Preskoči na glavni sadržaj Preskoči na pretragu

4.2. Puno i nepuno radno vrijeme

NAZAD

Raspored radnog vremena Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Ukoliko je Pravilnikom o radu u članu radno vrijeme Član 29. (Raspored radnog vremena) navedeno ” (1) Radno vrijeme raspoređuje se na pet radnih dana sedmično, a puno radno vrijeme iznosi osam sati u toku radnog dana. (2) Raspored nepunog radnog vremena određuje se ugovorom o radu. (3) Dnevno radno vrijeme za radnike sa punim radnim vremenom počinje u 7:30 sati, a završava se u 16:00 sati. (4) Odmor u toku rada ne uračunava se u redovno radno vrijeme a traje od 10:00 do 10:30 sati, ako se drugačije ne odredi odlukom direktora. (5) Raspored radnog vremena iz stava 1. ovog člana može se utvrditi i promjeniti posebnom odlukom direktora. (6) Odluku o početku i završetku radnog vremena donosi direktor. ” .A ugovorima o radu je definisano radno vrijeme npr. od 07:30 do 16 h ,što bi radi organizacije posla trebalo promijeniti ,naravno u okviru fonda od 40 h sedmično, da li je ispravno ponuditi radnicima nove ugovore o tačno navedenom radnom vremenu izmjenjeno odlukom direktora ili je potrebno to mijenjati i u pravilniku o radu? Naše poslovanje zahtijeva različito radno vrijeme za uposlenike te bi trebalo u ugovorima detaljno promijeniti navedeno, ali nismo sigurni kako postupiti da bi bilo uređeno pravilno i u skladu sa zakonom. Napomenut ću da nemamo organiziran sindikat radnika u ustanovi da je procedura donošenja i da se izmjene i uređenja akata donose na sjednicama Osnivača odnosno gradskog vijeća grada .Naime, mnogo lakše bi bilo postupati na način da direktor može donijeti odluku uz saglasnost nadzornog organa ako je tako ispravno ,jer se u suštini ne moraju mijenjati ugovori svih uposlenika nego samo dio i to opet različito za svako radno mjesto.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Prava radnika koji radi u dvije firme po osnovu ugovora o radu sa nepunim radnim vremenom Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Radnica će raditi nepuno radno vrijeme, po 4 h u dvije firme. Kako da regulišemo ugovorom o radu (nepuno radno vrijeme – 4h dnevno), pravo na: topli obrok, prevoz, pauzu/odmor u toku radnog dana, godišnji odmor, ostala prava? Kako radnica koristi godišnji odmor u ovom slučaju, u dvije firme, ako se zna min.br. dana po ZOR. Što se tiče plate, da li se obračunavaju i na 4h puni doprinosi, kao da radi 8h?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Pauza u toku radnog vremena Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Radno vrijeme u našem preduzeću je od 7.00 do 15.00 sati, s odmorom u toku radnog vremena od 10.00 do 10.30 sati, koje se na osnovu člana 44. stav (3) Zakona o radu, ne bi trebalo uračunavati u radno vrijeme. Pored odmora od pola sata, radnicima smo uveli i vanrednu pauzu od 15 minuta dnevno (tzv. kaffe-čik pauzu), koja se uračunava u radno vrijeme. Međutim, pored ove vanredne pauze od 15 minuta, mi i pauzu od 30 minuta koja se Zakonom ne uračunava u radno vrijeme, uračunavamo u radno vrijeme i plaćamo radniku kao da je radio, kako bi radnici imali puni fond sati u toku sedmice, tj. osam sati dnevno, odnosno 40 sati sedmično. S tim u vezi naše pitanje glasi: Da li radno vrijeme možemo organizovati u vremenu od 7.00 do 15.30 sati obzirom da se pauza od 30 minuta na osnovu Zakona, ne uračunava u radno vrijeme i da li radno vrijeme možemo produžiti tih 15 minuta vanredne pauze a da se pri tome računa daje radnik radio 8 sati dnevno?