[1]OBRAČUN I PLAĆANJE DOPRINOSA ZA RADNIKA IZ REPUBLIKE SRPSKE KOJI JE RADNI ODNOS ZASNOVAO U FEDERACIJI BOSNE I HERCEGOVINE
Autor članka: Grupa autora – saradnici REC-a
UVOD:
Bez obzira na složenost društvenog uređenja, Bosna i Hercegovina se smatra jedinstvenim ekonomskim prostorom, zbog čega se često dešava da fizička lica, čije je mjesto prebivališta na teritoriji jednog entiteta, radni odnos zasnivaju na teritoriji drugog entiteta ili Brčko distrikta BiH. Dakle, fizička lica čije se mjesto prebivališta nalazi na teritoriji Republike Srpske nesmetano zaključuju ugovore o radu s poslodavcima – pravnim licima i preduzetnicima iz Federacije BiH ili Brčko distrikta BiH. Ukoliko se i radno mjesto radnika također se nalazi na teritoriji Federacije BiH ili Brčko distrikta, prava i obaveze iz radnog odnosa ostvaruju se u skladu sa Zakonom o radu FBIH, odnosno u skladu sa Zakonom o radu Brčko distrikta.
Međutim, kada je u pitanju ostvarivanje prava na socijalna osiguranja, situacija je nešto složenija, jer poreski propisi, koji uključuju i propise o doprinosima, dozvoljavaju odstupanje od opšteg pravila da se na radnike koji su radni odnos zasnovali na teritoriji jednog entiteta isključivo primjenjuju propisi tog entiteta.
PRAVO RADNIKA NA IZBOR OSIGURANJA:
U tom pogledu, ako pravno lice (privredno društvo, udruženje građana i dr.) ili preduzetnik / obrtnik iz Federacije BiH zaposli radnika iz Republike Srpske, za obavljanje poslova na teritoriji Federacije BiH / Brčko distrikta BiH, nakon zaključivanja ugovora o radu, poslodavac prije svega treba da utvrdi da li radnik želi da pravo na zdravstveno osiguranje ostvaruje u mjestu rada (FBIH) ili u mjestu prebivališta (RS).
Ukoliko se odnosni radnik izjasni da pravo na zdravstveno osiguranje želi da ostvaruje u mjestu rada, tj. u Federaciji BiH, u tom slučaju radnik se na obavezna osiguranja prijavljuje u Federaciji BiH, te poslodavac za istog, sve poreze i obavezne doprinose, obračunava i plaća prema propisima Federacije BiH. Također, prijavljivanje doprinosa vrši se samo u Federaciji BiH, tj. Poreznoj upravi Federacije BiH, na identičan način kao i za radnike čije je mjesto prebivališta na teritoriji Federacije BiH. To praktično znači da se u tom slučaju za tog radnika obavezno obračunavaju i Poreznoj upravi Federacije BiH prijavljuju doprinos za PIO / MIO, doprinos za zdravstveno osiguranje i doprinos za osiguranje od nezaposlenosti.
Uprkos tome, ukoliko se radnik ipak izjasni da pravo na zdravstveno osiguranje želi da ostvaruje u mjestu prebivališta, tj. u Republici Srpskoj, u tom slučaju situacija u vezi sa prijavljivanjem i plaćanjem doprinosa je znatno složenija, jer je poslodavac dužan da doprinos za zdravstveno osiguranje i doprinos za osiguranje od nezaposlenosti uplaćuje na račune javnih prihoda Republike Srpske, te da navedene doprinose Poreskoj upravi RS prijavi putem Mjesečne prijave poreza po odbitku – Obrazac 1002.
Ono što obračunskim radnicima znatno olakšava poslove jeste činjenica da se Republici Srpskoj ova prijava Poreskoj upravi RS isključivo dostavlja elektronskim putem, upotrebom elektronskih servisa Poreske uprave RS, tj. putem portala za el. podnošenje poreskih prijava, za čije korišćenje je prethodno neophodno zaključiti ugovor o certifikaciji. Ovaj ugovor može se zaključiti u svim područnim jedinicama Poreske uprave RS, gdje se može dobiti i druga dokumentacija neophodna za korištenje elektronskih servisa Poreske uprave RS.
