Samo pretplatnici mogu pristupiti kompletnom izdanju časopisa.
Prijava za pretplatnike.
Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.
Časopis Pravo i finansije – Juni 2022.
Konvencija o pravima djeteta Ujedinjenih nacija
Premještaj na drugo radno mjesto
Gubici po proračun usljed sive ekonomije, stečaja i izbjegavanja plaćanja carinskih dažbina
Novi Pravilnik o poreznoj rezidentnosti u Federaciji BiH
Dugotrajna imovina namijenjena prodaji prema MSFI – u 5
Javne nabavke – str. 76. – 86.
Radni odnosi RS – str. 87. – 99.
Radni odnosi FBiH – str. 100. – 111.
Finansije i računovodstvo RS – str. 112. – 122.
Finansije i računovodstvo FBiH – str. 123. – 132.
Info stranica – str. 133. – 143.
doc. dr. sc. Željko Petrović
Bosna i Hercegovina kao suvremena država po mnogo čemu je posebna država. Njena specifičnost ogleda se prije svega u posebnoj ulozi koju ima u međunarodnoj zajednici, odnosno njen status međunarodnog subjekta u obliku koji danas ima, kao i njeno državno uređenje sa podjelom na dva entiteta i Distrikt Brčko. Distrikt Brčko je jedna od posebnosti Bosne i Hercegovine. Jedan od razloga zbog kojih je postojala opasnost da ne dođe do zaključenja Dejtonskog mirovnog sporazuma predstavljali su pregovori oko statusa Brčkog. U radu će se analizirati pozicija, nadležnosti i status Distrikta Brčko kao posebne teritorijalne jedinice u okviru Bosne i Hercegovine
str. 11 – 15.
Nermin Preljević, Mr iur.
Konvencija o pravima djeteta je dokument koji je nastao u najboljem interesu djeteta, radi zaštite i promocije prava djece na međunarodnom planu. Svoje utočište je našao i pravnom sistemu Bosne i Hercegovine gdje je sastavni dio istog, ima primat nad domaćim pravom, te snagu ustavne norme. Sastoji se od 54 člana raspoređena u tri dijela. Konvencija je pohranjena kod generalnog sekretara Ujedinjenih nacija.
str. 16 – 21.
Momir Stefanović, dipl.oec
Novi Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih prerađevina i ostalih proizvoda u Federaciji BiH konačno je, nakon proteka četiri godine od pokretanja procedure njegovog donošenja, ugledao svjetlo dana. Mjere kojima se na direktan ili indirektan način ograničava upotreba duhanskih prerađevina su u odnosu na dosadašnji Zakon raznovrsnije i sveobuhvatnije. Najvažnije mjere se odnose na zabranu i ograničenje upotrebe duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje, zabranu njihovog reklamiranja, promocije i sponzorisanja, kao i sprečavanje pristupa maloljetnih lica tim proizvodima.
Imajući u vidu da su za primjenu Zakona u punom kapacitetu potrebne opsežne pripreme svih subjekata na koje se Zakon odnosi, predviđen je prelazni period u trajanju od godinu dana koji će to omogućiti. U istom vremenskom trajanju neće se vršiti ni primjena kaznenih odredbi (naplata kazni).
str. 22 – 30.
Ljiljana Ćehajić, dipl. iur.
U ovom tekstu analizira se premještaj radnika na drugo radno mjesto, razlozi i način premještaja, odnosno uslovi koje poslodavac treba ispuniti prilikom premještaja radnika, za razliku od državnih službenika i namještenika, odnosno dileme u slučaju kad ne obezbijedi potrebnu saglasnost vijeća zaposlenika / sindikata, koje nastaju kao rezultat različitih mišljenja o primjeni Zakona o radu i Zakona o vijeću zaposlenika.
str. 31 – 33.
dr.sc. Jozo Piljić
Siva ekonomija ili rad u neslužbenom gospodarstvu jedna je od pojava koje imaju velik utjecaj na proračun i cjelokupno gospodarstvo zemlje. Šteta za proračun je neposredna – neostvarivanje planiranih poreznih prihoda, dok je za privredne subjekte najčešće posredna – oni privredni subjekti koji uredno plaćaju poreze diskriminirani su u konkurenciji sa sektorom sive ekonomije. Glavni razlozi za pojavu sive ekonomije su izbjegavanje ili utaja poreza. odnosno izbjegavanje ili kršenje propisa koji reguliraju privredne transakcije. Međutim, u nekim situacijama, izbjegavanje ili utaja poreza nisu primarni uzrok ili namjera, nego posljedica obavljanja zabranjenih aktivnosti, koje se, budući da su ilegalne, ne mogu prijaviti poreznim tijelima. Tako namjerno izbjegavanje jednih obveza uzrokuje nenamjerno izbjegavanje drugih, a neprijavljivanje radnika i prikrivanje dobiti ili dohotka zbog izbjegavanja poreza na dobit ili dohodak za posljedicu ima izbjegavanje doprinosa za zdravstveno i penzijsko/mirovinsko osiguranje (PIO/MIO).
str. 34 – 44.
Mirela Mašić, dipl.oec.
U “Službenim novinama Federacije BiH”, broj 33/22 od 29.4.2022. godine objavljen je novi Pravilnik o poreznoj rezidentnosti koji se primjenjuje od 1. juna 2022. godine. Ovim Pravilnikom detaljno je uređen postupak utvrđivanja rezidentnosti fizičkih i pravnih lica u porezne svrhe, te, s tim u vezi, propisano je izdavanje potvrde o rezidentnosti, ali i potvrde o nerezidentnosti, kao i druga pitanja od značaja za primjenu Ugovora/Sporazuma/Konvencija o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine. U ovom tekstu upoznat ćemo se sa novinama koje donosi primjena novog Pravilnika.
str. 45 – 56.
Mehmed Budić bacc.oec.
Dugotrajna imovina koju je poslovni subjekt odlučio prodati mora se klasificirati kao imovina namijenjena prodaji, uz uvjet da je prodaja te imovine vrlo vjerovatna i raspoloživa za trenutnu prodaju u postojećem stanju. Takva imovina će se reklasificirati iz dugotrajne imovine u kratkotrajnu imovinu i mjeriti po knjigovodstvenoj vrijednosti ili fer vrijednosti umanjenoj za troškove prodaje, ovisno o tome koja je vrijednost niža. U slučaju da je subjekt klasificirao dugotrajnu imovinu kao onu namijenjenu prodaji, ali kriteriji iz MSFI-a 5 više nisu udovoljeni, subjekt će prestati klasificirati tu imovinu kao onu koja je namijenjena za prodaju. Računovodstveni tretman imovine namijenjene prodaji, objavljivanje i prezentacija prestanka poslovanja uređen je MSFI 5 – Dugotrajna imovina namijenjena prodaji i prestanak poslovanja. Autor u ovom članku pojašnjava zahtjeve standarda te prikazuje računovodstvene postupke vezane uz tretman dugotrajne imovine namijenjene prodaji.
str. 57 – 65.
str. 66 – 75.
2015 – Časopis 2016 – Časopis 2017 – Časopis 2018 – Časopis 2019 – Časopis 2020 – Časopis 2021 – Časopis 2022 – Časopis