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Usklađivanje radnog vremena pravilnikom o radu Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Radi se o uređenju pitanja radnog vremena lokalnoj televiziji JU. Dugi niz godina u ugovorima radnika i u šihtarici, koju su vodili prethodni direktori, radno vrijeme je ugovorom bilo definisano na način da svi uposleni imaju jednolično radno vrijeme od 07:30 do 16:00h iako je radno vrijeme televizije po dozvoli Regulatorne agencije za komunikacije regulisano na sedmodnevno emitiranje programa od 14 do 23h. Jedan dio uposlenika, tačnije uprava, marketing služba i administrativni radnici i prva smjena novinara, kamermana i montažera radi prvu smjenu u ovom periodu, međutim druga smjena novinara, kamermana kao i realizatora je drugačija u odnosu na prvo navedene. Interno je to uvijek raspoređivano bez ikakvih odluka na osnovu dogovora i radnici su radili u smjenama i na način da se program emitovao i realizirao do 23h. Međutim, inspekcijskim nadzorom navedeno je konstatovano kao prekršaj jer realno i nije ispravno. Moje pitanje je da li se na sudu može kao olakšavajuća okolnost koristiti to što je od postojanja televizije, a to je unazad 32 godine, šihta i radno vrijeme vođeni na način kako sam navela, na osnovu internog dogovora u skladu sa potrebama ili tu nema olakšavajućih okolnosti za direktora koji je isto preuzeo. Moje pitanje se također tiče i kako regulisati radno vrijeme u pravilniku i da li se isto mora mijenjati i u ugovorima radnika koji rade drugačije nego je ugovorom definisano. Napominjem da nikada radno vrijeme ne prelazi fond od 40 sati sedmično osim u vanrednim situacijama obzirom na prirodu posla. Da li vam je poznato da postoji zakon koji uređuje pitanja i zakonsku regulativu medija na koju bi se mogli pozvati oko uređenja ovih pitanja? ,.Da li je moguće urediti Pravilnikom navedena pitanja bez mijenjanja ugovora o radu ili se isto mora definisati i u ugovoru tačno, jer druga smjena kamermana i novinara se organizuje po potrebi kada imamo zakazane terene ili potrebe, takva nam je priroda posla. Kako ispravno postupiti a da bude u skladu sa zakonom da se radno vrijeme druge smjene može organizirati u različitom vremenu? Obzirom da se Pravilnici i sva mijenjanja internih akata donose na sjednicama upravnog odbora trebalo bi do njenog donošenja i usvajanja vijeća, napraviti akt kojim bi se do donošenja/usvajanja novog akta regulisalo radno vrijeme a da je u skladu sa zakonom? Može li direktor donijeti i ako može koji je to akt odnosno kako bi izgledala forma i na šta se može direktor pozvati prilikom donošenja ovakvih odluka a da bude u skladu sa zakonom?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Obračun plate i doprinosa kod nepunog radnog vremena Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Ukoliko radnik radi sa polovinom radnog vremena tj. 4 sata dnevno, kolika plaća mu pripada za taj rad, imajući u vidu činjenicu da je najniža plaća u FBiH 619 KM? Može li mu se isplatiti niži iznos od 619 KM, uz obavezu obračuna i uplate doprinosa na iznos od 619 KM?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Može li poslodavac uvesti radnu subotu? Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: U slučaju odluke o uvođenju radne subote, tačnije rad na svaku treću subotu. Do sad je radno vrijeme uposlenika od ponedjeljka do petka. Kako će se rad na taj dan, obračunati uposlenicima? Da li imaju pravo na slobodan radni dan? Te slučaju da uposlenici dobiju slobodan dan u sedmici u kojoj rade subotu, kako će se tad taj dan obračunati?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Prekovremeni rad za radnike koji rade u turnusu Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Imamo jednu situaciju gdje uposlenici koji rade turnus 12-24-12-48 u hitnoj medicinskoj pomoći smatraju da nisu plaćeni adekvatno jer oni u toku mjeseca imaju više od 165 sati, odnosno cca. 168-192 radnih sati. Naša osnovna plata po kolektivnom ugovoru se obračunava tako da se satnica pomnoži sa brojem radnih sati u mjesecu (u našem slučaju je uzeto da je to 165 sati fiksno svakog mjeseca ) puta koeficijent složenosti. Njih buni to što je osnovna plata na obračunu 165 sati a oni imaju više od 165 sati ,s tim da se njima obračunavaju i plaćaju svi radni sati koje oni odrade u toku mjeseca sa posebnim satnicama koje su određene kolektivnim ugovorom(sedmični rad, noćni rad, rad vikendom, rad praznikom). Po njihovom mišljenu im se treba platiti razlika od njihovih mjesečnih sati od sati koje mi obračunavamo tj. 165h. Naše mišljenje da 165 sati koje se u našem slučaju uzima za osnovicu nema veze sa radom u turnusu jer njima ide dodatak na ovu osnovicu koji oni akumuliraju radom u turnusu. Isto tako im se isplaćuje topli obrok za cijeli mjesec bez obzira na dane koje su radili znači puni mjesec, da bi im se nadoknadila ta neka razlika.