Preskoči na glavni sadržaj Preskoči na pretragu

7.4. Naknada plaće

NAZAD

Isplata naknade za minuli rad za radni staž u inostranstvu Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Ukoliko je pravilnikom o radu javne institucije propisano da se osnovna plaća uvećava za 0,5 % za svaku godinu mirovinskog staža, a maksimalno do povećanje ne može biti veće od 20 %, ima li djelatnik koji je dio mirovinskog staža stekao u inozemstvu pravo na uvećanje plaće za godine mirovinskog staža koje je stekao u inozemstvu?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Pravo na isplatu naknade radnicima sa ugovorom o radu na određeno vrijeme u skladu sa Uredbom o isplati pomoći od strane poslodavca Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Zavod zdravstvenog osiguranja Zeničko-dobojskog kantona je sklopio ugovore o radu na određeno vrijeme po programu zapošljavanja Federalnog zavoda za zapošljavanje i trenutno ima 7 (sedam) takvih radnika. Da li je Zavod obavezan isplatiti pomoć navedenim radnicima u skladu sa Uredbom o isplati pomoći od strane poslodavca (Službene novine FBiH broj: 96/23 od 13.12.2023. godine), ukoliko Zavod donese odluku o isplati te pomoći? Ukoliko smo u obavezi da isplatimo radnicima po programu zapošljavanja i radnicima na određeno vrijeme, kako postupiti u situaciji ako se donese odluka o isplati u dijelovima, a da u međuvremenu radniku istekne ugovor o radu, a već mu je isplaćen dio pomoći za vrijeme trajanja ugovora o radu na određeno vrijeme? Kako postupiti ako je donesena odluka da se isplata pomoći izvrši u dijelovima, a poslije donošenja odluke se sklopi ugovor o radu s novim radnikom?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Refundacija naknade plaće od Zavoda zdravstvenog osiguranja povodom njege člana porodice Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li u slučaju da oba roditelja koji su uposlenici iste ustanove otvore bolovanje povodom njege člana uže porodice ( isti član porodice/ista dijagnoza), imaju pravo na refundaciju naknade plate od Zavoda zdravstvenog osiguranja ili samo jedan roditelj ima pravo na refundaciju, a drugi ide u cjelosti na teret poslodavca ( ako je to slučaj kako odrediti koji od njih dvoje ima pravo na refundaciju)?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Primjena Uredbe o naknadama koje nemaju karakter plaće / Naknada za prijevoz i smještaj državnih službenika Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Ovim putem Vas molimo za pojašnjenje pojedinih odredbi Uredbe o naknadama koje nemaju karakter plaće (“Sl. novine FBiH”, br. 63/2010, 22/2011, 66/2011, 51/2012, 99/2022, 15/2023 i 68/2023). Odredbom člana 2. stav 1. predmetne Uredbe propisano je da državnom službeniku i namješteniku kome nije organiziran prijevoz na posao i sa posla, a čije je mjesto stanovanja udaljeno od mjesta rada, najmanje 2 kilometra pripada naknada ili mjesečna karta za troškove prijevoza u visini mjesečne karte gradskog, prigradskog, odnosno, međugradskog saobraćaja. Da li poslodavac svojim internim aktom može propisati povoljnija prava od prava propisanih predmetnom Uredbom, odnosno, da li poslodavac internim aktom može propisati da radniku pripada naknada za prijevoz na posao i sa posla ukoliko je mjesto prebivališta radnika udaljeno najmanje jedan kilometar od mjesta rada. Naredna pitanja vezana su za naknadu za prijevoz na posao i sa posla i naknadu za smještaj koje pripadaju radniku koji ima prijavljeno prebivalište koje se nalazi van područja u kome je mjesto rada, odnosno sjedišta poslodavca, a čije je mjesto stvarnog stanovanja u mjestu rada. Odredbom člana 2. stav 2. Uredbe, propisano je da pravo na naknadu troškova prijevoza u međugradskom saobraćaju imaju oni državni službenici i namještenici koji dolaze na posao iz mjesta prebivališta koje se nalazi van područja u kome je mjesto sjedišta federalnih organa uprave, dok je odredbom člana 3. navedene Uredbe propisano sljedeće: „Državni službenik i namještenik koji za potrebe prijevoza dolaska na posao i povratka sa posla, uz prethodno pismeno odobrenje rukovodioca federalnog organa uprave koristi privatni automobil u tom slučaju pripada mu naknada u visini cijene mjesečne karte u javnom saobraćaju.