STOPE DOPRINOSA:
Što se tiče poreskih stopa koje se primjenjuju u Republici Srpskoj, doprinos za zdravstveno osiguranje se uplaćuje po poreskoj stopi od 10,2% na osnovicu koju čini bruto prihod poreskog obveznika, obračunat prema propisima Republike Srpske. Uplata se vrši na vrstu prihoda: 712149.
Uplata doprinosa za osiguranje od nezaposlenosti, u skladu sa odredbama Sporazuma o ostvarivanju prava na novčanu naknadu nezaposlenih lica zaključenog između Federalnog zavoda za zapošljavanje, Zavoda za zapošljavanje RS i Zavoda za zapošljavanje Brčko distrikta BiH („Sl. glasnik RS, br. 103/12) vrši se na način da se 70 % obračunatog doprinosa uplaćuje u Republiku Srpsku a 30 % na račun Federalnog zavoda za zapošljavanje. Uplata ovog doprinosa se vrši na vrstu prihoda: 712159.
UPLATNI RAČUNI:
Doprinosi se uplaćuju na jedan od računa javnih prihoda Republike Srpske za opšte uplate, koje možete preuzeti i na internet stranici Poreske uprave – link: https://poreskaupravars.org/racuni-budzeta-rs-opstina-i-gradova/racuni-javnih-prihoda-republike-srpske-za-opste-uplate/.
PRIJAVA U JEDINSTVENI SISTEM:
Osim navedenog, radnike za koje doprinos za zdravstveno osiguranje i doprinos za osiguranje od nezaposlenosti uplaćujete na Republike Srpske račun javnih prihoda Republike Srpske, dužni ste prijaviti i u Jedinstveni sistem registracije, kontrole i naplate doprinosa koji vodi Poreska uprava. Prijava u Jedinstveni sistem i odjava iz Jedinstvenog sistema vrši se putem Obrasca PD3100-Prijava/Promjena/Odjava uplate doprinosa, pri čemu se kao osnov obaveze plaćanja doprinosa navodi: Radni odnos u FBiH / Brčkom sa zdravstvenim osiguranjem u Republici Srpskoj (šifra: 41). U prilogu ovog obrasca obavezno se prilaže ugovor o radu, u PDF formatu, pri čemu originalni primjerak nije potrebno neposredno dostavljati Poreskoj upravi RS, kao što je slučaj u Federaciji BiH. Također, i ovaj obrazac se Poreskoj upravi RS isključivo dostavlja elektronskim putem.
OBRAZAC 1002 – Mjesečna prijava poreza po odbitku:
Prijavljivanje predmetnih doprinosa na Obrascu 1002 vrši se na sljedeći način:
– doprinos za zdravstveno osiguranje prijavljuje se na Obrascu 1002 – Dodatni list DL 1. S tim u vezi, preporučuje se da poslodavac prethodno izvrši obračun ovog doprinosa po propisima Federacije BiH, te da utvrdi iznos doprinosa koji treba da uplati na RJP Republike Srpske. Iznos doprinosa za zdravstveno osiguranje koji treba da se uplati na RJP RS predstavlja 10,2% bruto plate koja se prijavljuje na Obrascu 1002 – Dl1. Navedeno iz razloga što Obrazac 1002 – DL1 zahtijeva stroge matematičke kontrole, te je neophodno utvrditi bruto prihod po propisima Republike Srpske.
Npr. doprinos za zdravstveno osiguranje koji poslodavac treba uplatiti na RJP RS iznosi 210 KM. U tom slučaju, iznos doprinosa za zdravstveno osiguranje (210 KM) čini 10,2% bruto plate. Dakle, bruto plata po propisima Republike Srpske, koja se kao polazna osnova prikazuje na Obr. 1002 – DL1, iznosi 2.058,82 (210 / 10,2 x 100).