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Preraspodjela radnog vremena kod rada u turnusima Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Ako djelatnik radi turnuse 11 22 33, pa 2 dana slobodan. Smjena traje 8 sati. Ovo znači da u 7 dana ima 6×8 sati = 48 radnih sati. Krši li se tu zakon da u tjednu ne smije raditi duže od 40 sati?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Nepuno radno vrijeme Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Apoteka farmaceutskim proizvodima ima prijavljenog magistra farmacije na 4 sata (koji nije odgovorno lice, već jedan od zaposlenih magistara) dok je isti radnik prijavljen u drugom preduzeću također na 4 sata, da li postoji nedostatak u ovakvoj vrsti radnog odnosa za nas kao apoteku sa stanovišta bilo kojeg za Vas poznatog propisa?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Dopunski rad kod drugog poslodavca Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Zanima nas da li može naš radnik koji radi na poslovima „SSS“ u ZZo preći paralelno raditi u nekoj drugoj firmi sa VSS po osnovu nekog dopunskog posla ili stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa, jer se kod nas vodi kao radni odnos u firmi na neodređeno vrijeme na poslovima SSS?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Ugovaranje radnog vremena sa radnikom duže od 40 sati sedmično Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Radnik je zasnovao radni odnos za vozača međunarodnog prometa. Radno vrijeme u Ugovoru o radu je od propisanog više od 8 sati. Radno vrijeme je propisano 8 sati, odnosno tjedno 40 sati. Člankom 36. ZOR-a puno i nepuno radno vrijeme. Stavak 2 puno radno vrijeme traje 40 sati sedmično ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno u kraćem trajanju. Da li je poslodavac u prekršaju?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Dani sedmičnog odmora kod rada u turnusima Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: JZU Opća bolnica X ima 80% radnika čiji je rad organiziran u rad u turnusima. Pitanje je, da li radnicima koji rade u turnusu 12/24 i 12/48, pored ostalih dodataka na plaću, pripada i uvećanje plaće od 15% za rad na dane sedmičnog odmora (vikend), ako je već definisano da rade u turnusima.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Dani sedmičnog odmora kod rada u turnusima Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: JZU Opća bolnica X ima 80% radnika čiji je rad organiziran u rad u turnusima. Pitanje je, da li radnicima koji rade u turnusu 12/24 i 12/48, pored ostalih dodataka na plaću, pripada i uvećanje plaće od 15% za rad na dane sedmičnog odmora (vikend), ako je već definisano da rade u turnusima.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Uvećanje plaće po osnovu prekovremenog rada i rada na dan sedmičnog odmora Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Radnik je radio na dan sedmičnog odmora, a istovremeno je radio i duže od punog radnog vremena. Prema našem Pravilniku o radu, radnik ima pravo na uvećanu plaću za rad na dan sedmičnog odmora najmanje 15% od neto satnice, a za prekovremeni rad najmanje 25% neto satnice po osnovu prekovremenog rada. Uvećanje plaća se po gore navedenim osnovama međusobno se ne isključuju. Molimo Vas da nam odgovorite da li radnik ima pravo na uvećanje plaće po osnovu rada na dan sedmičnog odmora i po osnovu prekovremenog rada, što znači da bi imao pravo na uvećanje plaće u iznosu od najmanje 40% od neto satnice? Ukoliko radnik radi noću, a istovremeno ima i prekovremeni rad da li ima pravo na uvećanje plaće po osnovu noćnog rada i prekovremenog rada što znači da bi imao uvećanje plaće u iznosu od najmanje 75% neto satnice (uzimajući u obzir da je po našem pravilniku 50% neto satnice za noćni rad i 25% neto satnice za prekovremeni rad)? Po našem pravilniku uvećanja plaća po navedenim osnovama se međusobno ne isključuju.