“ S tim u vezi, postavljamo Vam sljedeća pitanja: 1. Da li radnik koji ne dolazi svakodnevno na posao iz mjesta prebivališta u mjesto rada, dakle radnik čija je adresa stvarnog stanovanja (a ne prijavljenog prebivališta) u mjestu rada, ima pravo na naknadu troškova prijevoza u međugradskom saobraćaju, odnosno, da li u slučaju da koristi privatni automobil – ima pravo na naknadu u visini cijene mjesečne karte u javnom saobraćaju? 2. Da li radnik koji ostvaruje pravo na naknadu troškova smještaja, ima pravo i na naknadu troškova prijevoza u međugradskom saobraćaju i naknadu troškova prijevoza od stvarnog mjesta stanovanja do mjesta rada, odnosno da li se naprijed navedene naknade međusobno isključuju?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Primjena uredbe o naknadama koje nemaju karakter plaće Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Uredbom o izmjeni uredbe o naknadama koje nemaju karakter plaće objavljenoj u „Sl. novinama FBiH“ 68/23, pravne osobe u kojima se kao osnivač pojavljuje Vlada FBiH ili ima većinsko vlasništvo ili osnivačka prava vrši Parlament FBiH su rudnici FBiH obavezni da postupaju po uredbi. Prvo, nakon izmjene Uredbe, tekst je ostao isti iz kojeg se jasno vidi da se cijeli tekst odnosi na državne službenike i namještenike, a ne i na radnike u pravnim osobama u kojima se kao osnivač pojavljuje Vlada FBiH ili ima većinsko vlasništvo ili osnivačka prava vrši Parlament FBiH. Drugo, ove naknade koje nemaju karakter plaće su regulisana i GKU u oblasti rudarstva (Sl. novine FBiH 39/22, čija je važnost sporazumom produžena, te isti je i dalje na snazi), te su pojedine u koliziji. Konkretno: – član 59. tačka (1) GKU glasi: (1) Radniku pripada pravo na naknadu troškova prevoza na posao i sa posla, u skladu sa ugovorom o radu i pravilnikom o radu.“ Na osnovu tog člana Pravilnikom je regulisana visina mjesečne naknade za prevoz, odnosno Pravilnikom nije definisano da radniku pripada naknada u visini mjesečne karte za prevoz već da mu pripada naknada u visini od 65% od cijene mjesečne karte. Također, Pravilnikom je definisan i način i postupak. – član 62. tačka (3), GKU glasi: (3) U slučaju teške bolesti radnika koja nije posljedica nesreće na poslu ili profesionalnog oboljenja, radniku se isplaćuje naknada u visini od najmanje dvije prosječne plaće ostvarene u Federaciji Bosne i Hercegovine, prema posljednjem objavljenom podatku Federalnog zavoda za statistiku, za prethodnu godinu. Pod teškom bolešću smatraju se bolesti koje su kao takve evidentirane od nadležnih federalnih institucija iz oblasti zdravstva, odnosno odredbama GKU, a samim tim ni Pravilnikom o radu, nije predviđena naknada u slučaju teške bolesti ili invalidnosti člana uže porodice, već samo radnika, dok je uredbom predviđena naknada i za člana uže porodice. Imajući u vidu sve naprijed navedeno, molimo mišljenje po kojim odredbama dalje postupati?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Plaćeno odsustvo u slučaju smanjenog obima posla Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: U slučaju manjka posla (smanjen obim poslovanja) na period od dvije sedmice, kako se isti period treba voditi i platiti? Da li postoji subvencija za taj period od strane nadležnih institucija?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Da li radnik invalid II kategorije ima pravo na naknadu plaće u iznosu od 100% u slučaju bolovanja Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li radnik koji ima rješenje da je invalid II kategorije sa 30 % invalidnosti, a koji je bio na bolovanju ima pravo na naknadu plate 100 % za vrijeme dok je bio na bolovanju.