– doprinos za osiguranje od nezaposlenosti koji se uplaćuje na Obračun javnih prihoda Republike Srpske prijavljuje se na Obrascu 1002 – Dodatni list DL6 (Posebne uplate doprinosa), pri čemu se, u koloni “Tip posebne uplate doprinosa” navodi šifra: 41. Prilikom prijavljivanja ovog doprinosa nisu ugrađene matematičke kontrole, tako da se na istom može prikazati i iznos bruto plate po propisima Federacije BiH.
Doprinos za penzijsko i invalidsko / mirovinsko osiguranje uplaćuje se na RJP Federacije BiH po propisima Federacije BiH, gdje se vrši i prijavljivanje navedenog doprinosa i isti se ne prikazuje na poreskim prijavama koje se podnose Poreskoj upravi Republike Srpske. S obzirom da se doprinos za PIO uplaćuje na RJP Federacije BiH, poslodavac radnika obavezno prijavljuje i u Jedinstveni sistem registracije, kontrole i naplate doprinosa Porezne uprave Federacije BiH.
Napominjemo da, za razliku od sistema obaveznih doprinosa u Republici Srpskoj, u Federaciji BiH nije propisana obaveza plaćanja doprinosa za dječiju zaštitu.
PREDUZETNIČKA – OBRTNIČKA DJELATNOST:
Identičan način obračunavanja i prijavljivanja predmetnih doprinosa vrši se i u situaciji kada fizičko lice iz Republike Srpske obavlja samostalnu preduzetničku, odnosno obrtničku djelatnost u Federaciji BiH. I u ovom slučaju, preduzetniku / obrtniku je omogućeno da na identičan način doprinos za zdravstveno osiguranje i doprinos za osiguranje od nezaposlenosti uplaćuje na račune javnih prihoda Republike Srpske, te da navedene doprinose Poreskoj upravi RS prijavi putem Mjesečne prijave poreza po odbitku – Obrazac 1002, uz važnu napomenu da se oba pripadajuća doprinosa prijavljuju na Dodatnom listu DL 6. Prilikom prijavljivanja doprinosa, kao tip posebne isplate navodi se šifra: 46. Ako je u pitanju obavljanje samostalne profesionalne djelatnosti, kao tip posebne isplate navodi se šifra: 47. U ovom slučaju, polja u kojima se prikazuje obračunati doprinos za PIO i doprinos za dječiju zaštitu ostaju upražnjena.
Prijava ovih preduzetnika / obrtnika u Jedinstveni sistem Republike Srpske i odjava iz Jedinstvenog sistema vrši se putem Obrasca PD3100-Prijava/Promjena/Odjava uplate doprinosa, pri čemu se kao osnov obaveze plaćanja doprinosa navodi: Preduzetnik / profesionalna djelatnost (šifra osnova osiguranja: 06). Isti osnov osiguranja se koristi i za preduzetnike koji preduzetničku ili profesionalnu djelatnost obavljaju u Republici Srpskoj.
ZAKLJUČAK:
Na osnovu prethodno opisanih obračuna doprinosa, kao i uplata istih, fizička lica – zaposleni radnici čije se mjesto rada nalazi na teritoriji Federacije BiH mogu, u mjestu svog prebivališta (Republika Srpska), nesmetano ostvarivati pravo na zdravstveno osiguranje, kako sami osiguranici tako i članovi njihove uže porodice. Također, nakon eventualnog prestanka radnog odnosa, odnosni osiguranici će u Republici Srpskoj, tj. kod Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske ostvariti i pravo na novčanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti, u skladu sa propisima o zapošljavanju Republike Srpske.