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Puno radno vrijeme Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: U slučaju da poslodavac ima radnike koji rade od 08: 00-16:30 i radnike koji rade u 3 smjene, odnosno od: 1. smjena: 07:00-15:00 2. smjena:15:00-23:00 3. smjena: 23:00-07:00 te da u ovom slučaju radnici rade 40 sedmično, odnosno 37,5 sati sedmično (smjenski rad) , a u oba slučaja prijavljeni su na 40 sati sedmično, na koji način poslodavac može riješiti razliku prilikom obračuna plate? Kod prvog modaliteta, pauza nije plaćena, dok kod radnika koji rade u smjenama pauza se plaća, jer im se u šihtarici umjesto 7,5h piše 8h. Također Vas molim za informaciju, da li uopšte postoji mogućnost prijave radnika na 37,5h?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Dani sedmičnog odmora za radnike koji rade u turnusu Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li je zdravstvenom djelatniku koji radi u turnusu subota i nedjelja, a slobodan je ponedjeljak i utorak, da li je subota i nedjelja njegov redovan radni dan ili rad vikendom, a u kolektivnom je samo napisano da je vikend u pravilu subota i nedjelja?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Rad na dane vikenda radnika koji rade u turnusu Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li radnicima koji rade u turnusu 12-24-12-48 treba isplatiti naknadu za rad na dan sedmičnog odmora, ako mu smjena „pada“ u dane vikenda?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Odnos između planiranih i obavljenih radnih sati u jednoj firmi Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Ukoliko je Kolektivnim ugovorom određeno da radnik radi mjesečni fond sati, vodeći računa da ne dođe do viška sati, poslodavac je obavijestio da se vodi računa o rasporedu rada, da li je u slučaju viška sati odgovoran šef službe? Da li to znači da taj šef službe nije napravio raspored sati u skladu sa mjesečnim fondom sati i ako ima viška sati da mu nedostaje radnika?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Isplata plaće za radnika sa nepunim radnim vremenom Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Ukoliko je radnik prijavljen na 4h rada dnevno (pola radnog vremena), da li se isplaćuje minimalna plata istog iznosa kao i puno radno vrijeme ili se obračunava na osnovu sati rada?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Računanje radnog staža radnika koji radi nepuno radno vrijeme Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Ukoliko je radnik zaposlen na nepuno radno vrijeme, tj. na 4 sata te ukoliko radi 6 mjeseci, da li se njemu u tom slučaju računa kao da je radio 3 mjeseca?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Prava radnika sa nepunim radnim vremenom Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Sa 30.09.2023.godine, trebali bi izvršiti odjavu jednog radnika sa punog radnog vremena 8 h, te ga počev od 01.10.2023.godine prijaviti na nepuno radno vrijeme od 4h. Preostala 4 h bio bi prijavljen u sestrinskoj firmi u skladu sa Odlukom Direktora. Radnik ima Ugovor o radu na neodređeno vrijeme. Da li u tom slučaju on ima pravo na dnevni odmor u toku rada i da li mu se to može navesti u Ugovoru o radu? Ima li još nekih elemenata u Ugovoru o radu na koje treba obratiti pažnju kada je u pitanju nepuno radno vrijeme?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Uvećanje plaće po osnovu prekovremenog rada i rada na dane sedmičnog odmora Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Radnik radi cijelu sedmicu ( ponedjeljak-petak) subotu i nedjelju odmara. Međutim, desi se da mora doći u subotu na posao. Kako se obračunava taj dan? Mi podliježemo kolektivnom ugovoru metalske industrije. 40% prekovremeni sati 25% rad na dan sedmičnog odmora Da li ovo dva procenta sabiramo i obračunavamo sate 65%?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Smjenski rad Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li se rad u prvoj i drugoj smjeni smatra smjenskim radom, obzirom da je Pravilnikom o radu kao smjenski rad propisano da rad koji traje 24 sata neprekidno i koji se odvija u tri smjene se smatra smjenskim radom?