Samo pretplatnici mogu pristupiti kompletnom izdanju časopisa.
Prijava za pretplatnike.
Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.
Časopis Pravo i finansije – Septembar 2022.
Vanugovorna naknada štete sa stranim elementom
Izostanak parničnih stranaka i ostalih učesnika sa ročišta u parničnom postupku (ZPP FBiH)
Naplata potraživanja putem izvršnog postupka
Zakon o zaštiti potrošača u BiH – Implikacije na finansijsko poslovanje poslovnog subjekta
Osnivanje, rad i prestanak rada predstavništava stranih lica u BiH
Prava trudnice, porodilje i majke djeteta u zakonodavstvu Federacije BiH
Izmjene i dopune Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dodanu vrijednost
Poslovni i finansijski rizik – dejstvo leveridža
Pripremio: doc. dr sc. Adis Poljić, sudija
Javne nabavke – str. 114. – 124.
Radni odnosi RS – str. 125. – 134.
Radni odnosi FBiH – str. 135. – 146.
Finansije i računovodstvo FBiH – str. 147. – 158.
doc. dr. sc. Adis Poljić, sudija
Predmet rada je vanugovorna naknada štete sa stranim elementom. Radi se o opširnoj temi koja bi za detaljnu obradu zahtijevali formu knjige, te se u radu o njoj daju osnove koje je neophodno imati u vidu kod slučajeva sa stranim elementom. Zbog pogrešne sudske prakse u radu je analizirano i utvrđivanje stranog elementa, zatim međunarodna nadležnost i primjena mjerodavnog prava. Ovo su najosnovniji elementi koji se moraju pravilno utvrditi odnosno primijeniti u svakom pojedinom slučaju u cilju donošenja zakonite i pravilne odluke.
U radu se analizira i Haška konvencija o mjerodavnom pravu za saobraćajne nezgode na cestama i Kretski sporazum odnosno Sistem zelene karte, kao međunarodni dokumenti koji imaju najveću primjenu i najveći značaj kod vanugovorne naknade štete sa stranim elementom. Međunarodno privatno pravo je nedovoljno istraženo, s aspekta pravne nauke, i nedovoljno primijenjeno, s aspekta sudske prakse, što za posljedicu ima neutvrđivanje stranog elementa, kao osnove za primjenu kolizionih normi. Na osnovu rada se zaključuje, da iako je naknada štete, u okviru slučajeva sa stranim elementom vjerovatno i najzastupljenija u sudskoj praksi, i dalje su prisutni slučajeva da se ne utvrđuje postojanje stranog elementa iako isti postoji. Ovo za posljedicu može imati nepravilnu primjenu materijalnog prava, odnosno nepravilno rješavanje spora.
str. 11 – 24.
Dušan Đuričić, sudija
Kao preduslov za donošenje meritorne odluke, Zakonom o parničnom postupku propisano je održavanje pripremnog ročišta i glavne rasprave. To podrazumijeva učešće parničnih stranaka i ostalih učesnika u postupku, te je ovim tekstom ukazano na potrebu i važnost učešća parničnih stranaka u postupku, kao i o posljedicama koje takav izostanak prouzrokuje. Nerijetke su situacije u kojima se i ostali učesnici u postupku, poput svjedoka, vještaka i umješača oglušuju o sudske pozive, te izostaju s ročišta, pa su i oni obuhvaćeni ovim radom, te su opisane i posljedice takvih izostanaka za svakog učesnika posebno. Svrha poštovanja zakonskih odredaba u pogledu obaveze prisustva ročištima pred sudom jeste omogućavanje pravilnog odvijanja parničnog postupka i blagovremenog donošenja sudskih odluka, odnosno okončanja pokrenutog postupka.
str. 25 – 30.
dr Faruk Latifović, sudija
Javno komunalno preduzeće „Vodovod i kanalizacija“ d.o.o. Tuzla je, u februaru 2021. godine, izmijenilo formalni obrazac ugovora o pružanju usluge isporuke pitke vode, tako što se, ubuduće, neće tražiti utvrđivanje broja članova porodičnog domaćinstva, kod objekata kolektivnog stanovanja, isključivo putem pismene izjave predstavnika etažnih vlasnika. U radu se iznosi pozadina i konsekvenca takve izmjene.
str. 31 – 42.