KORACI:
Zaključno, kada je u pitanju plaćanje predmetnih doprinosa za odnosne radnike, potrebno je ispoštovati sljedeće korake:
- Zaključivanje ugovora o radu i izjašnjavanje radnika o mjestu ostvarivanja zdravstvene zaštite (zdravstvenog osiguranja),
- Podnošenje Obrasca PR-1 – Prijava za registraciju / evidentiranje pravnog lica ili PR-2 – Prijava za registraciju / evidentiranje preduzetnika (samo jednom)
- Podnošenje Obrasca PD3100 – PD3100-Prijava/Promjena/Odjava uplate doprinosa,
- Podnošenje Obrasca 1002 – Dodatni list DL 1 (zdravstveno osiguranje) i Dodatnog lista DL6 (osiguranje od nezaposlenosti),
- Plaćanje doprinosa na propisane račune javnih prihoda Republike Srpske.
ELEKTRONSKI POTPIS:
Ukoliko poslodavac ne posjeduje el. certifikat Poreske uprave Republike Srpske, potrebno je da pokrene i postupak dobijanja i preuzimanja istog na sljedeći način:
- Poreska uprava i korisnik elektronskog certifikata zaključuju ugovor o pružanju usluga certifikacije.
- Nakon zaključenja ugovora o pružanju usluga certifikacije, korisnik elektronskog certifikata, na obrascu „Saglasnost za izdavanje elektronskih certifikata/izmjenu podataka na postojećim elektronskim certifikatima“, daje saglasnost za izdavanje elektronskih certifikata fizičkim licima koja će u ime korisnika Poreskoj upravi podnositi poreske prijave.
- Na osnovu navedene saglasnosti i potpisanog ugovora, lica koja su ovlašćena da u Prosrpske ime korisnika Poreskoj upravi dostavljaju poreske prijave, Poreskoj upravi podnose zahtjev za izdavanje elektronskog certifikata, na obrascu „Zahtjev za izdavanje / obnovu elektronskog certifikata“.
- Poreska uprava obavještava podnosioca zahtjeva putem e-mail-a da mu je certifikat izdat i kako može da ga preuzme.
NAKNADA PLATE ZA VRIJEME TRAJANJA PORODILJSKOG ODSUSTVA:
Kada je u pitanju obračun i plaćanje doprinosa za radnice iz Republike Srpske koje su radni odnos zasnovale u Federaciji Bosne i Hercegovine a za koje se doprinos za zdravstveno osiguranje i doprinos za osiguranje od nezaposlenosti uplaćuje na račune javnih prihoda Republike Srpske, posebno treba napomenuti nepravdu koja se manifestuje u nemogućnosti zaposlenih radnica (porodilja) da ostvare pravo na naknadu plate za vrijeme porodiljskog odsustva. Naime, iako zakoni o radu oba entiteta predviđaju pravo na naknadu plate za vrijeme porodiljskog odsustva, ove porodilje, zbog neusklađenosti zakonske regulative, ipak ne mogu ostvariti pravo na naknadu plate. Kao što je naprijed navedeno, za razliku od Republike Srpske, u Federaciji BiH nije propisana obaveza plaćanja doprinosa za dječiju zaštitu, već se ovo pravo ostvaruje na nivou kantona, koji nisu propisali mogućnost da radnica (porodilja) iz Republike Srpske, bez obzira što je radni odnos zasnovala u Federaciji BiH, može ostvariti pravo na naknadu plate za vrijeme porodiljskog odsustva. Također, u Republici Srpskoj, naknada plate (materinski dodatak) isplaćuje se na teret Javnog fonda za dječiju zaštitu, koji u ovim slučajevima nema pravnog osnova za isplatu naknade, iz razloga što se tokom radnog odnosa za odnosne porodilje uopšte ne uplaćuje doprinos za dječiju zaštitu, te samim tim u Republici Srpskoj nisu ni osigurane na ovo osiguranje, što je osnovni i nezaobilazan uslov za ostvarivanje prava na naknadu plate, tj. na materinski dodatak.
Decembar 2024 godine
REC d.o.o.
[1] Tekst je objavljen u časopisu PRAVO I FINANSIJE, u januaru 2025. godine – 1/2025