Preskoči na glavni sadržaj Preskoči na pretragu

11.6. Otkaz radnika bez obaveze poštivanja otkaznog roka

NAZAD

Vanredni ljekarski pregled i postupanje poslodavca Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Šta u slučaju kada se vanrednim ljekarskim pregledom utvrdi da radnik radi pod uticajem narkotika, da li u tom slučaju ide redovni otkaz ugovora iz razloga što radnik nije u mogućnosti da obavlja svoje radne obaveze? Ako da, da li je onda poslodavac u obavezi da mu omogući odrađivanje otkaznog roka? Da li ima pravo na otpremninu?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Teža povreda na radu i otkaz ugovora o radu! Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Pravilnikom o radu je propisano: Postupak u slučaju težeg prestupa ili teže povrede radnih obaveza Nakon saznanja postoje opravdani razlozi za sumnju da je radnik počinio teži prijestup ili težu povredu radne obaveze, poslodavac je dužan pozvati radnika da se izjasni o elementima odgovornosti koja mu se stavljaju na teret, odnosno da iznese svoju odbranu. Direktor poziva radnika pismenim putem, a pismeno mora da sadrži: opis povrede koja mu se stavlja na teret, vrijeme i način na koji je počinjena, imena lica koja su prijavila počinjenje ili prisustvovala počinjenju povrede i druge relevantne podatke značajne za dokazivanje počinjene povrede i poziva ga da se o tome izjasni i predloži načine dokazivanja da povredu nije počinio (npr. svjedoci, pismeni dokazi, sigurnosna kamera i sl.). Pismeno iz prethodnog stava sadrži primjeren rok za iznošenje odbrane radnika, koji ne može biti kraći od sedam dana od dana dostavljanja pismena. Ako radnik u roku iz stava 3. ovog člana pismeno iznese svoju odbranu i predloži načine dokazivanja da nije počinio povredu obaveza koja mu se stavlja na teret, Direktor saziva Disciplinsku komisiju da provedu postupak utvrđivanja počinjenja povrede obaveza koja se radniku stavlja na teret , u skladu sa ponuđenim dokazima. Postupak se mora okončati u roku ne dužem od 20 dana od dana pokretanja zahtjeva za izricanje disciplinske mjere, a rok za pokretanje disciplinskog postupka je 30 dana od učinjenog prekršaja. Na osnovu prijedloga komisije/zaduženog člana organa uprave pravnog lica, Direktor odlučuje da li će s radnikom otkazati ugovor o radu bez poštivanja otkaznog roka. Ukoliko radnik ne odgovori u roku na poziv poslodavca iz stava 2. ovog člana, ugovor o radu se smatra raskinutim slijedećeg dana od dana kad je istekao rok iz stava 3. ovog člana. Molim Vas za vaše shvatanje posljednjeg stava, da li ovo znači da ukoliko se radnik ne izjasni na pismeni poziv poslodavca o povredi, da mu poslodavac može otkazati ugovor o radu bez provođenja disciplinskog postupka? Ukoliko se radnik izjasni pa se pokrene disciplinski postupak, može li direktor donijeti rješenje o suspendovanju radnika s radnog mjesta dok se disciplinski postupak ne okonča a zbog bojazni da bi radnik mogao prikriti dokaze?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Postupanje po žalbi radnika Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li je pravilno Rješenje o otkazu zbog povrede radne obaveze kada u njemu nije naveden datum sa kojim radniku prestaje radni odnos? Npr.: rješenje zbog povreda radnih obaveza je donijeto u januaru bez preciziranja datuma sa kojim prestaje radni odnosa radnika kod poslodavca a radnik je odjavljen nakon što je drugostepeni organ Ustanove odlučio o žalbi radnika uloženo na rješenje o otkazu. Radnik je odjavljen po proteku roka od 60 dana član 100. Zakona o radu. Da li je ispravno postupljeno ako je poslodavac sačekao da drugostepeni organ odluči žalbi na rješenje o otkazu zbog povrede radnih obaveza pa tek onda izvršio odjavu radnika sa obaveznog osiguranja?