Preskoči na glavni sadržaj Preskoči na pretragu

Arhiva za Novosti

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama (ZIDZJN) objavljen u Službenom glasniku BiH, broj 50/24

Obavještavamo Vas ovim putem da je Zakon o o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama (ZIDZJN) objavljen u Službenom glasniku BiH, br. 50/24.

REC d.o.o. će nastaviti da prati aktivnosti na usvajanju Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama. Novosti na ovu temu ćemo objavljivati na našoj web stranici, u rubrici „Javne nabavke“ – „Novosti“, časopisu „Pravo i finansije“, publikacijama, te na našim seminarima iz oblasti javnih nabavki.
Pročitaj više


Pokretanje Izvršnog postupka - stručni članak - Dušan Đuričić

Pokretanje izvršnog postupka, odluke i pravni lijekovi – stručni članak

Predmet ovog članka jeste predstavljanje materije izvršnog postupka čitaocima, posebno jer je to uvijek aktuelan proces, s obzirom da se primjenjuje u situacijama kada se obaveze određene po izvršnim ili vjerodostojnim ispravama ne ispunjavaju dobrovoljno. S obzirom da je izvršni postupak široka oblast, koja se ne može obuhvatiti jednim stručnim radom, to će ovim putem sažeto biti obrađeno pitanje pokretanja izvršnog postupka, kao i pitanje šta sve treba da sadrži jedan prijedlog za pokretanje izvršnog postupka, da bi se po njemu moglo postupati i da bi se na koncu tog postupka mogla donijeti sudska odluka.

Takođe, biće obrađeno i pitanje ko može pokrenuti izvršni postupak, šta prijedlog mora da sadrži da bi se po njemu moglo postupati, i objašnjenje formalnog dijela vezanog za vrste odluka u izvršnom postupku i dozvoljene pravne lijekove, dok će pitanja pravnih radnji u postupku izvršenja sa svim svojim varijacijama svakako biti predmet daljih razrada u nekom od narednih stručnih radova.

Autor članka: Dušan Đuričić Pročitaj više


OSVRT I KOMENTAR NA NOVI ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O JAVNIM NABAVKAMA – „PROFESIONALNI ŽALITELJI“ SU PROŠLOST?

Profesionalni žalitelji su prošlost? Osvrt i komentar na novi zakon o izmjenama i dopunama zakona o javnim nabavkama – stručni članak

Po hitnoj proceduri i postupku, Parlamentarna skupština BiH je usvojila novi Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama koji se tiče segmenta Pravne zaštite. Ugovorni organi će prilikom zaprimanja žalbi, pored dosadašnje primarne obaveze ispitivanja procesnih pretpostavki da li je žalba blagovremena, dopuštena, izjavljena od ovlaštenog lica i od lica koje ima aktivnu legitimaciju, obavezno provjeravati da li je i žalba uredna.

Sada je Ugovorni organ taj koji će provjeravati da li žalba pored ostalih elemenata koje treba sadržavati, sadrži i dokaz o uplaćenoj naknadi za pokretanje žalbenog postupka. Ukoliko je žalba neuredna, Ugovorni organ je odbacuje zaključkom, te ne ulazi u meritum same žalbe. Žalitelji prilikom izjavljivanja svojih žalbi obavezno moraju taksu / naknadu za pokretanje žalbenog postupka uplatiti, i sada pred Ugovornim organom.

Pored cilja koji se namjerava postići izmjenom člana 101. stav (1) tačka a. ZJN,, prethodna neusaglašenost između tačaka a) i b) ovog stava ZJN, sada je ispravljena. Također, u postupku konkurentskog zahtjeva, rok za izjavljivanje žalbe više ne počinje teći od preuzimanja tenderske dokumentacije, nego od objave iste. Iznosi koji se uplaćuju kao naknade za pokretanje žalbenog postupka su novim izmjenama i dopunama ZJN povišene. Najniža taksa koja je iznosila 500,00 KM, sada iznosi 750,00 KM, dok najviša taksa od 10.000,00 KM sada iznosi 15.000,00 KM.