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Šta se smatra povredom na radu Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Ratni vojni invalid sam 90% amputirac – nadkoljena proteza. Unazad neko vrijeme imam probleme sa fantomskim bolovima i grčenjem mišića tako da sam primoran ići na bolovanje. Zaposlen sam u JP KOMUNALNO i radim kao obračunski radnik ,do penzije još otprilike 15-ak mjeseci. Želim da mi kažete dali sam ja oštećen jer mi prilikom bolovanja umanjuju plaću za 20%. Pročitao sam da je Predstavnički dom Federalnog parlamenta usvojio izmjenu članka 44. stavka(5) gdje kaže da se povredom na radu smatra i ona zadobijena u pripremama za odbranu, odnosno u odbrani BiH u periodu od 18.9.1991 do 23.12.1995 godine. Ako je tako meni bi se trebalo bolovanje računati 100%.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Refundiranje isplaćene naknade plaće za vrijeme privremene spriječenosti za rad Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Poslodavac je predao Zavodu zdravstvenog osiguranja zahtjev za refundiranje isplaćene naknade plaće za vrijeme privremene spriječenosti za rad. Nakon razmatranja ZZO je Poslodavcu, uz poprati dopis, vratio kompletan Zahtjev sa pratećom dokumentacijom. Zanima nas mogu li uopće vratiti cijeli predmet podnosiocu zahtjeva bez donošenja ikakvog rješenja, već samo popratni dopis, ostavljajući Poslodavca bez mogućnosti podnošenja pravnog lijeka? Što učiniti u ovakvoj situaciji?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Naknada plaće od dana nastanka invalidnosti do dana rasporeda radnika na drugo radno mjesto Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Odredbom člana 55. tačka a) Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju („Službene novine Federacije BiH“ broj: 13/18, 93/19 – Odluka Ustavnog suda, 90/21, 19/22 i 42/23 – Odluka Ustavnog suda), utvrđeno je da osiguranik kome se na osnovu promijenjene radne sposobnosti obezbjeđuje pravo na raspoređivanje na drugo radno mjesto, odnosno pravo na prekvalifikaciju ili dokvalifikaciju ima pravo na naknadu plaće od dana nastanka invalidnosti do dana rasporeda na drugo radno mjesto, odnosno do upućivanja na prekvalifikaciju ili dokvalifikaciju, kao i od dana završene prekvalifikacije ili dokvalifikacije do rasporeda na drugo radno mjesto. Prema Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji ovog organa uprave, ne postoji upražnjeno radno mjesto na koje bi se mogli rasporediti pojedini namještenici kojima je utvrđena II kategorija invalidnosti, pa zbog toga nisu dobili raspored na drugo odgovarajuće radno mjesto, U vezi s tim, tražimo mišljenje da li naprijed navedenim namještenicima, pored utvrđivanja naknade plaće od dana nastanka invalidnosti do dana rasporeda na drugo radno mjesto, kojim je utvrđeno pravo na poseban dodatak zbog posebnih uslova rada za radno mjesto na kojem su se nalazili neposredno prije nastanka invalidnosti, treba priznati i pravo na staž osiguranja sa uvećanim trajanjem (beneficirani staž)? Napominjemo, od dana nastanka invalidnosti II kategorije navedeni namještenici ne obavljaju poslove sa posebnim uslovima rada zbog čega nisu izloženi riziku štetnom po život i zdravlje.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Isplata naknade plaće od strane poslodavca za vrijeme odsustva s posla Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Htjela bih da provjerim ispravno postupanje sa isplatom naknade do pune plate ženi majci u radnom odnosu. Naime, Općina je izdala Rješenje u kojem priznaje pravo na naknadu umjesto plaće ženi – majci u radnom odnosi dok odsustvuje sa posla u iznosu od 225,00 KM, kao i pravo na dodatnu pomoć na ime brige i njege djeteta na iznos od 889,00 KM. Škola plaća razliku do pune plate. Interesuje me da li je ispravnije isplatiti razliku do pune plate od iznosa 1.114,00 (225,00 plus 889,00) ili je ispravnije isplatiti razliku plate od iznosa 225,00 KM? Napominjem da Općina plaća samo poreze i doprinose na iznos od 225,00 KM.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Umanjenje plate po osnovu bolovanja Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Bolovanje: ukoliko je predviđeno Pravilnikom da doznake nisu potrebne za 1 dan bolovanja, da li postoji pravni osnov za umanjenje plate (koja je propisano internim aktima) za taj 1 dan?