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Da li se može pokrenuti disciplinski postupak nakon što je proteklo 3 godine nakon provođenja krivičnog postupka? Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Članom 100. Zakona o radu („Službene novine Federacije BiH“, br, 26/16, 89/18 i 44/22), propisano je da se ugovor o radu može otkazati u roku od 60 dana od dana saznanja za činjenicu zbog koje se daje otkaz, ali najduže u roku od jedne godine od dana učinjene povrede Pitanje: Nakon provođenja krivičnog postupka u trajanju od 3 godine, zbog zloupotrebe položaja ili ovlaštenja i donošenja pravosnažne presude za djelo koje predstavlja i povredu radne obaveze, da li se može pokrenuti disciplinski postupak obzirom da je od dana učinjene povrede proteklo više od 3 godine?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Da li se protiv radnika koji se nalazi u pritvoru može pokrenuti disciplinski postupak Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Pravilnikom o radu Javne ustanove je propisano: “Zastara ne teče u vrijeme dok disciplinski postupak nije moguće pokrenuti ili voditi zbog odsustva radnika ili drugih opravdanih razloga.” S obzirom da se radnik nalazi u pritvoru, a da je u toku trajanja pritvora podnesena disciplinska prijava, da li se protiv radnika može pokrenuti disciplinski postupak?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Pokretanje disciplinskog postupka protiv radnika koji se nalazi u pritvoru Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Radniku Javne ustanove je od strane Kantonalnog suda određena mjera pritvora zbog osnova sumnje da je počinio krivično djelo – zloupotreba položaja ili ovlaštenja. Tokom trajanja mjere pritvora, protiv radnika je podnesena disciplinska prijava zbog zloupotrebe položaja i prekoračenja datih ovlaštenja, koja je Pravilnikom o radu predviđena kao teža povreda radne dužnosti. Pravilnikom o radu je također propisano: “Zastara ne teče u vrijeme dok disciplinski postupak nije moguće pokrenuti ili voditi zbog odsustva radnika ili drugih opravdanih razloga.” Da li se protiv radnika može pokrenuti disciplinski postupak dok se isti nalazi u pritvoru? Da li se protiv radnika može voditi disciplinski postupak dok traje krivični postupak, s tim da navedeno nije propisano Pravilnikom o radu? Da li se može prekinutu disciplinski postupak (u skladu sa članom 142. i 142. Zakona o upravnom postupku), obzirom se o istom pitanju vodi krivični postupak, a da prekid postupka nije propisan Pravilnikom o radu?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Jednokratna pomoć Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Društvo je donijelo Odluku o isplati jednokratne pomaći svim radnicima, koji se nalazi u radnom odnosu na dan isplate, a na osnovu Uredbe Vlade Federacije BiH o pomoći stanovništvu uslijed rasta indeksa potrošačkih cijena V. broj 1053/2022 od 07.07.2022. godine. S tim u vezi javlja se dilema da li radnici koji se nalaze na neplaćenom odsustvu imaju pravo na isplatu jednokratne novčane pomoći, obzirom da će se isplata svim radnicima koji su u radnom odnosu na dan isplate, vršiti istovremeno.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Otkaz ugovora o radu bez poštivanja otkaznog roka Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: 24.08.2022. godine JU saznaje da je radnica počinila više teških povreda radne obaveze. U toku je postupak sprovođenja disciplinskog postupka. Ukoliko radnica dobije otkaz, a isti bi trebala dobiti 06.09. zbog rokova vezanih za njeno pismeno izjašnjenje koje je zatraženo od nje dana 26.08.2022. godine. obzirom da ista ima rok od 8 dana da se izjasni na navode prijave, molimo vas da nam odgovorite, ukoliko radnici uručimo rješenje o otkazu ugovora o radu zbog teže povrede radne obaveze sa danom 06.09. 