U slučaju da je osnovana žalba ili djelimično osnovana, ili neuredna, a kasnije se utvrdilo da je uplata za pokretanje žalbenog postupka bila izvršena, Ugovorni organ ima sada obavezu da u roku 7 (sedam) dana od dana kada je donio odluku po žalbi, URŽ-u proslijedi dokumentaciju, a sve kako bi se izvršio povrat naknade za pokretanje žalbenog postupka žalitelju. Pročitaj više


Zastita na radu - strucni clanak - OSNOVE ZA IZRADU ELABORATA ZA UREĐENJE GRADILIŠTA

Osnove za izradu elaborata za uređenje gradilišta – stručni članak

Uređenje gradilišta je složen proces kojim je potrebno isplanirati poslove kako bi se isti odvijali u planiranim rokovima, uz primjenu pravila zaštite na radu i zaštite zdravlja radnika na što ekonomičniji način. Pri tome je svakako potrebno zaštititi okoliš primjenom odgovarajućih metoda rada kod izvođenja radova. Način uređenje gradilišta se definiše planom /elaboratom o uređenju gradilišta.

Izvođač radova koje na privremenim gradilištima i zajedničkim privremenim gradilištima obavljaju građevinske, montažne radove (radovi na izgradnji, rekonstrukciji, sanaciji ili rušenju) ili radove na iskorištavanju šuma obavezan je prije početka izvođenja radova urediti gradilište i osigurati da se radovi obavljaju na osnovu plana o uređenju gradilišta koji je definisan kao elaborat o uređenju gradilišta i u skladu s pravilima zaštite na radu.

Elementi uređenja gradilišta uglavnom su privremenog karaktera, i ako se mogu koristiti i neki postojeći ili neki elementi koji će biti dio buduće građevine.
U ovom radu je dat okvirni sadržaj elaborata o uređenju gradilišta, osnovni elementi iz elaborata. kao i zakonska regulativa. Pročitaj više


Aleksandar Bozalo - Novi Zakon o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti - stručni članak

Novi Zakon o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti – novine u cilju unaprjeđenja sistema – stručni članak – Aleksandar Bozalo

Novim Zakonom o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti (dalje ZSPNFTA) iz februara ove godine, uređene su definicije ključnih pojmova, a obveznici provođenja mjera su preciznije definisani, prošireni i usklađeni sa sektorskim zakonima. Saradnja sa obveznicima definiše i predviđa dodatne mjere i radnje koje preduzimaju obveznici. U znatno širem obimu je definisana procjena rizika pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti i finansiranja širenja oružja za masovno uništenje, a sve u skladu sa procjenom rizika u BiH. Jasnije su određene mjere identifikacije i praćenja, sa detaljno navedenim podacima koji se prikupljaju. Poboljšana je definicija politički eksponiranih lica, a ustanovljena je i lista javnih funkcija. Novim zakonom predviđene su mjere pojačane identifikacije i praćenja koje se primjenjuju na klijente iz visokorizičnih zemalja. Među najvažnije odredbe spada ograničenje plaćanja gotovinom, pa tako između ostalog, pravno ili fizičko lice koje nije obveznik, ne smije primiti gotov novac za plaćanje roba, nepokretnosti ili vršenja usluga, ukoliko gotovinsko plaćanje prelazi iznos od 30.000,00 KM. Uvedene su nove obaveze izvještavanja Finansijsko obavještajnog odjeljenja (FOO-a), uključujući notare i advokate, te je ojačan status ovlaštenih lica. Obaveza je notara i advokata da dostave obavještenja o kupoprodajnim ugovorima o prometu nekretnina u vrijednosti od 30.000,00 KM ili više, ugovorima o pozajmici u vrijednosti 30.000,00 KM ili više, te o ispravama sačinjenim u cilju prenosa upravljanja i raspolaganja imovinom. Regulisana je mogućnost zadržavanja transakcije od strane obveznika kod privremenih obustava transakcija i pristupa sefu, uz mogućnost da FOO odobri obavještavanje klijenta. Zabranjeno je otkrivanje podataka o obvezniku i ovlaštenom licu obveznika koji su prijavili sumnjivu transakciju. Zaštita i tajnost podataka su prilagođeni potrebama obveznika, a nadzorni organi se ustanovljeni uz usaglašavanje sa vladama FBiH, RS i Brčko distrikta BiH. Novim zakonom se dodatno uređuje način saradnje nadzornih organa, međusobno, sa FOO-om, sa drugim nadležnim organima, ali i sa nadležnim organima drugih zemalja. Uz preciznije preporuke i smjernice za primjenu zakona, kaznene odredbe su definisane jasnije i strožije.

Autor: Aleksandar Bozalo Pročitaj više


Dužnosti poslodavca radi provođenja zaštite na radu radnika - stručni članak - Danijela Radonić

Дужности послодавца ради провођења заштите на раду радника – стручни чланак – Данијела Радонић

Обављање рада је уско повезано са питањем безбједности и заштите на раду. Ова област је уређена са више закона и подзаконских аката што указује на значај овог питања. Ипак, повреде на раду се дешавају (пре)често и са смртним исходом посебно у неким дјелатностима. Стога смо у раду указали на дужности послодавца као главног носиоца активности провођења мјера заштите на раду.

