku radnog vremema i da li kršimo odredbu člana 44. stav 3. Zakona o radu? Navedene periode radnog vremena i odmora u toku radnog vremena smo namjeravali detaljnije regulisali Pravilnikom o kućnom redu, dok Pravilnik o radu sadrži uopćene odredbe o odmoru u toku radnog vremena (odmor u trajanju od 30 minuta, ne uračuva se u radno vrijeme i ne može se koristiti na početku i na kraju dnevnog radnog vremena). Da li se odmor u toku radnog vremena detaljnije može regulisati Pravilnikom o kućnom redu imajući u vidu odredbu člana 44. stav 4. Zakona o radu?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Uključivanje pauze u radno vrijeme u javnoj ustanovi – primjena povoljnijeg prava Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Može li javna zdravstvena ustanova, primjenom principa povoljnijeg prava iz člana 19. stav 2. i 3. Zakona o radu FBiH, u svom pravilniku o radu utvrditi da se odmor u toku radnog vremena uračunava u radno vrijeme, iako je članom 44. stav 3. Zakona o radu FBiH, kao i granskim kolektivnim ugovorom, utvrđeno da se vrijeme odmora u toku radnog vremena ne uračunava u radno vrijeme?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Korištenje pauze kod rada sa skraćenim radnim vremenom Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li radnik koji radi sa skraćenim radnim vremenom u trajanju od 6 sati dnevno ima pravo na odmor u toku radnog dana u trajanju od 30 minuta?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Pravo na odsustvo majke – porodilje zbog dojenja dijeteta Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Nakon navršene prve godine života djeteta ima li majka i dalje pravo na odsustvo za dojenje?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Zloupotreba prava na pauzu zbog dojenja djeteta Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Kako se postaviti u situaciji ako porodilja koja koristi pravo da dva puta dnevno u toku radnog vremena doji, jedan izlazak koristi, recimo, za šoping?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Korištenje prava na pauzu zbog dojenje djeteta Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li žena koja doji dijete može sastaviti dvije pauze od sat vremena i to na početak ili kraj radnog vremena, odnosno da izađe dva sata ranije sa posla? Koji dokaz poslodavac može tražiti u svrhu priznavanja odsustva (član 65.)?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Mogućnost odricanja prava na odmor u toku radnog vremena Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li se radnik može odreći prava na odmor u toku radnog vremena?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Korištenje odmora u toku radnog vremena u slučaju rada kod dva poslodavca Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Korištenje odmora u toku rada u slučaju da je radnik zaposlen kod dva poslodavca na nepunom radnom vremenu, npr. 6 + 2, kod kojeg poslodavca može koristiti odmor u toku dana, kao i korištenje prava na naknadu?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Pravo na odmor u toku radnog vremena za radnika koji radi 6 sati Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Ako radnik radi šest sati, da li ima pravo na odmor u toku radnog vremena?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Da li radnik, koji radi četiri sata, ima pravo na odmor u toku radnog vremena? Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Djelatnik sa nepunim radnim vremenom (četiri sata) ima pravo na pola toplog obroka mjesečno. Da li taj isti djelatnik ima pravo na odmor u toku rada (30 minuta)?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Da li se odmor u toku radnog vremena može odobriti dva puta po pola sata? Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li se odmor u toku radnog dana/vremena može omogućiti dva puta po pola sata?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Odmor u toku radnog vremena za radnike čije radno vrijeme je kraće od punog Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Kako se određuje odmor u toku radnog dana ako radnik radi po osnovu ugovora o radu sa radnim vremenom kraćim od punog?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Korištenje odmora u toku radnog vremena Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Članak 44. glasi: „Radnik koji radi dulje od šest sati dnevno ima pravo na odmor tijekom radnog dana u trajanju od najmanje 30 minuta. Poslodavac je dužan radniku, na njegov zahtijev, omogućiti odmor iz stavke 1. u trajanju jednog sata za jedan dan tijekom radnog jedna. Vrijeme odmora iz st. 1. i 2. ne uračunava se u radno vrijeme.“ Ako je radno vrijeme raspoređeno u pet radnih dana od 7.00 do 15.00, onda u tjednu imamo 7,5 x 5 – (0,5 sati na zahtjev) = 37 sati tjedno, što je nepuno radno vrijeme). Ili, svjesno ne koristiti pravo na odmor tijekom radnog dana da bi imao puno radno vrijeme – 40 sati tjedno.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.