2022. godine da li joj sa tim danom prestaje i radni odnos? Navedeno pitam jer je istoj omogućeno da se žali upravnom odboru ustanove, odnosno ukoliko joj uručimo otkaz 06.09.2022. godine jesmo ili u obavezu istu odjaviti sa danom 06.09. pa čekati odluku upravnog odbora ili radnica nastavlja raditi u ustanovi sve do odluke UO.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Rokovi u slučaju vanrednog otkaza ugovora o radu Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Zanima me tumačenje člana 100. Zakona o radu FBIH a koji se odnosi na rokove u pogledu otkaza ugovora o radu zbog povrede radne discipline. Naime, radnik je u svojstvu ovlaštenog lica – direktor u septembru mjesecu 2020 godine počinio težu povredu radne discipline – „Ponašanje koje ugrožava ugleda Ustanove „. Poslodavac je za učinjenu povredu saznao tek u Augustu 2022 godine. Od učinjene povrede prošlo je više od godinu dana ali od momenta saznanja nje prošao rok od 60 dana. Da li je poslodavac u konkretnom slučaju imao pravo da otkaže ugovor o radu najduže u roku od godinu dana od dana učinjene povrede odnosno od dana nastanka neke relevantne činjenice? Da li to znači da je protekom objektivnog roka od godinu dana protekao i subjektivni rok te da u ovom konkretnom slučaju sada u ovom momentu poslodavac ne može otkazati ugovor o radu?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Prestanak radnog odnosa na zahtjev radnika Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Zakonom o državnoj službi Unsko-sanskom kantonu (Službeni glasnik USK, broj:14/17) u članu 52. propisani su slučajevi prestanka radnog odnosa državnog službenika, a koja odredba se primjenjuje i na namještenike shodno članu 84. istog Zakona, te je u članu 52. stav (1) tačka b) propisano: kada navrši 65. godina života i najmanje 20 godina staža osiguranja, odnosno navrši 40 godina staža osiguranja, bez obzira na godine života, Uposlenik NN je podnio zahtjev za prestanak radnog odnosa u organu uprave Općine zbog prijevremenog penzionisanja, odnosno pozivajući se na poseban staž ( po osnovu učešća u AR BiH), te date pismene saglasnosti da mu se ratni staž računa kao penzijski staž. S obzirom da se poseban staž u smislu zakona o penzijsko invalidskom osiguranju ne smatra staž osiguranja, nego penzijski staž, a uposlenik ima ukupno 33 godine staža osiguranja, da li poslodavac može donijeti zakonito rješenje o prestanku radnog odnosa sa navršenih 40 godina staža osiguranja.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Od kada se računa otkazni rok? Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li se rok od 60 dana za otkaz ugovora o radu bez poštivanja otkaznog roka računa samo do donošenja prvostepene odluke jer se inače ne bi stiglo (30 dana za konsultaciju sa sindikatom + 30 dana za zahtjev za zaštitu prava)?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Otkaz ugovora o radu sa poštivanjem i bez poštivanja otkaznog roka? Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li se rok od 60 dana za otkaz bez poštivanja otkaznog roka primjenjuje i na otkaz ugovora o radu pri kojem bi se ispoštovao otkazni rok? Ako da u skladu sa kojom odredbom?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Otkaz ugovora o radu od strane radnika Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Među već dati odgovorim na Vašoj stranici naišli smo na suprotne stavove. Naime u pojedinim odgovorima je navedeno da prilikom otkaza ugovora o radu od strane radnika, poslodavac ne donosi nikakvo rješenje niti odluku nego samo odjavljuje radnika istekom otkaznog roka, dok na drugom mjestu se navodi da poslodavac u tom slučaju može sklopiti sporazum o otkazu ugovora o radu s radnikom ili napisati odluku o prestanku ugovora o radu koja će biti deklarativnog karaktera. Također me zanima je li u tom slučaju potrebno dati radniku pouku o pravnom lijeku?