Muhamed Grabus, dipl.iur.
U tekstu se analiziraju zakonski propisi koji regulišu izvršni postupak u Bosni i Hercegovini, pokretanje izvršnog postupka, predmet izvršenja, ograničenje i izuzimanje od izvršenja, izvršne i vjerodostojne isprave, nadležni sudovi za izvršenje, izvršenje na nekretninama, izvršenje radi vraćanja zaposlenog na rad odnosno u službu, izvršenje diobom stvari, izvršenje na pokretnim stvarima, izvršenje na novčanom potraživanju izvršenika i izvršenje na plaći i drugim stalnim novčanim primanjima.
Prikazan je zalog na pokretnostima (lat. pignus) kao oblik založnog prava na tuđim stvarima, s posebnim akcentom na pojam registarskog založnog prava i njegovu ulogu u osiguranju potraživanja, kao i izvršenje na pokretnim stvarima registrovanim u registru zaloga. Analizirani su prijedlozi koji vode ka optimiziranju izvršnog postupka kroz mogućnost ažuriranja vlastitih baza podataka kao i uvođenje određenih organizacijskih rješenja u sudovima uključujući i uvođenje elektronske evidencije i obrade tzv. komunalnih predmeta, Također, razmotrena su rješenja koja su na snazi u uporednom pravu gdje bi se dio ovlasti u ovoj oblasti prenio na javne bilježnike (notare).
str. 43 – 54.
Momir Stefanović, dipl.oec.
Politika zaštite potrošača predstavlja veoma važnu i dinamičnu oblast, kao i značajan element tržišne ekonomije. Otvaranjem tržišta, protokom velikog broja proizvoda i povećanjem broja pružalaca usluga potreba za zaštitom interesa potrošača postaje sve važnija. Polazeći od značaja efektivne zaštite potrošača naša država je u tom cilju donijela Zakon o zaštiti potrošača još 2002. godine. Propis sa istim nazivom je donijela i Republika Srpska 2012. godine. Potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom Bosna i Hercegovina je preuzela obavezu da svoje važeće i buduće zakonodavstvo vezano za zaštitu potrošača postepeno uskladi sa pravnom regulativom Evropske unije, kao i da obezbijedi primjenu tih propisa u praksi.
Činjenica da postojeći Zakon o zaštiti potrošača na nivou BiH nije usaglašen sa regulativom Evropske unije, a da je to sa zakonom entiteta Republika Srpska samo djelimično slučaj, nameće neodložnu obavezu i harmonizacije ovih propisa unutar BiH. Efekat toga bi bilo i značajno smanjenje troškova poslovanja domaćih privrednih subjekata., koji su trenutno nepotrebno opterećeni zbog neusklađenosti propisa na čitavom području BiH. Obaveze koje propisuje Zakon o zaštiti potrošača trgovcima i drugim licima koja se bave prodajom proizvoda i pružanjem usluga imaju neposredan odraz na poslovanje ovih subjekata u pogledu nastanka određenih dodatnih troškova, primjene PDV propisa, evidentiranja prometa i dr. U daljem tekstu usresredićemo se na segmente Zakona o zaštiti potrošača koji su karakteristični sa navedenih aspekata.
str. 55 – 60.
Nedim Muhić, magistar prava
Strana pravna lica često imaju potrebu da u Bosni i Hercegovini osnuju svoje predstavništvo koje će ih predstavljati. Mogućnost osnivanja predstavništva predviđena je Odlukom o osnivanju i radu predstavništava stranih pravnih lica u BiH, koju je donijelo Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH. Ovom Odlukom propisuju se uvjeti za osnivanje, rad i prestanak rada predstavništava stranih lica u BiH. U ovom radu će biti predstavljene osnovne karakteristike predstavništva u pogledu njegovog osnivanja, rada i prestanka rada u Bosni i Hercegovini, a uz određene napomene koje se odnose na specifična rješenja ovog pitanja iz Republike Hrvatske, kao jedne od država članica Europske unije.
str. 61 – 63.