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Zahtjev za refundiranje isplaćene naknade Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Privatno poduzeće je Zavodu za zdravstveno osiguranje podnijelo zahtjev za refundiranje isplaćene naknade plaće za svog radnika koji je rješenjem nadležnog Ministarstva zdravstva bio stavljen u kućnu izolaciju zbog pozitivnog testa na Covid -19, pozivajući se na članak 57., stavka 1. Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH? Prema izvješću o privremenoj spriječenosti za rad dostavljenom od strane nadležnog doma zdravlja, kao razlog privremene spriječenosti za rad određena je šifra 01 – bolest, a ne šifra 07 – izolacija. Treba li Zavod u konkretnom slučaju primijeniti članak 56. Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH, kojim je, između ostalog, propisano da naknadu plaće iz članka 42. istog Zakona obračunava i isplaćuje osiguraniku na teret svojih sredstava pravna ili fizička osoba za prvih 42 dana bolovanja ili postupiti sukladno članku 57. Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Kada radnik ima 100% naknadu plaće zbog privremene spriječenosti za rad? Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Radnik ima pravo na naknadu plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad (bolovanja) odnosno profesionalnog oboljenja i to: – 90% osnovne plaće uvećane za minuli rad za vrijeme bolovanja do 42 kalendarska dana koja se isplaćuje na teret Zavoda, – 100% osnovne plaće uvećane za minuli rad za vrijeme privremene nesposobnosti za rad uslijed povrede na poslu i transplantacije, te u drugim slučajevima propisanim zakonom. – iznos naknade plaće za bolovanje preko 42 kalendarska dana, koja se isplaćuje na teret drugog pravnog lica, prema važećim propisima. Koji su to drugi slučajevi propisani zakonom, u kojima je poslodavac dužan isplaćivati radniku naknadu plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad (bolovanja) odnosno profesionalnog oboljenja, u iznosu od 100% osnovne plaće uvećane za minuli rad ?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Obračun minulog rada u slučaju privremene spriječenosti za rad Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: U skladu sa zakonskim propisima kao i Pravilniku o radu ustanove, radniku koji je privremeno spriječen za rad pripada naknada plaće u visini od 80% od osnovice za naknadu. Osnovicu za naknadu plaće čini plaća isplaćena osiguraniku za mjesec koji prethodi mjesecu u kojem je nastupila privremena spriječenost za rad, umanjena za zakonom propisane doprinose iz osnovice. Pitanje glasi da li se u skladu sa zakonskim propisima naknada za minuli rad isključuje iz obračuna plaće dok je radnik na bolovanju ili ne?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Naknada plaće Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Rješenjem Općine Novi Grad Sarajevo, Službe za socijalna pitanja i zdravstvo od 29.11.2022. godine za našu radnicu koja se nalazi u radnom odnosu na neodređeno vrijeme utvrđeno je pravo na naknadu umjesto plate u iznosu od 543,00 KM, pravo na dodatnu pomoć na ime brige i njege djeteta u iznosu od 453,00 KM za dijete rođeno 5.1.2022. godine i navedene naknade će se isplaćivati od 1.11.2022. godine do 4.1.2023. godine. U isto vrijeme u Rješenju radnici je utvrđeno prestanak pravo na naknadu umjesto plate za vrijeme dok odsustvuje sa posla radi trudnoće/porođaja djeteta u iznosu od 996,00 KM. Navedena naknada je utvrđena u skladu sa članom 149. stav (1) Zakona o socijalnoj zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom i ista je iznosila 60% prosječe plate u KS, s tim da taj iznos nije mogao biti manji od iznosa u Federaciji BiH što iznosi 543,00 KM. U skladu sa članom 150a. Zakona utvrđeno je pravo na dodatnu pomoć na ime brige i njege djeteta koji ne može biti manji od iznos razlike prosječne plate u F BiH za narednu godinu i ona iznosi 453,00 KM. Članom 150a. stav (2) utvrđeno je da ukoliko poslodavac isplaćuje ženi/majci naknadu plate koja je manja od prosječne plaće u F BiH za prethodnu godinu žena /majka ima dodatnu pomoć na ime