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Otkazni rok Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Ako je radnik otkazao ugovor o radu i ne želi odraditi otkazni rok da li moramo ga vratiti da odradi minimalni otkazni rok ili ga možemo odjaviti sa danom kada on želi jer to i nama odgovara?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Računanje roka od 60 za otkaz ugovora o radu bez poštovanja otkaznog roka Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li se rok od 60 dana za otkaz ugovora o radu bez poštivanja otkaznog roka računa samo do donošenja prvostepene odluke jer se inače ne bi stiglo (30 dana za konsultaciju sa sindikatom + 30 dana za zahtjev za zaštitu prava)?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Otkaz ugovora o radu zbog teže povrede radnih obaveza Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li se rok od 60 dana za otkaz bez poštivanja otkaznog roka primjenjuje i na otkaz ugovora o radu pri kojem bi se ispoštovao otkazni rok? Ako da u skladu sa kojom odredbom?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Da li je poslodavac dužan donijeti Rješenje u slučaju kada radnik daje otkaz ugovora o radu? Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li je otkaz ugovora o radu od strane radnika jednostrani akt, na osnovu kojeg poslodavac ne mora donositi rješenje. Naime, jedan radnik je dostavio pismeni otkaz ugovora o radu u kojem se uredno pozvao na ugovor, član i propisani otkazni rok. Nakon proteka otkaznog roka radnik je uredno odjavljen kod porezne uprave te mu je dostavljen dokaz o odjavi (fotokopija). Međutim nakon nekog vremena telefonski je kontaktirao poslodavca sa zahtjevom da mu se izda “rješenje” kako bi se mogao prijaviti na “biro”. Također, iz ZZZ HNK su telefonski zvali poslodavca sa istim zahtjevom uz navod da “poslodavac uvijek mora napraviti rješenje i da nikada nisu čuli za ovaj način”. Naše mišljenje je da je otkaz jednostrani akt radnika ili poslodavca i kada ga daje radnik poslodavac nije u obvezi da izda nikakvo rješenje koje se tiče samog otkaza, a pored toga smatramo da radniku u tom slučaju i ne pripada naknada od Zavoda za zapošljavanje jer otkaz nije uvjetovan ekonomskim, tehničkim ili organizacijskim razlozima.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Procedura otkaza ugovora o radu zbog teže povrede rade obaveze Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Rukovodilac sektora će napraviti pisano obavještenje da se radnik ne pojavljuje na poslu od 20.11 i da ne odgovara na pozive. Poslat ćemo radniku Obavještenje putem pošte ili kurira sa dostavnicom u kojem ga upoznajemo da je učinio težu povredu radne obaveze zbog koje ćemo mu otkazati ugovor o radu i pozivamo ga da se u roku od 7 dana izjasni pismeno o elementima odgovornosti koja mu se stavlja na teret. Nakon proteka roka od 7 dana ukoliko se radnik ne izjasni donosimo odluku-rješenje o otkazu bez otkaznog roka sa pravom da ulozi prigovor tj. žalbu (poslodavcu ili sudu) u roku od 30 dana od prijema, te da žalba na rješenje ne odlaže njegovo izvršenje, s napomenom da je datum prestanka radnog odnosa-tj. datum odjave u Poreznoj upravi datum kada radnik zaprimi rješenje, odnosno kada nam se vrati dostavnica s tim datumom ga odjavljujemo? Da li je ovo ispravno? Međutim, u slučaju da se radnik izjasni na navedene okolnosti, iznese odbranu i predloži načine dokazivanja da nije učinio povredu direktor treba odrediti lice–rukovodioca službe gdje je radnik zaposlen da provede