Mr. Sc. Dr. Elma Ibrahimpašić, specijalista medicine rada
Zloupotreba bolovanja kao rezultat ličnih ili problema na poslu poslodavcu donose neplanirane direktne i indirektne troškove. Problem neopravdanih bolovanja treba rješavati poslodavac u saradnji sa kontrolorom bolovanja zavoda zdravstvenih osiguranja i absence managerom.
str. 64 – 68.
Ljiljana Ćehajić, dipl. pravnik
Predstavljanje statusa i prava žene za vrijeme trudnoće, porodiljskog odsustva i rada s polovinom punog radnog vremena do određene dobi djeteta, odnosno obaveze poslodavca u odnosu na zaštitu ove ranjive kategorije radnica, te mogućnost da određena prava umjesto žene i majke koriste otac djeteta, jedan od staratelja djeteta ili lice kojem je dijete povjereno na čuvanje i odgoj.
str. 69 – 74.
Jasna Junuz Šoto, dipl.oec
Izmjene i dopune Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dodanu vrijednost, koje su stupile na snagu 27.07.2022. godine su donijele značajne izmjene u pogledu načina oporezivanja prometa nepokretnosti, obavezi popisa nedovršenih objekata, usluga prevoza putnika od strane inostranih pružaoca, kao i određene novine u vezi sa unosom dobara u slobodne zone, te obaveze podnošenja PDV prijave (upotrebom kvalifikovanog potpisa). Ovim izmjenama propisano je novo Uputstvo za popunjavanje PDV prijave s detaljnijim pojašnjenjem načina popunjavanja polja krajnje potrošnje.
str. 75 – 82.
prof. dr.sc. Jozo Piljić
Primjenom ovog standarda moguće je raspolagati s podacima, kao npr. dospjelim potraživanjima od kupaca za koja nije izvršeno umanjenje i onih kod kojih je umanjenje izvršeno, iznose potraživanja u stranoj valuti kao moguće promjene tečaja, kreditna kvaliteta potraživanja, opis kolaterala ili drugih instrumenata osiguranja naplate potraživanja. MSFI 7 ukazuje na definiciju financijskih instrumenata kao ugovora, što podrazumijeva primjenu MSFI 7 na sve poduzetnike koji imaju bilo kakva potraživanja ili druge financijske instrumente.
str. 83 – 90.
Mehmed Budić, dipl.oec
Pojam rizika odnosi se na manju ili veću neizvjesnot u pogledu očekivanog ishoda, zbog čega su poduzeća u toku svoje poslovne aktivnosti izložena riziku, kako poslovnom, tako i finansijskom. Kada govorimo o riziku poslovanja ne možemo, a da ne spomenemo leveridž.
Osim poslovnog, razlikujemo i finansijski leveridž kod koga je stepen finansijskog rizika određen promjenama u obimu fiksnih finansijskih rashoda na ime kamate. To znači da se finansijski leveridž aktivira uvijek kada poduzeće dio sredstava finansira iz pozajmljenih izvora. Cijena pozajmljenih izvora je određena visinom kamatne stope. Zbog toga je logično očekivati da će stopa prinosa na ukupna poslovna sredstva razlikovati od stope prinosa na sopstvena sredstva. Jasno je da poduzeće teži da stopa prinosa na ukupna poslovna sredstva bude veća od kamatne stope.
str. 91 – 102.
str. 103 – 113.
2015 – Časopis 2016 – Časopis 2017 – Časopis 2018 – Časopis 2019 – Časopis 2020 – Časopis 2021 – Časopis 2022 – Časopis