Аутор чланка: Данијела Радонић, мастер правник Pročitaj više


ВРСТЕ НАКНАДА ПЛАТЕ ПРЕМА ПРОПИСИМА У РЕПУБЛИЦИ СРПСКОЈ - стручни чланак

Врсте накнада плате према прописима у Републици Српској – стручни чланак – Данијела Радонић

Нова правила везана за накнаде за вријеме породиљског одсуства која се у Републици Српској примјењују од 1. Јануара 2024. године, прилика су да се подсјетимо и других накнада које се остварују за вријеме одсустава са рада. Широка лепеза накнада потиче од различитих основа, што се даље проширује са различитим правилима за одређивање истих која се односе на основ, висину и евентуално права послодавца на рефундацију исплаћене накнаде.

Аутор чланка: Данијела Радонић Pročitaj više


Prekovremeni rad Web

Prekovremeni rad – stručni članak – Ljiljana Ćehajić, dipl. pravnik

U članku se analizira zakonodavno-pravni okvir rada dužeg od punog radnog vremena – prekovremenog rada i, s obzirom da brojni poslodavci imaju poslovne jedinice na teritoriji oba entiteta, ukazuje na razlike u entitetskim propisima kojima se reguliše ovaj pravni institut, koje, s obzirom na teritorijalnu primjenu radnog zakonodavstva, dovodi radnike istog pravnog lica u različit položaj.

Također, osvrnućemo se i na zloupotrebu ovog pravnog instituta od strane poslodavaca, ali i samih radnika, koje poslodavac odobrava.

Autor: Ljiljana Ćehajić, dipl. pravnik Pročitaj više


Kratki pregled i analiza prakse URŽ-a

Kratki pregled i analiza prakse Ureda za razmatranje žalbi o aktuelnim pitanjima – Stručni članak

U članku su predstavljena najbitnija Rješenja i praksa Ureda za razmatranje žalbi po pitanju neprihvatljive ponude koja prelazi procijenjenu vrijednost javne nabavke. Dat je prikaz i analiza Rješenja koja se odnose na momenat kada se cijeni neprihvatljivost ponude prilikom predviđenog održavanja E-aukcije. Također, o istoj problematici su prikazani zauzeti stavovi Agencije za javne nabavke. Najznačajnija Rješenja i praksa Ureda za razmatranje žalbi i njihova analiza je prezentirana i po pitanju ispitivanja aktivne legitimacije na strani žalitelja, te su data pojašnjenja svih prikazanih Rješenja.

Autor članka: Muhamed Dervišević Pročitaj više


Pravilnik o načinu i uvjetima obavljanja poslova zaštite na radu kod poslodavca

Pravilnik o načinu i uvjetima obavljanja poslova zaštite na radu kod poslodavca – Stručni članak

Zaštita na radu, kao sistemski organizovano djelovanje, sastavni je dio organizacije rada i izvođenja radnog postupka, koje poslodavac ostvaruje primjenom svih mjera zaštite na radu u skladu s općim načelima prevencije utvrđenim Zakonom o zaštiti na radu i provedbenim aktima ovog zakona i u skladu sa svojim internim aktom o zaštiti na radu.

U skladu sa zakonom o zaštiti na radu, poslodavac je obavezan da organizuje poslove sigurnosti i zaštite zdravlja na radu, izvrši procjenu rizika za svako radno mjesto, utvrdi poslove sa povećanim rizikom i donese interni akt o zaštiti na radu i implementira ga.

U skladu sa članom 87. Zakona o zaštiti na radu (“Službene novine Federacije BiH”, broj 79/20), Poslodavci su dužni da usklade opće akte sa odredbama ovog zakona u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Autor članka: Edin Beganović, bachelor inžinjer sigurnosti i pomoći Pročitaj više


Članak - Primjena cefta odluke - Nermin Jusić

Primjena CEFTA odluke 1/2021 u BiH u 2023. godini – Stručni članak

Početkom primjene CEFTA Odluke broj 1/2021 u Bosni Hercegovini je od 1.februara 2023. godine omogućena paralelna primjena dva seta preferencijalnih pravila porijekla robe, što će olakšati povlašteni vanjskotrgovinski promet roba privrednih subjekata iz BiH sa ostalim zemljama CEFTA zone (Srbija, Sjeverna Makedonija, Crna Gora, Kosovo , Albanija i Moldavija) koje primjenjuju identična pravila porijekla. Osim starih pravila PEM Konvencije uvodi se paraleno i primjena novih revidiranih tranzicionih pravila porijekla (tzv.prelazna pravila) koja su modernizovana i fleksibilnija sa značajnim pojednostavljenjima u izradi finalnih proizvoda i strukturi materijala uz prilagođenje modernim uslovima proizvodnje i trgovine. Privredni subjekti sada mogu da biraju primjenu povoljnijih pravila porijekla čime smanjuju troškove proizvodnje.