postupak utvrđivanja počinjenja povrede radne obaveze na osnovu čijeg prijedloga direktor odlučuje da li će otkazati ugovor o radu ili je dovoljno da direktor sam razmotri ove dokaze i donese odluku? Da li odluku o otkazu u svakom slučaju potpisuje direktor ? S obzirom da radnik po članu 114 može da se žali na ovu odluku da li će žalbu uputiti poslodavcu-direktoru ili Nadzornom odboru? Da li u tom slučaju odluku ponovo potpisuje direktor ili Nadzorni odbor? U pitanju je d.o.o. u privatnom vlasništvu, po Statutu postoji Nadzorni odbor ali po statutu radni odnosi su u nadležnosti direktora sa svim ovlaštenjima. Kako je pravilno postupiti da bismo proceduru proveli u skladu sa zakonom?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Propust prijave radnika i postupak po istoj Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Radnik (koji radi na poslovima prijave-odjave) je propustio prijaviti drugog radnika Banke u skladu sa propisima, dan prije početka rada 09.05.2018.godine u novembru 2019. godine. Internom kontrolom je utvrđeno da nedostaje prijava za tog radnika, potom je izvršeno retroaktivno prijavljivanje radnika, ali je iz PU stigao prekršajni nalog, koji je Banka platila. Pitanje: da li Banka može s radnikom koji je propustio prijaviti drugog radnika sklopiti sporazum o izmirenju plaćenog iznosa na ime prekršajnog naloga i bez provođenja disciplinskog postupka i postupka utvrđivanja odgovornosti za nastalu štetu? Da li se u tom sporazumu radnik može odreći prava da isti pobija ili osporava pred sudom?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Disciplinska odgovornost radnika i rok za provođenje postupka zbog štete Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Kao preplatnik vaših stučnih novima, koristim pravo da vam postavim pitanje u vezi sa članom 100. Zakona o radu FBiH, koji kaže sljedeće: Član 100. U slučajevima iz čl. 97. i 99. ovog zakona, ugovor o radu može se otkazati u roku od 60 dana od dana saznanja za činjenicu zbog koje se daje otkaz, ali najduže u roku od jedne godine od dana učinjene povrede. S obzirom da smo imali slučaj pričinjene štete od strane radnika, za koju smo kontrolom saznali tek prije jedan mjesec, a šteta je nastala prije 15 mjeseci, formirana je komisija za utvrđivanja odgovornosti i visine štete, te načina namirenja iste (propisano Pravilnikom o radu). S obzirom na gore navedeni član, tumačili smo da protekom objektivnog roka ne možemo protiv odgovornog radnika pokrenuti disciplinski postupak. Ipak, pojavila nam se dilema, da smo bez obzira na rok mogli protiv radnika pokrenuti disciplinski postupak, ali ne i dati mu otkaz? Da li smo u pravu? To bi bila teža povreda radne obaveze (nemaran odnos prema radu), a onda nam s obzirom da postoji dokazana odgovornost (i sama izjava radnika da je pogriješio, ali ne iz direktne namjere da fondaciji nanese štetu ili pribavi neku materijalnu korist za sebe). Dalje, kako zakon ne predviđa novčanu kaznu, nisam sigurna što preostaje poslodavcu u tom slučaju, na koji način „kazniti radnika“ ako je zaista postupao iz krajnje nepažnje i organizaciji pričinio veću materijalnu štetu. Da li se ipak protiv ovih lica može utvrditi odgovornost od strane komisije koja je imenovana za utvrđivanje visine štete, te uz pismenu izjavu radnika da prihvata odgovornost i pristaja štetu namiriti, izvršiti i obustava na platu (opet uz pismenu saglasnost). 2. Ukoliko poslodavac namiri iznos od trećeg lica, koje je ostvarilo korist zbog greške radnika, treba radniku onda vratiti namireni iznos? U suprotnom, to bi značilo da se dvostruko namirio ili pak ima pravo da potražuje naknadu štete od radnika, ali i pokrene tužbu protiv 3. lica zbog neosnovanog obogaćenja (kumulacija zahtjeva).