brige i njege djeteta koji ne može biti manji od iznos prosječne plate za prethodnu godinu i naknadu plate ženi/majci koju isplaćuje poslodavac. Naša radnica prije odlaska na porodiljsko je primala platu od 852,14 KM. Prema ranijem rješenju radnica je imala naknadu plate u iznosu od 996,00 KM tako da razliku plate do iznosa 100% osnovice za naknadu plate nismo isplaćivali iz razloga što je navedeni iznos prelazi iznos plate koju je imenovana primala prije odlaska na porodiljsko, a u skladu sa našim Pravilnikom o radu i članom 47. Zakonom o zdravstvenoj zaštiti osiguranika. S obzirom da se prema novom rješenju našoj radnici priznaje pravo na naknadu plate u iznosu od 543,00 KM da li smo u obavezi platiti razliku naknade plate do iznosa od 852,14 KM i da li u tom slučaju moramo obavijestiti Službu za boračka pitanja, rad, socijalna pitanja i zdravstvo o razlici naknade plate do osnovice, do iznosa od 852,14 i da li će imenovana izgubiti pravo na dodatnu pomoć na ime brige i njege djeteta.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Naknada plate za vrijeme privremene spriječenosti za rad uzrokovane povredom na radu Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li poslodavac ima pravo na refundaciju bolovanja preko 42 dana kod povrede na radu?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Naknada plaće Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li dodaci (minuli rad, dodatak za posebne uvjete rada, naučni stepen itd..) ulaze u obračun naknade za bolovanje, a da li isti ulaze i u obračun naknade za porodiljsko odsustvo?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Naknada plaće za vrijeme privremene spriječenosti za rad Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Što ulazi u osnovicu za obračun bolovanja preko 42 dana: 1. Plaća ostvarena po osnovu svih vrsta rada u tom mjesecu (pa se onda taj iznos dijeli sa ostvarenim satima rada) + minuli rad; 2. Što ako u mjesecu iz kojeg se uzima osnovica (mjesec koji prethodi odlasku na bolovanje) postoji i par dana naknade za bolovanje do 42 dana ili slučaj kad je netko cijeli mjesec na npr. porodiljskom odsustvu i prima naknadu plaće – ulazi li naknada plaće u osnovicu ili ne ulazi. U praksi se pojavljuju razni slučajevi za koje dobivamo različita ili oprečna tumačenja jer radnici znaju prekidati bolovanje pod jednom šifrom , pa otvarati bolovanje pod drugom šifrom tako da po nekoliko mjeseci primaju samo naknadu plaće po osnovu bolovanja ili su nakon prestanka porodiljskog odsustva otvorili bolovanje i sl..

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Naknada plate za vrijeme porodiljskog odsustva Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Molila bih vas za pomoć u vezi sa obračunom plate za porodilje Naime, u našem pravilniku koji je urađen u skladu sa Kolektivnim ugovorom radnika zaposlenih u zdravstvu stoji: “Za vrijeme porodiljskog odsustva radniku pripada naknada plaće u visini 90% od prosječne plaće radnika isplaćene u zadnja 3 (tri) mjeseca prije mjeseca u kojem je nastupilo porodiljsko odsustvo. Razliku između visine naknade plaće po osnovu porođajnog odsustva koju utvrdi Kanton svojim propisom i naknade plaće iz ovog stava isplaćuje se na teret sredstava poslodavca. Ako u mjesecu koji prethodi mjesecu u kojem je nastupio slučaj na osnovu koga se stiče pravo na naknadu radnik nije ostvario plaću, kao osnovica za naknadu se uzima prosječna plaća utvrđena za to radno mjesto.” Međutim, u toku porodiljskog odsustva doktorka je stekla zvanje specijaliste porodične medicine i ostvarila pravo na veći koeficijent te je ustanova naravno sa njom i sklopila novi Ugovor o radu. Uposlenica sada zahtjeva da joj se porodiljska naknada isplati po većem koeficijentu. Pitanje je da li smo u obavezi promijeniti radnici iznos porodiljske naknade koja je urađena u skladu sa navedenim članom pravilnika (Za vrijeme porodiljskog odsustva radniku pripada naknada plaće u visini 90% od prosječne plaće radnika isplaćene u zadnja 3 (tri) mjeseca prije mjeseca u kojem je nastupilo porodiljsko odsustvo.).