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Da li preduzeće svojim radnicima može uplatiti doprinose za period 92-96 godina dok su bili u vojsci? Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Naime Preduzeće ima zaposleno određeni broj radnika koji su za vrijeme rata proveli u oružanim snagama RBIH te je istim prilikom uvida u listing izdat od strane PIO-a napravljen prekid uplaćenih doprinosa i isti nisu upisali vojsku -poseban staž. Da li Preduzeće istim može uplatiti doprinose za taj period 92-96 godina, da li će radnik imati problem ako Preduzeće uplati doprinose a on nakon npr. 2 godine ode u penziju i želi da upiše poseban staž?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Obračun plaće za vrijeme trajanja godišnjeg odmora Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Pri obračunu plate za mjesec u kojem se ide na godišnji odmor, s tim da su nam ugovorom definisane radne subote, da li pri obračunu računamo i te subote ili ne?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Klizno radno vrijeme Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li postoji zakonsko ograničenje da mi kao Javna federalna ustanova uvedemo “klizno radno vrijeme” npr. da početak radnog vremena ide od 7:30 do 8:30, a završetak od 16:00 do 17:00, s tim da se ispoštuje 40 sati sedmično. Budući da je u zakonu u članu 36. samo navedeno da radno vrijeme traje 40 sati, da može biti raspoređeno na pet ili šest radnih dana u sedmici, da li to nama ostavlja slobodu da mi možemo uvesti “klizno radno vrijeme” iako u zakonu taj termin ne nalazim. S tim da to ne bi bilo privremeno nego trajno rješenje.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Rješenje o korištenju godišnjeg odmora Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: U Rješenju za godišnji odmor koji stavljamo datum za 12 dana npr. od 03.07. do 18.07.2023. godine ili od 03.07. do 19.07.2023.godine?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Prekovremeni rad i preraspodjela radnog vremena Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Ukoliko radnik ne ostvari u toku jednog mjeseca fond sati, npr. ima 133 sata, 14 dana je radio po 9,5 sati, a ostatak je bio u pripravnosti, za koju mu poslodavac isplaćuje naknadu. Je li poslodavac dužan isplatiti naknadu za prekovremene sate, jer je 14 dana radio 1,5 sat više, bez obzira što nema mjesečni fond sati? Plaća li poslodavac doprinose na 133 sata ili pune doprinose?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Raspored radnog vremena Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Naš menadžment razmišlja da trenutno radno vrijeme od 08:00h do 16:30h (ponedjeljak-četvrtak) i od 08:00h do 16:00h (petak), a kako nam je i predviđeno u Pravilniku o radu, koriguje na način da kompletna radna sedmica bude u radnom vremenu od 08:00h do 16:00h (ponedjeljak-petak). Dakle, trenutno nam u Pravilniku o radu piše rečenica da se pauza od 30 minuta u toku radnog vremena, ne računa u radno vrijeme. Da li je dovoljno u Pravilniku o radu korigovati rečenicu i napisati da se pauza od 30 minuta uračunava u radno vrijeme, te obavijestiti kupce o navedenoj promjeni i naravno na ulaznim vratima staviti ispravnu obavijest o radnom vremenu? Zakon o radu FBiH (član 36. stav 2) definiše da puno radno vrijeme traje 40 sati sedmično, ali iz zakonske formulacije ostatka tog člana može se zaključiti da se dužina trajanja punog radnog vremena kraćeg od 40 sati sedmično može utvrditi i pravilnikom o radu (i ugovorom o radu). Tako da se može tumačiti da i ovako utvrđeno puno radno vrijeme izjednačeno sa radnim vremenom od 40 sati sedmično, iako se pauza uračuna u radno vrijeme.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Prekovremeni rad i rad u turnusu Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Šta raditi u slučaju kada radnici u turnusu po planu turnusnih smjena treba ostvariti prekovremeni rad? Da li je do nadležnog šefa obaveza organizacije rada ili se ipak tako ostvareni prekovremeni rad treba platiti?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.