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Poziv na izjašnjenje zbog teže povrede radne obaveze za vrijeme privremene spriječenosti za rad Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li se radniku može uručiti poziv na izjašnjenje u skladu sa članom 101. Zakona o radu zbog teže povrede radne obaveze dok se radnik nalazi na bolovanju (privremena spriječenost za rad)? Naime, radnik je učinio težu povredu radne obaveze u julu mjesecu. U međuvremenu je radnik otišao na bolovanje zbog čega mu nije uručen poziv na izjašnjenje. S obzirom da ne znamo kada će se radnik vratiti sa bolovanja, da li se navedenom radniku može poslati poziv na izjašnjenje poštom (preporučenom pošiljkom) dok se radnik nalazi na bolovanju? Da li smo ograničeni nekim zakonskim rokom u kojem se poziv mora uručiti računajući od dana učinjene povrede, odnosno od dana saznanja za učinjenu povredu.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Naknada materijalne štete zbog izgubljene zarade povezane s izostankom zapošljavanja Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: S obzirom da je napravljen različit tretman između mene i mojih kolega koji su preraspoređeni kod drugih poslodavaca gdje ostvaruju sva prava iz radnog odnosa od dana preraspoređivanja do danas, dok sam ja bila dovedena u situaciju da dam otkaz po članu 99. ZOR-a, bez ikakve unaprijed obezbijeđene materijalne sigurnosti, radnog mjesta i nalazim se na Birou za zapošljavanje, tužila sam za utvrđivanje diskriminacije, otklanjanja posljedica diskriminacije na način da mi se naknadi pretrpljena materijalna šteta za period od njihovog preraspoređivanja do dana vještačenja. Kao osnov za obračun materijalne štete uzela sam svoje neto plaće i topli obrok. Da li to dvoje može predstavljati osnov za obračun materijalne štete u konkretnom slučaju? S obzirom da se iznos plaće i toplog obroka nije mijenjao u periodu nakon mog otkaza do danas, u odnosu na period dok sam radila, smatrate li prihvatljivim period obračuna materijalne štete na osnovu takvog kriterija? Kako preraspoređene kolege ostvaruju sva prava iz radnog odnosa u periodu dok ih ja ne ostvarujem, da li mogu tražiti iznos bruto plaće pomnožene sa brojem mjeseci trajanja moje diskriminacije?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Trajanje roka od 60 dana u skladu sa članom 100. ZOR-a Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: U vezi sa članom 100. ZORFBiH imam dva pitanja: – Kada počinje da teče rok od 60 dana, konkretno situacija je sljedeća: Dana 29. 4. 2019. godine napravljen je izvještaj kojim se uočilo da je rukovodilac jedne službe imao niz nepravilosti i propusta u radu. U peridou od 16. 5. 2019. godine do 7. 6. 2019. godine imenovani je bio na godišnjem odmoru. Po povratku sa istog, 10. 6. 2019. godine uručen mu je zahtjev za izjašnjenje te se on isti dan i izjasnio. Kada počinje teći rok od 60 dana, od 29. 4. 2019. godine ili od 10. 6. 2019?) – Kako se tumači odredba člana „ali najduže u roku od jedne godine od dana učinjenje povrede“? Da li to znači da radniku mogu otkazati ugovor o radu zbog teže povrede radne dužnosti, u ovom konkretnom slučaju sve do 29. 4. 2020. godine, odnosno do 10. 6. 2020. godine u zavisnosti od odgovora na prvo pitanje?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Pismena opomena za lakšu povredu radne obaveze Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li je obavezno prvu pismenu opomenu / upozorenje objaviti na oglasnoj ploči na oglasnoj tabli? Pismena opomena za lakšu povredu radne obaveze.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Pravilnik o radu i uvođenje dodatnih mjera Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Da li poslodavac može pored zakonom predviđenih mjera (pismeno upozorenje i otkaz) uvesti i dodatne u pravilnik npr. (usmena opomena i novčana kazna)?