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Naknada plate po osnovu privremene spriječenosti za rad u TK Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Na koji način se vrši obračun bolovanja na teret Zavoda za zdravstveno prema novom Pravilniku o naknadi plaće ZZO Tuzlanskog kantona? Koliki iznos naknade plaće poslodavac može plaćati na svoj teret?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Način obračuna bolovanja za FBiH i RS Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Molimo na odgovor vezano za naš upit u svezi načina obračuna bolovanja za FBiH i RS i Brčko distrikt Radnica NN koja radi 40 h tjedno u tjednu 31 odradi prema rasporedu o radnom vremenu 01.08.22, 02.08.22 je slobodan dan i radi od 03.08.-05.08.22., 06.08.22 je slobodan dan, a za 07.08.2022 otvori bolovanje koje traje do 14.08.22. Kako trebamo obračunati dane izostanka zbog bolovanja na obračunu plaće? Da li obračunavamo bolovanje samo za radne dane u tjednu ili sukladno rasporedu radnog vremena neovisno da li padaju na vikend dane? Također nas zanima da li radnicama koje rade 40 h tjedno radno vrijeme, a nalaze se u preraspodijeli radnog vremena, da li im obračunavamo uvijek 8h za bolovanje za dane kada su na bolovanju ili sukladno satima koje su trebale odraditi prema rasporedu radnog vremena?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Naknada plate za vrijeme privremene spriječenosti za rad Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li se kod radnika koji nema puni fond sati rada u mjesecu zbog bolovanja, mora isplatiti minimalni iznos neto plate (543 KM) ili se može isplatiti manje od toga?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Regulisanje isplata naknade plaće radnici na porodiljskom bolovanju Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Kojim zakonskim i podzakonskim aktima je regulisana isplata naknade plaće radnici koja je na porodiljskom bolovanju na području Srednjobosanskog kantona. Konkretno, da li se radnici koja će na porodiljsko bolovanje i koja će primati naknadu plaće od centra za soc zaštitu uzima prosjek zadnjih šest isplaćenih neto plaća poslije poreza i ako Ustanova vrši isplatu razlike plaće da li je obavezna da na taj iznos plaća porez na dohodak?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Pravo radnika koji je bio u izolaciji Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Koja prava ima radnik koji je prebolio covid po pitanju naknade za liječenje i izolaciju?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Obračun minulog rada za vrijeme privremene spriječenosti za rad Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li je javno preduzeće u obavezi radniku koje je se nalazi na bolovanju prilikom obračuna plate u obračun uvrstiti stavku “minuli radni staž” ili Preduzeće nema obavezu prilikom obračunu plate radniku koji se nalazi na bolovanju obračunavati isplaćivati minuli radni staž? Ovo me zanima iz razloge jer su različita tumačenja od institucije do institucije.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Naknada plaće zbog smanjenog obima posla Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Radnik nije radio cijeli mjesec, nije bilo posla , ali ga poslodavac nije odjavio sa osiguranja. Da li poslodavac može obustaviti platu radniku uz njegovu saglasnost, jer nije radio, samo da mu obračuna doprinose za navedeni mjesec? Po zakonu poslodavac isplaćuje i naknadu plate za period u kojem radnik nije radio ( Čl. 81. st.3 ZOR), ali u konkretnom slučaju bi bio zaključen sporazum o obustavi naknade plate potpisan i od strane radnika.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Umanjenje plate za vrijeme privremene spriječenosti za rad Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Danas dobih rješenje od svog poslodavca kojim mi je umanjena plaća za period kad sam bila na bolovanju (6 radnih dana zbog Covida) pa me interesuje po kojem osnovu su mogli to učiniti, jer u istom nisu naveli pravni osnov umanjenja)… Da li bih mogla dobiti informaciju (član zakona, pravilnika) na šta nemam pravo za vrijeme bolovanja (odnosi se na plaću i naknade za prijevoz i topli obrok), uz napomenu da sam državni službenik i da radim u federalnom organu uprave. Također želim naglasiti da nikom od mojih kolega, koji su bili na bolovanju, nije izvršeno umanjenje plaće.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Naknada u slučaju smrti radnika i članova uže porodice Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Ukoliko se naknada za smrtni slučaj radnika našeg poduzeća isplaćuje obitelji umrlog radnika ( tj. na tekući račun nekog od obitelji umrlog radnika ) kakav je porezni tretman takve isplate? Može li se i u ovom slučaju koristiti neoporezivi iznos sukladno zakonu o porezu na dohodak tj. prema stvarnim troškovima sahrane a maksimalno 4 prosječne plaće FBiH ili imamo nekih drugih obveza obzirom da se naknada isplaćuje članu obitelji i koje su to obveze?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Naknada plate na teret poslodavca Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Vezano za član 6. Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na naknadu plaće odnosno novčanu naknadu, visini naknade plaće i najvišeg iznosa naknade plaće koja se isplaćuje na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja za vrijeme privremene spriječenosti za rad osiguranika („Službeni glasnik USK-a“, broj 2/10) koji, između ostalog, propisuje visinu naknade plaće koja se isplaćuje na teret Zavoda u iznosu od 80%. Pitanje je da li poslodavac može svojim internim općim aktima regulisati da se visina naknade plaće za vrijeme privremene spriječenosti za rad preko 42 dana isplaćuje u iznosu od 100% gdje razlika od 20% pada na teret poslodavca.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.