Autor: Jusić Nermin, magistar ekonomije Pročitaj više


Sprovođenje direktnog sporazuma - Poseban osvrt na izmjene i dopune zakona o Javnim Nabavkama

Sprovođenje direktnog sporazuma – Poseban osvrt na izmjene i dopune zakona o Javnim Nabavkama

Izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama („Sl. glasnik BiH“, br. 39/2014 i 9/2022, u daljem tekstu ZJN) [2] propisano je članom 124. da početkom primjene istih, prestaje da važi između ostalog i Pravilnik o postupku direktnog sporazuma („Službeni glasnik BiH“ broj: 53/06 i 20/09). Direktni sporazum se shodno ZJN primjenjuje za postupke čija je procijenjena vrijednost jednaka ili manja od 6.000,00 (šesthiljada) KM bez PDV-a. Ugovorni organi nemaju obavezu da prilikom pokretanja direktnog sporazuma donese odluku ili rješenje u pisanoj formi. Ugovorni organi pisanim putem ili putem portala javnih nabavki traže prijedloge cijene ili ponudu od jednog ili više privrednih subjekata koji obavljaju djelatnost koja je predmet javne nabavke. Ugovorni organ, ukoliko je sproveo direktni sporazum za određenu nabavku, ima mogućnost u toku godine, ukoliko se ukaže potreba, sprovesti ponovno direktni sporazum/sporazume za istovrsne nabavke do ukupnog iznosa 10.000,00 KM.

Autor članka: Muhamed Dervišević Pročitaj više


Poseban penzijski staž u Federaciji BiH - stručni članak

Poseban penzijski staž u Federaciji BiH – stručni članak, Autor: Predrag Krsmanović

Čini se da vezano za poseban penzijski staž u Federaciji BiH postoje određena nerazjašnjena pitanja i dileme.
Neka od tih pitanja obrađena su u ovom radu kako bi se ova složena materija pojednostavila i približila što većem broju potencijalno zainteresovanih čitalaca.
Radi boljeg razumijevanja pojma „poseban staž“, te s njim usko vezanih pojmova „staž osiguranja“ i „penzijski staž“ date su kraće definicije ovih najvažnijih pojmova.
Pojam posebnog staža koji se, pod određenim uslovima, uračunava u ukupan penzijski staž, bio je prisutan i razrađen u sistemu penzijskog i invalidskog osiguranja bivše SFRJ.
Poslije raspada ove bivše savezne države, ovaj specifični oblik penzijskog staža preuzet je u državama nastalim na teritoriji bivše SFRJ, među kojima i u Republici Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, kako u Federaciji BiH, tako i u Republici Srpskoj.

Autor članka: Predrag Krsmanović
Pročitaj više


Naknade i pomoći radnicima po kolektivnim ugovorima – stručni članak

Naknade i pomoći radnicima po kolektivnim ugovorima – stručni članak, Autor: Ljiljana Ćehajić, dipl.pravnik

Na primjerima iz deset kolektivnih ugovora koji su zaključeni u 2021. godini, odnosno kojima je proširena primjena na sve poslodavce u određenim oblastima, prikazaćemo različite naknade koje nemaju karakter plaće, a koje predstavljaju pomoći ili nagrade radnicima, te različite načine na koji su one regulisane ili prepuštene nižim kolektivnim ugovorima, pravilnicima o radu i aktima poslodavca.

stručni članak, Autor: Ljiljana Ćehajić, dipl.pravnik, Pročitaj više


Друга примања која се исплаћују радницима

Друга примања која се исплаћују радницима а која су регулисана колективним уговорима у Републици Српској – стручни чланак – Радмила Пузић

Кад говоримо о праву на плату, морамо имати у виду и право радника на друга примања која исплаћује послодавац и која се регулишу законима, колективним уговором и уговором на раду. Норма која се односи на исплату осталих примања има императиван карактер и послодавац је дужан обезбиједити исплату тих примања на начин како је то уређено колективним уговорима. У Републици Српској примјењује се неколико колективних уговора који се углавном односе на буџетске кориснике.

Аутор чланка: Радмила Пузић, дипломирани правник Pročitaj više