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Elementi disciplinskog postupka u privatom sektoru Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Koji su bitni elementi disciplinskog postupka u privatom sektoru (ako je poslodavac predvidio u svom pravilniku o radu)?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Rješenje u slučaju otkaza ugovora o radu od strane radnika Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Šta navesti u rješenju o prestanku ugovora o radu zbog otkaza ugovora od strane radnika koje (rješenje) radnik dostavlja birou rada i da li je potrebno navoditi pouku o pravnom lijeku?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Otkazni rok i korištenje godišnjeg odmora Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Radnik je najavio usmeno da će ubrzo podnijeti otkaz ugovora o radu, sa tim da ima pravo na neiskorišteni godišnji odmor. Otkazni rok prema ugovoru o radu je sedam dana. Da li pisani otkaz ugovora o radu radnik podnosi za vrijeme godišnjeg odmora (sedam dana prije isteka godišnjeg odmora) i tih sedam dana godišnjeg odmora se računa kao otkazni rok ili pisani otkaz podnosi npr. sa sutrašnjim danom, odradi otkazni rok od sedam dana, a nakon toga koristi godišnji odmor? Kako ispravno postupiti?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Uređivanje disciplinske odgovornosti u pravilniku o radu Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Razrađujemo disciplinsku odgovornost u Pravilniku o radu pa bih se voljela posavjetovati oko rokova. Mi smo propisali sljedeće: Disciplinski organ dužan je zahtjev za pokretanje postupka razmotriti i uzeti u postupak u roku od 15 dana od dana kada je zahtjev podnijet. Postupak se mora okončati u roku ne dužem od 20 dana od dana formiranja komisije. U slučaju lakših prijestupa ili lakših povreda radnih obaveza, ugovor o radu se ne može otkazati bez prethodnog pisanog upozorenja radnika. Pisano upozorenje sadrži opis prijestupa ili povrede radne obaveze za koje se radnik smatra odgovornim i izjavu o namjeri da se otkaže ugovor o radu bez davanja predviđenog otkaznog roka za slučaj da se prijestup ponovi u roku od šest mjeseci nakon izdavanja pisanog upozorenja poslodavca. Pisano upozorenje sadrži opis prijestupa ili povrede radne obaveze za koje se radnik smatra odgovornim i izjavu o namjeri da se otkaže ugovor o radu bez davanja predviđenog otkaznog roka za slučaj da se prijestup ponovi u roku od šest mjeseci nakon izdavanja pisanog upozorenja poslodavca. Ukoliko radnik u roku od šest mjeseci ponovi lakšu povredu radnih obaveza ili lakši prestup, poslodavac mu otkazuje ugovor o radu, bez obaveze poštivanja otkaznog roka, u skladu s odredbama ovog pravilnika i Zakona o radu. Zastara: Pokretanje disciplinskog postupka zastarijeva za tri mjeseca od dana saznanja za povredu radne obaveze i za počinitelja, odnosno u roku od šest mjeseci od dana kada je povreda počinjena. Ako povreda radne obaveze sadrži obilježja krivičnog djela, pokretanje disciplinskog postupka zastarijeva nakon proteka šest mjeseci od dana saznanja za povredu radne obaveze i za počinitelja. Vođenje disciplinskog postupka zastarijeva nakon proteka šest mjeseci od dana saznanja za povredu radne obaveze i počinioca, odnosno nakon proteka jedne godine od dana kada je povreda počinjena. Izrečena disciplinska mjera ne može se izvršiti ako je proteklo šezdeset dana od dana pravosnažnosti odluke kojom je ona izrečena. Molimo za savjet ako nešto nismo dobro propisali ili ako rokovi nisu u skladu sa zakonom.

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.

Rješenje u slučaju otkaza ugovora o radu od strane radnika Pročitaj više

Dodano:
PITANJE: Šta navesti u rješenju o prestanku ugovora o radu zbog otkaza ugovora od strane radnika koje (rješenje) radnik dostavlja birou rada i da li je potrebno navoditi pouku o pravnom lijeku?

Samo pretplatnici mogu pristupiti sadržaju Portala.

Pročitajte kako postati pretplatnik ovdje.